Nadmerné množstvá oxidu uhličitého, ktorý produkuje v prvom rade doprava a priemysel, ohrozujú predovšetkým koralové útesy a mnohé druhy rýb, varovali vedci na medzinárodnej ekologickej konferencii, ktorá sa v uplynulých dňoch uskutočnila v anglickom Exetere.
Niekoľko odborníkov neskrývalo vážne obavy, že v dôsledku prekyslenia morí a oceánov vyhynú v priebehu nasledujúcich 35 rokov všetky živé koralové útesy.
"Aj veľké množstvo druhov rýb, ktoré ešte dnes bežne konzumujeme, okyslenie vody neprežije," povedala riaditeľka ústavu pre výskum morí v juhoanglickom Plymouthe Carol Turleyová a varovala pred možným obrovským problémom, ktorý sa dotkne celého sveta.
Rozsah ohrozenia sa nedal doteraz predpovedať, pretože rôzne štúdie na túto tému sa začali sumarizovať až v poslednom období.
Už školáci vedia, že oxid uhličitý reaguje s vodou na kyselinu uhličitú. Nadbytok CO2 v ovzduší spôsobuje, že vody oceánov sú čoraz kyslejšie. Približne polovicu z celkového množstva oxidu uhličitého, ktorý unikol vo forme splodín, absorbujú svetové moria.
Experimenty dokázali, že už malé zvýšenie stupňa kyslosti vody zhoršuje životné podmienky rýb, mikroorganizmov a koralov. Turleyová, ktorá sa špecializuje na morskú biológiu, pesimisticky predpokladá, že stavy morských živočíchov sa budú postupne redukovať.