Londýn/Paríž 7. februára (TASR) - Chyby v koordinácii projektu a medzery vo financovaní boli príčinou straty modulu Beagle 2, ktorý mal v roku 2003 pristáť na Marse. Vyplýva to z dokumentácie o vyšetrovaní, ktorá bola doteraz utajovaná.
Beagle 2 vypustila sonda Mars Express, ktorá stále obieha okolo Červenej planéty. Odvtedy však po module niet ani stopy. Predpokladá sa, že sa rozbil o povrch Marsu.
Príčinu neúspechu projektu malo objasniť spoločné vyšetrovanie Európskej vesmírnej agentúry (ESA) a britského ministerstva pre vedu. Experti skončili svoju prácu v máji 2004, no zverejnili len sériu odporúčaní, ktoré majú zabrániť podobným nezdarom.
Ďalšie podrobnosti boli utajované so zdôvodnením, že sú "dôverné". Vyšetrovací spis sa však nakoniec musel sprístupniť, pretože začiatkom tohto roku začal platiť vo Veľkej Británii nový informačný zákon.
V správe sa zdôrazňujú problémy s financovaním misie Beagle 2. Napríklad grémium expertov ESA nesúhlasilo s integrovaním modulu vyrobeného v Británii do celého projektu, ak nebude zabezpečené jeho finančné krytie.
Náklady na Beagle 2 boli v novembri 1999 vyčíslené najprv sumou 35 miliónov eur, hoci existoval prísľub len pre 16 miliónov eur. Podpora zo strany súkromných sponzorov neskôr odpadla a celkové náklady narástli na takmer 62 miliónov eur. ESA napriek tomu s projektom súhlasila.
Správa ďalej kriticky poznamenáva, že takýto náročný projekt bol zjavne nad sily skupiny expertov z britskej Open University, ktorí zodpovedali za jej vedecký aspekt. Mala sa ho ujať organizácia s dostatočným množstvom skúseností v tejto oblasti.
Príčina technického zlyhania Beagle 2 zostane asi navždy neobjasnená, pretože modul nevyslal na Zem žiadne signály alebo dáta. Najčastejšie sa spomína možnosť, že sa neotvorili padáky a modul sa roztrieštil vo veľkej rýchlosti o povrch Marsu.
Keď sa analyzovalo naopak úspešné pristátie dvoch amerických mobilných prieskumníkov na Marse, vyšlo najavo, že v prípade Beagle 2 sa asi pracovalo s nesprávnymi parametrami čo sa týka vstupu modulu do marťanskej atmosféry.