Taunton 9. februára (TASR) - Britskí vedci dnes zverejnili prvú sériu záberov morského dna z oblasti epicentra zemetrasenia, ktoré 26. decembra v južnej Ázii spôsobilo obrovskú prívalovú vlnu cunami, pričom o život prišlo viac než štvrť milióna ľudí.
Prvé zábery sú len časťou úsilia v postupnom odhaľovaní, čo sa v osudný deň vlastne udialo. Prehliadka záberov trojrozmernej počítačovej grafiky z morského dna neďaleko zdevastovaného ostrova Sumatra v Indonézii poukázala na obrovské posuvy dvoch tektonických dosiek, ktorých vzájomný pohyb spôsobil, že vrchná doska vystúpila až o 100 metrov vyššie v dĺžke vyše 200 metrov. Na záberoch sú tiež zreteľné 100-metrové čerstvé praskliny, ktoré sa objavili po zemetrasení na morskom dne.
"Pokúsili sme sa spraviť niečo preto, aby sa v budúcnosti skôr ľudia dozvedeli, že niečo takéto im hrozí," povedal veliteľ Steve Malcolm z britskej prieskumnej lode vojenského námorníctva s názvom Scott. "Pokiaľ budeme vedieť včas varovať ľudí, pravdepodobne predídeme takým obrovským stratám na životoch," dodal.
Najväčšia prírodná katastrofa, akú si väčšina ľudí pamätá, vyvolala vlnu vzájomného pochopenia a solidarity po celom svete a väčšina krajín podporuje vybudovanie včasného varovného systému v tejto oblasti. Experti veria, že zábery morského dna pomôžu pri vypracovaní varovného systému v celej postihnutej oblasti.
"Nedokážeme predvídať zemetrasenie," povedal geológ Dave Long v britského geografického výskumného ústavu. "Ale dokážeme odhadnúť, že aký typ zemetrasenia práve prebehol a na základe toho odhadnúť, čo sa bude približne diať," dodal.
Loď bola vybavená modernými sonárnymi prístrojmi, ktoré sú schopné preniknúť do štruktúry dna a pomocou počítača previesť informácie do trojrozmernej podoby. Vedci dúfajú, že im tieto obrázky pomôžu nájsť odpoveď, prečo k zemetraseniu došlo, keď ďalšie miesta pozdĺž tejto deliacej línie nevykazovali žiadnu aktivitu.
Priestor približne 150 kilometrov od pobrežia Sumatry doposiaľ nikto podrobne neskúmal a zábery by mali byť základom pre budúci systém včasného varovania, ktorý podľa odborníkov mohol v decembri zachrániť desiatky tisícov ľudských životov.