Washington 3. februára (TASR) - V najväčších oceánskych hĺbkach, takmer 11.000 metrov pod morskou hladinou v pacifickej Mariánskej priekope, objavili japonskí vedci nečakane širokú paletu neznámych živých organizmov.
Drobné tvory patria k jednobunkovým prvokom dierkavcom (Foraminifera), píšu vedci z univerzity v Šizuoke v časopise Science. Skoro všetkých 432 skúmaných exemplárov má na rozdiel od ich príbuzných žijúcich v menších hĺbkach mäkkú vonkajšiu telesnú schránku.
Vedci odobrali v hĺbke 10.896 metrov vzorky z vrchného centimetra usadenín. Hustota 449 živočíchov na desať štvorcových centimetrov je vyššia ako v iných podobných hlbinných oblastiach. Väčšina dierkavcov má hnedú farbu a rúrkovitý tvar.
Vedci poznajú asi 4000 druhov dierkavcov. Živočíchy z hlbín Pacifiku nemajú vápenatú schránku preto, lebo tamojšia voda obsahuje málo uhličitanu vápenatého.
Mariánska priekopa sa výraznejšie prehĺbila len v predchádzajúcich šiestich až deviatich miliónoch rokov, čo podľa výskumníkov umožnilo dierkavcom, aby sa prispôsobili novým podmienkam.
Dierkavce sú relatívne veľké prvoky so schránkou a jednou, alebo viacerými komôrkami. Vyhynuté druhy rodu Nummutiles merali až 70 mm. Farba schránky je rôzna - môžu byť červené, žlté, hnedé. Veľká väčšina žije v mori, zriedkavo v zmiešaných a sladkých vodách.
Na dne pomaly lezú alebo prisadajú k rôznym predmetom. Dierkavce sa využívajú v paleontológii na stanovenie veku usadenín, ako aj na identifikáciu naftových vrstiev.