Postupim 7. februára (TASR) - Nemeckí vedci z Astrofyzikálneho inštitútu v Postupime (AIP) objavili v súhvezdí Váhy slabo žiariacu trpasličiu hviezdu s extrémne rýchlym vlastným pohybom.
Objekt zmení svoju pozíciu asi o 3,5 uhlovej sekundy za rok, čo je jeden z najrýchlejších vlastných pohybov zaznamenaných astronómami za ostatné desaťročia, konštatoval doktor Ralf-Dieter Scholz z AIP.
Novoobjavený objekt s označením SSSPM J1444-2019 je zrejme veľmi zriedkavým exemplárom triedy studených podtrpasličích hviezd. Sú to veľmi staré hviezdy, ktorých chemickému zloženiu ešte viac dominujú vodík a hélium ako je to v prípade Slnka.
Na rozdiel od drvivej väčšiny hviezd v našej Galaxii sa podtrpaslíci nepohybujú v jej rovine so špirálovými ramenami, ale v oblasti nazývanej halo, ktorá túto rovinu obklopuje. Naša slnečná sústava, nachádzajúca sa v jednom z galaktických ramien, rotuje spolu s ním okolo centra Mliečnej dráhy rýchlosťou asi 220 kilometrov za sekundu.
Objekty v halo však majú svoje vlastné dráhy. Keď takýto objekt na svojej dráhe skríži rovinu Galaxie, pohybuje sa rýchlosťou niekoľkých stovák kilometrov za sekundu - relatívne k hviezdam v rovine. Halo objekty v blízkosti Slnka mávajú preto značný vlastný pohyb.
Čím sú halo objekty chladnejšie, o to viac sa zdajú byť nevýraznejšie a červenšie. Aj SSSPM J1444-2019 žiari v červenom spektre intenzívnejšie ako v iných vlnových dĺžkach. Astronómovia ho objavili vďaka kombinácii archívnych dát z programu SuperCOSMOS Sky Surveys (SSS), mapovaniu oblohy v optickom svetle a údajom Two-Micron All Sky Surveys (2MASS). Komplikovanými postupmi určili teplotu podtrpaslíka (2600 Kelvinov) a jeho hmotnosť odhadli na 8,5 percenta hmotnosti Slnka.
Objekt SSSPM J1444-2019 má aj vysokú radiálnu rýchlosť 160 kilometrov za sekundu. Od Zeme je vzdialený 50-80 svetelných rokov (500.000 miliárd až 800.000 miliárd kilometrov), takže momentálne patrí medzi najbližšie chladné halo objekty, ktoré sa nachádzajú v našom tesnom susedstve.