SME

WWF varuje pred účinkami zmeny klímy na svetové ekosystémy

Koralové útesy a pobrežné porasty, siahajúce až do vody (mangrovy) môžu do istej miery chrániť pobrežie pred prírodnými katastrofami. Ukázala to napríklad aj nedávna tragédia v juhovýchodnej Ázii. Tieto porasty, rovnako ako koralové útesy, sú však v ...

Koralové útesy a pobrežné porasty, siahajúce až do vody (mangrovy) môžu do istej miery chrániť pobrežie pred prírodnými katastrofami. Ukázala to napríklad aj nedávna tragédia v juhovýchodnej Ázii. Tieto porasty, rovnako ako koralové útesy, sú však v súčasnosti na ústupe. Poukázali na to vedci koncom januára v Paríži na Medzinárodnej konferencii o biodiverzite.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Viac dôvodov na obavy

Na pokračujúce ohrozenie koralových útesov, ale aj ďalších ekosystémov upozorňuje aj súhrnná správa, ktorú vydal v decembri Svetový fond na ochranu prírody (WWF). Správa ponúka nový pohľad na účinky klimatickej zmeny a vysvetľuje, prečo doterajšie štúdie podhodnotili jej vplyv. Autormi správy sú vedci z Wageningen University v Holandsku Rik Leemans a Arnold van Vliet. Obaja sa dlhodobo venujú účinkom zmeny klímy na ekosystémy. Podľa nich je teraz ešte oveľa viac dôvodov na obavy.

SkryťVypnúť reklamu

Je známym faktom, že globálna teplota sa zvýšila zhruba od začiatku uplynulého storočia v priemere o 0,7 stupňa Celzia. Menej zhody však už panuje v tom, nakoľko k tomu prispeli ľudia, koľko oteplenia nás čaká v budúcnosti a do akej miery sú ekosystémy schopné sa tomuto otepleniu prispôsobiť.

Dva extrémne názory

Jeden extrémny názor tvrdí, že klíma sa síce otepľuje, ale s minimálnym prispením človeka. Teda ani znižovanie emisií oxidu uhličitého nebude mať na vývoj klímy v budúcnosti prakticky žiadny vplyv. Druhý krajný pohľad je pod vplyvom názoru, že ak by sme aj teraz prestali vypúšťať akékoľvek emisie, už je vlastne neskoro. Príroda sa z toho síce dostane, ale možno už bez nás.

Ani správa WWF, publikovaná vlani v decembri, na optimizme nepridáva. Zatiaľ čo podľa poslednej správy IPCC (Medzinárodný panel o klimatickej zmene) je už oteplenie o dva stupne v priebehu storočia hranicou, ktorá je pre ekosystémy katastrofická, táto správa posúva kritickú hranicu ešte nižšie. Len na porovnanie: niektoré scenáre, napríklad tie, ktoré sa snažia zobrať do úvahy ťažko predvídateľný vplyv mrakov, predpokladajú možnú hornú hranicu oteplenia až 12 stupňov.

SkryťVypnúť reklamu

Nový pohľad

Doterajšie štúdie sa zameriavali najmä na to, ako ekosystémy reagujú na zmeny v priemernej teplote. Správa WWF však tento uhol pohľadu mení. Naznačuje, že ekosystémy reagujú skôr a rýchlejšie na extrémy počasia.

Zmeny priemerného počasia sú zväčša spôsobené výraznými výkyvmi v počasí. Súčasná zmena klímy v poslednom storočí (napríklad na severe Európy prší o 10 až 40 percent viac a na juhu až o 20 percent menej) navyše podstatne presahuje prirodzenú premenlivosť klímy za posledných tisíc rokov.

Leemans a van Vliet ďalej uvádzajú, že "rozsiahle ekologické dopady sú viditeľné v každej časti sveta a v každom ekosystéme". Niektoré druhy rastlín kvitnú až o 30 dní dlhšie a v nezvyčajnom období roku.

Niektoré živočíchy, najmä hmyz (napríklad kôrovec v Severnej Amerike), sa dramaticky rozšírili na území mnohých miliónov hektárov, zatiaľ čo iné druhy sú na ústupe (koraly, obojživelníky). V deväťdesiatych rokoch sa podpísal klimatický jav El Niňo pod katastrofálny nárast požiarov vlhkých tropických lesov. Určujúcimi faktormi týchto zmien sú teplé zimy, horúce letá, nadbytok zrážok a predĺžené suchá.

SkryťVypnúť reklamu

Logická odpoveď

Správanie sa živočíchov a ekosystémov, ktoré vedci pozorujú, je logickou odpoveďou na extrémne zmeny počasia. Keby sa klíma menila iba postupne, jej dopady by boli menej výrazné.

S novým pohľadom je zrejmejšie, že tradičný prístup sledovania účinkov zmeny klímy nestačí na presný odhad rozsahu a sily odpovede prírody. Podľa všetkého ekosystémy nebudú schopné prispôsobiť sa pokračujúcej zmene klímy v najbližších desaťročiach. Autori preto tvrdia, že treba obmedziť nárast globálnej teploty o 1,5 stupňa nad predindustriálnu úroveň, teda menej ako 0,05 °C za desať rokov. Problém však znie, ako to urobiť.

Možno, že holandskí vedci preháňajú. Veď práve Holandsko je krajinou, ktorá vzhľadom na svoju polohu môže na účinky globálneho otepľovania a topenie ľadovcov veľmi rýchlo doplatiť. Je však tiež možné, že už teraz sa pohybujeme na ozaj veľmi tenkom ľade my všetci. Ten sa čoskoro môže roztopiť ako snehy na Kilimandžáre. Podľa odhadov zmiznú do roku 2015. (der)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 064
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 575
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 227
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 442
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 608
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 593
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 274
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťZatvoriť reklamu