l Tím M. Endoa zo Shinshu University (Japonsko) vyrobil papierovité fólie z dvojstenných uhlíkových nanotrubíc, usporiadaných do šesťuholníkových zväzkov. Dvojstenné uhlíkové nanotrubice by mali mať ešte lepšie elektronické a mechanické vlastnosti ako jednostenné.
l Náš vesmír utvára najmä tmavá energia a tmavá hmota, zatiaľ čo bežná atómová hmota iba z piatich percent. A aj z nej sa pozoruje iba polovica. Fabrizio Nicastro z H-S CFA (USA) s kolegami zistil pri kvazare Markarian 421, že zvyšok môže byť v horúcom plyne medzi galaxiami.
l Podľa nových modelov Robina Canupa zo SRI (USA) vznikli Pluto a jeho mesiac Charon šikmou zrážkou dvoch 1000-kilometrových ľadových objektov na periférii slnečnej sústavy.
l Jean-Loup Bertaux z IPSL (Francúzsko) s kolegami objavil nočnú žiaru z južného pólu Marsu. Ide o vrstvu oxidu dusného (rajský plyn), ktorá pomôže skúmať vzdušnú cirkuláciu.
l Todd Pederson z Air Force Research Laboratory a Elizabeth Gerkenová z Cornell University (USA) zacielili na Aljaške do stredu pulzujúcej polárnej žiary silný rádiový lúč a vytvorili v jej pásoch voľným okom viditeľné škvrny zeleného svetla. Skúmali tým dynamiku žiary.
l Tím Emmy Teelingovej z National Institutes of Health (USA) odvodil z genetiky žijúcich a fosílií vymretých rodostrom netopierov (tvoria 20 percent cicavcov, na obrázku vampír Megaderma lyra). Ich evolučný rozkvet nastal v skorom eocéne pred 50 miliónmi rokov.
l Tím Dietera Sölla z Yaleovej univerzity (USA) našiel novou metódou v genómovej sekvencii mikróba Nanoarchaeum equitans, evolučne veľmi starého termofilného parazita, ďalšie gény, ktoré unikli pozornosti pri prvom sekvenovaní. Prezrieť bude treba aj genómy iných tvorov.
l Stefan Hetz a Timothy Bradley z University of California v Irvine (USA) tvrdia na základe vlastných výskumov kukiel mory okáňa atlasa, že prerušovanie dýchania na hodiny, ba až dni, pri niektorých druhoch hmyzu je obrana pred otravou tkanív priveľkým množstvom kyslíka.
l Tím Tonyho Planta z University of Pittsburgh (USA) preukázal pokusmi s opicami, že na konci ich "detstva" je aktivovaná mozgová bielkovina GPR54, aby prispela k vylučovaniu hormónu GnRH pri iniciácii puberty. Platí to pre všetky primáty, teda aj pre človeka?
l Stefan Reimann z Federal Laboratories for Materials Testing and Research (Švajčiarsko) s kolegami zistil, že atmosférický obsah metylchloroformu, ozón ničiacej látky, je nad Európou síce oveľa nižší ako pri minulom výskume, no stále vyšší, ako je udávaná produkcia.