Panasonic ohlásil model X700, prvé véčko s operačným systémom Symbian približne pred rokom. Prvý raz sme ho videli na marcovom veľtrhu CeBIT. Odvtedy naň čakáme – napriek tomu, že vám prinášame exkluzívnu recenziu, ešte stále nie je vo voľnom predaji. Na Slovensko sa však dostane už o pár dní – začiatkom marca. Je X700 taký dobrý aj po roku čakania?
Základné údaje
Panasonic X700 je trojpásmový telefón s véčkovou koncepciou. Má 97 x 49 x 23.9 mm a váži prijateľných 107 gramov. Viac podrobných informácií nájdete v našej databáze.
Dizajn a klávesnica
Prvé podarené véčko Panasonicu bol nesporne model GD87. Príťažlivý a elegantný dizajn vtedy dopĺňal veľký displej s rozlíšením 65000 farieb a v tom čase išlo o technologickú špičku. Nadväzujúci model X70 už nepredstavoval taký pokrok. Model X700 sa snaží podržať nadväzujúcu líniu a z GD87 berie len to najlepšie. Na prvý pohľad nemožno prehliadnuť dizajnovú príbuznosť – elegantné oblé tvary a kombinácia troch odtieňov strieborného plastu krytu sú veľmi príťažlivé.
Telefón má tvar podlhovastého vajíčka a vo vrchnej časti trčí anténa, ktorá sa momentálne módne schováva do tela telefónu (nám to však neprekáža, telefón s anténou ešte stále vyzerá ako telefón).
Vo vrchnej časti je masívny kĺb, ktorým sa vyklápa displej. Na pravom boku je gumenou záslepkou zakrytý konektor na slúchadlá.
Naľavo je len jedno funkčné tlačidlo. V spodnej časti telefónu je opäť gumenou záslepkou zakrytý konektor na pripojenie príslušenstva a nabíjačky. Aj v tomto prípade Panasonic zvolil iný typ konektora a X700 nie je kompatibilný s inými modelmi.
Na prednej strane krytu je infraport, objektív fotoaparátu, indikačná dióda, LED dióda na prisvietenie, siedmymi otvormi odkrytý reproduktor a vonkajší náhľadový displej.
Telefón je po otvorení usporiadaný klasicky, bez dizajnérskych výstrelkov: vo vrchnej otvorenej časti je umiestnený displej, v spodnej zas klávesnica.
Klávesnica je prispôsobená špecifikácii operačného systému Symbian. Kruhové päťsmerové tlačidlo z kovu obkolesujú štyri funkčné tlačidlá v tvare motýlích krídiel. Pod nimi sú ďalšie tri ovládacie tlačidlá – dve na prijatie a ukončenie hovoru a jedno medzi nimi v strede na prístup do menu.
Pod ovládacími tlačidlami sú štyri bloky kláves, zoradené tesne vedľa seba v miernom oblúčiku. Klávesy sú od seba opticky oddelené zaujímavým zárezom na oboch stranách. Pod nimi sú ďalšie dve funkčné klávesy – jedna na spustenie internetového prehliadača a druhá na zapnutie/vypnutie telefónu.
Celá klávesnica je podsvietená silným modrým svetlom.
Displej
Panasonic X700 má dva farebné displeje. Vonkajší náhľadový je pasívny s rozlíšením 64 x 96 bodov, zobrazí 4096 farieb. Funguje v dvoch módoch: buď sa na ňom zobrazuje screensaver s časom, alebo praktické informácie o stave batérie, úrovni signálu, mene operátora, ikonky zapnutých funkcií, čas i dátum.
Pri volaní sa na vonkajšom displeji zobrazí meno alebo číslo volajúceho, no môžete na ňom nastaviť aj obrázok priradený ku kontaktu.
Hlavný aktívny TFT displej má rozlíšenie 176 x 208 bodov a zobrazuje 65000 farieb. Už tradične patrí k tým kvalitnejším, aj keď už na momentálnu špičku nemá.
Ovládanie
Telefón sa ovláda rovnako, ako všetky ostatné modely s operačným systémom Symbian. Zvyknúť si treba na špeciálnu klávesu, stlačením ktorej sa dostanete do menu. Päťsmerové ovládacie tlačidlo tvorí pravdepodobne hliníkový krúžok so štyrmi smerovými zárezmi, v strede je plastové potvrdzovacie tlačidlo. Všetko sa veľmi pohodlne ovláda, tentoraz všetko vyšlo presne tak, ako to má byť.
Menu telefónu
Panasonic vo svojom telefóne použil Symbian 7.0b Series 60 v2.0, teda systém, ktorý nájdete napríklad v Nokii 6600. V súčasnosti je tento systém trocha pozadu, nové inteligentné telefóny od Nokie používajú pokročilejšiu verziu, no aj tak má ešte stále veľa výhod. Tou prvou je, že dizajnéri od Panasonicu úplne prekopali grafické prostredie systému – krajšie upravený Symbian sme zatiaľ nevideli. Aj keď sa museli držať obmedzení systému, pre používateľa pripravili veľmi atraktívne spracované ikonky a zdokonalili aj logické rozdelenie menu. V Nokii sa majú čo učiť :)
Napriek tomu je telefón trochu obmedzený vrtochmi Symbianu, ktorý si už v čase uvedenia recenzovanej verzie systému žiadal riadne „prekopať“.
Úvodná obrazovka je štandardná – zobrazuje sa na nej čas (analógové alebo digitálne hodiny), názov operátora, dátum, úroveň batérie a signálu, obrázkové pozadie a názvy funkcií priradených k tlačidlám pod displejom.
Aj menu má základnú štruktúru používanú v Symbiane: tvorí ho 12 ikoniek zoradených po troch v jednom riadku (teda posledné tri si musíte nalistovať posunutím menu).
V menu sú tieto položky: nastavenie, fotoaparát, nástroje, kalendár, kontakty, médiá, správy, záznamy hovorov, spojenie, hry, obľúbené a QuickOffice.
Submenu je štandardne tvorené ďalšími ikonkami alebo textovými príkazmi v riadkoch, ktoré sú zoradené v záložkách. V tých sa pohybujete vo vertikálnom smere a prepínate jednotlivé časti. V tomto je Symbian veľmi praktický.
Funkcie
Funkcie X700 sú v štandarde Symbianu, no Panasonic pribalil aj čosi navyše.
Telefónny zoznam
Telefón sa hodí tým, čo majú nekonečné telefónne adresáre – počet uložených viacpoložkových kontaktov je obmedzený len kapacitou internej dynamickej pamäte. K jednému kontaktu môžete uložiť až 30 rôznych položiek spolu s fotografiou volajúceho. Kontakty, samozrejme, môžete deliť do skupín volajúcich. Symbian v tejto verzii konečne spolupracuje aj so SIM kartou, aj keď veľmi neochotne – vždy pri voľbe SIM karty veľmi dlho číta jej obsah a prístup na simku treba neustále ručne prepínať.
K 30 vybraným kontaktom môžete pridať hlasovú značku na vytáčanie hlasom.
Záznamy hovorov
Telefón si pamätá telefónne číslo (meno) volajúceho (volaného), dátum a čas. To je všetko. X700 dopláca na nedokonalosť Symbianu, pretože s kontaktom nedokáže ďalej pracovať.
Správy
S X700 môžete odoslať SMS i MMS správu, ale aj e-mail. Ani tu nečakajte žiadne prekvapenie. SMS editor je rovnaký ako v iných telefónoch so Symbianom – odpočítava znaky, ukazuje počet spojených správ a možno v ňom používať slovník T9.
Vytvorenie multimediálnej správy je jednoduché a rýchle. Do MMS môžete vložiť zvukové poznámky, video i fotografie, pričom priamo z editora sa dá prepnúť na fotoaparát.
E-mailový klient je prehľadný a jednoduchý – dá sa v ňom používať šesť samostatných účtov, prijíma e-maily s prílohou a podporuje POP3, IMAP4 i SMTP.
Manažérske funkcie
Kalendár v telefóne patrí tradične k detailne prepracovaným aplikáciám, má prehľadné grafické spracovanie a záznamy si v ňom môžete skontrolovať v mesačnom, týždennom alebo dennom prehľade.
V kalendári si tiež môžete nastaviť tón pripomienkovača, deň, ktorým sa začína váš pracovný týždeň a predvolený prehľad.
V telefóne sú ďalej štandardné nástroje: kalkulačka, prevodník veličín, zápisník poznámok, pripomienkovač a hlasový záznamník. Ten zvládne záznam s maximálnou dĺžkou 1 minúty, čo je dnes už málo, konkurencia je ďalej.
Takisto musíme skritizovať budík – v telefóne je základná verzia dodávaná so Symbianom, ktorú treba neustále manuálne nastavovať. Žiadne pokročilé a praktické nastavenia nečakajte – a to je v takomto type telefóne neospravedlniteľný nedostatok.
V ponuke nechýbajú profily, ktoré si môžete ľubovoľne nastaviť a prepínať tak, aby telefón nezvonil tam kde to je nevhodné a aby ho, naopak, bolo počuť tam, kde sa to hodí.
QuickOffice
Panasonic si bol vedomý toho, že telefóny so Symbianom už na trhu sú a ak do toho svojho nepridá čosi zaujímavé, zákazníka len ťažko presvedčí o tom, že práve jeho model je lepší. Preto je v telefóne kancelársky balík aplikácií QuickOffice, v ktorom nájdete mobilný editor textových súborov QuickWord, tabuľkový kalkulátor QuickSheet a editor prezentácií QuickPoint.
Balík nás prekvapil – je skutočne na úrovni a plnohodnotne dopĺňa prácu s kancelárskymi aplikáciami.
V aplikácii QuickWord sa dá použiť až 11 typov písma, ktoré sa dá štandardne formátovať (veľkosť, tučné, kurzíva, podčiarknuť). Text sa dá zarovnať, i ľubovoľne ofarbiť, editor dokonca pracuje aj s odrážkami. Príjemným doplnkom je aj vyhľadávanie.
Bohužiaľ, nepodarilo sa nám dokument vytvoriť s diakritikou, systém ju pri písaní neponúkol a nenašli sme spôsob ako ju nastaviť. Ak však do telefónu naimportujete súbor s diakritikou, bez problémov ju zobrazí.
Aplikácia pracuje v dvoch režimoch – čítane a editovanie.
Pri importe súborov sme nemali žiadne vážnejšie problémy, aplikácia prečíta aj súbor vytvorený v najnovšej verzii MS Office. Menšie problémy sme zaznamenali pri formátovaní textu – aplikácia priradila kurzívu aj takému textu, ktorý ju mať nemal.
Aplikácia QuickSheet nás prekvapila – pomerne presne dokázala interpretovať importované súbory z MS Excel. Tu sa však naplno ukazujú obmedzenia malého displeja – aplikácia sa dá skutočne použiť len na núdzové čítanie alebo editovanie súborov. O plnohodnotnej práci nemôže byť ani reč napriek tomu, že sa základné editovanie súboru veľmi približuje možnostiam programu Excel.
Rovnaké hodnotenie máme aj pre QuickPoint, program, ktorý zobrazuje súbory z MS PowerPointu. S veľkými prezentáciami má problém – otvorí ich, no editor je veľmi pomalý. Opäť odporúčame len na núdzové prezeranie, s plnohodnotnou prácou nerátajte, počítač je predsa len lepší...
Celkovo však balík hodnotíme ako veľkú pridanú hodnotu telefónu, pracuje sa s ním výborne aj vďaka tomu, že sa jeho ovládanie podobá na to, na aké ste zvyknutí pri práci s počítačom. Oceňujeme aj bezproblémové otváranie dokumentov s diakritikou.
Konečne ktosi použil hlavu a premýšľal: aplikácia Fotosvetlo
Odkedy začali výrobcovia k digitálnym fotoaparátom v telefóne pridávať silné LED diódky na prisvietenie fotenej scény, nedokázali sme pochopiť, prečo sa tieto veľmi dobre použiteľné svetlá nedajú zapnúť aj samostatne. V takom prípade by ste si mohli telefónom napríklad svietiť na cestu. Panasonic je konečne prvý výrobca, ktorého inžinieri myslia prakticky a v telefóne tak pribudla aplikácia Fotosvetlo. Jej funkcia je jednoduchá – zapne a vypne LED diódku, nič viac. Telefón výborne svieti a rozhodne to v núdzových situáciách veľmi oceníte.
Správa telefónu
Symbian štandardne dokáže slušne spravovať telefón i nainštalované aplikácie prostredníctvom dvoch aplikácií – Správca aplikácií a Správca súborov.
Správca aplikácií prehľadne zobrazuje všetky nainštalované aplikácie v telefóne a vytvára denník inštalácií. Je však veľmi jednoduchý na pokročilejšiu prácu s telefónom a tak náročnejší používatelia určite použijú aplikáciu iného výrobcu.
Správca súborov ponúka jednoduchú adresárovú štruktúru dát v telefóne i na pamäťovej karte. Do systému však používateľa nepustí. V rámci danej štruktúry možno presúvať či kopírovať súbory a vytvárať nové adresáre. Opäť – náročnejší používatelia rozhodne použijú oveľa lepšie a podrobnejšie aplikácie iných výrobcov, bežnému používateľovi však predinštalovaný správca bude stačiť.
Malá perlička na záver - rovnako ako Siemens SX1 má aj Panasonic X700 stromovú štruktúru operačného systému pod hlavičkou Nokia. To je taký problém odstrániť značku konkurencie, ktorá sa spolupodieľa na vývoji operačného systému Symbian? :)
Personalizácia
V telefóne je niekoľko grafických tém, vďaka ktorým si ho môžete prispôsobiť podľa vlastnej chute. 40-tónové polyfonické zvonenia sú mimoriadne podarené, ázijskí výrobcovia majú skrátka vo zvukoch navrch. Telefón podporuje aj vyzváňanie vo formáte WAV, na MP3 však môžete zabudnúť.
Na displeji môžete nastaviť len jas a interval spúšťania šetriča obrazovky. Bohužiaľ, v telefóne nám veľmi chýbalo nastavenie vypínania displeja, ktorý sa vypína po veľmi krátkom čase a pri práci s telefónom to niekedy dosť prekáža.
Hry
V telefóne sme našli dve hry: MicroGolf a BaloonHeadBoy. MicroGolf je, aké prekvapenie!, golfový simulátor. BaloonHeadBoy je pekne graficky spracovaná plošinová skákačka. Ďalšie hry si môžete stiahnuť vďaka podpore Java MIDP 2.0.
Konektivita
Telefón podporuje pripojenie cez Bluetooth i infraport. Cez Bluetooth sa môžete spojiť aj s kompatibilnou tlačiarňou a priamo z telefónu tlačiť dokumenty (aj z aplikácie QuickOffice).
Ďalšou možnosťou je USB kábel, ktorým telefón prepojíte s počítačom a môžete využiť dodávaný softvér na synchronizáciu údajov a kontaktov.
Dáta, internet
Telefón podporuje GPRS triedy 10 a WAP 2.0. V telefóne sú dva internetové prehliadače, obidva sú pomerne rýchle a podporujú diakritiku. X700 sa dá použiť aj ako externý modem.
Pamäť
Interná dynamická pamäť má podľa údajov súborového manažéra v telefóne 15 MB. V X700 môžete používať pamäťové karty miniSD. Výrobca v základnom balení ponúka kartu s nízkou kapacitou 16 MB. Dnes, keď ceny denno-denne padajú by mohol byť Panasonic aj veľkorysejší.
Fotoaparát
Fotoaparát je pri dnešnej konkurencii najväčšou slabinou tohto telefónu, ktorý doplatil na to, že ho Panasonic po celý rok od ohlásenia nedokázal reálne uviesť na trh. V mobile je integrovaný priemerný fotoaparát s VGA rozlíšením bez akýchkoľvek funkcií. Tým, čo fotoaparáty v telefóne nechcú používať to prekážať nebude, no ostatní si na svoje rozhodne neprídu.
Batéria
V telefóne je batéria Li-Ion s kapacitou 780 mAh. Pri bežnom používaní vydrží na jedno nabitie približne dva dni a dve noci. Zaznamenali sme však neprimerane vysokú spotrebu energie pri zapnutej funkcii Bluetooth a intenzívnejšom telefonovaní. Vtedy kapacita batérie prudko padala dole.
Celkové hodnotenie
Napriek tomu, že Panasonic X700 trpí tým, že na trh prichádza veľmi neskoro ešte stále patrí medzi dobre vybavené inteligentné telefóny. Vyzerá elegantnejšie ako konkurencia od Nokie, má priaznivejšie rozmery i váhu. Oceňujeme aj výbavu telefónu a ak Panasonic neprešvihne cenu, X700 bude mať veľký úspech.