SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Playboy: The Mansion - erotika hýbe svetom

Každá hra s príchuťou erotiky a sexu vzbudzuje na hernom trhu ohlas u takmer každého hráča. Väčšinou sú však zahanbujúce scény podstatou hry a myšlienka samotného produktu nemá sebemenší zmysel. Preto naše oči padajúce na Playboy: The Mansion neboli plné

optimizmu. Neprávom.

Hugh Hefner je možno najšťastnejší muž na svete. Vlastní jeden z najúspešnejších magazínov pre pánov, jeho zajačiky sú známe po celom svete, užíva si nekonečné sexuálne orgie na svojich panstvách, nechýbajú mu peniaze, sláva a zatiaľ ani zdravie. Playboy: The Mansion sa snaží simulovať práve jeho život formou stratégie a ponuka zažiť nespútaný život, plný krásnych dievčat, ktorý sa neodmieta. Na prvý pohľad je vidieť inšpiráciu úspešnými The Sims 2 a celé to je okorenené vydávaním časopisu. Všetko je možno až príliš zjednodušené a hráč sa nemusí celým systémom zložito prehrýzať, každá funkcia je jasná na prvý pohľad. Na druhú stranu sa nám musí vynoriť logická otázka – nie je to všetko po pár minútach nudné?

Skryť Vypnúť reklamu

Prvé zahranie smerovalo na zbalenie najbližšej slečny. Po minútke si môžu puritáni zakrývať oči pred rozkošou na gauči alebo inom mieste. Budem prasa a dodám, že stačí akékoľvek voľné miesto, panáčikovia žiadne zábrany nemajú. Lenže o tom vôbec nie je hra a už teraz vidím všetkých dospelých hráčov a hlavne nehráčov, pobúrených nad demoralizovaním dnešnej mládeže oplzlými scénami. Škoda, že títo ľudia zrejme zabudli ako prišli na svet. Okrem toho je hra určená iba ľudí od 18 vyššie. Hugh je samozrejme príliš extrémny prípad, ale kto by dokázal odolať takému množstvu dievčat? Takže moralisti majú dnes dvere otvorené, sklamem ich však – Playboy: The Mansion je hlavne o vydávaní rovnomenného časopisu. Vôbec to nie je tak jednoduché, ako sa to na prvý pohľad môže zdať a prvé čísla budete robiť so zárobkom akurát na ďalšie výtlačky. Sexuálne orgie vám budú na hony vzdialené.

Skryť Vypnúť reklamu

Už som spomínal, že hráč dostáva možnosť vyskúšať si Hughov život a preto po celý čas ovládate len jeho postavičku. Na prvý pohľad úplne logické, na druhý však značne obmedzujúce. Pohľad na hernú plochu je totiž minimalizovaný na polohu postavičky a odpadajú tak prelety kamerou do iných častí panstva, v ktorom sa celá hra odohráva. Všade musíte presunúť vaše virtuálne ego. Ak napríklad chcete, aby niekto napísal článok, je potrebné sa za ním vybrať osobne. Obehovanie dôležitých ľudí je základným kameňom vytvorenia úspešného čísla, tak sa pozrime, čo potrebujeme k dokončenému magazínu.

            

Aby ste mohli vydať jedno celé číslo, je potrebné zohnať známeho človeka a spraviť s ním interview. Musíte mať vymyslený zaujímavý slogan, napísanú esej o určitej tematike, nafotenú celebritu na titulke, vo vnútri si nájde svoje miesto fotoseriál s neznámou playmate a nesmie chýbať nejaký ten prospekt. Ak máte toto všetko, stačí zvoliť jednu fotku z dvoch

Skryť Vypnúť reklamu
tuctov obrázkov s celebritou, ktorú dáte na titulnú stránku, zvolíte farbu nápisu magazínu, cenu výtlačku, pomer reklamy a článkov a všetky stránky už bežia do tlače a vy zinkasujete určitý obnos peňazí podľa úspešnosti čísla. Zo začiatku budete mať problémy so skompletizovaním kvalitných ingrediencií, tvoriacich kostru časopisu, avšak postupne nastúpi nechutná rutina. Lenže toto všetko nemôže robiť Hugh sám a preto si najíma pomocníkov zo širokého radu uchádzačov. Okrem fotografov (fotenie celebrít, playmates atď.) tu máme klasických pisálkov (sú potrební na vytvorenie sloganov, rozhovorov a môžu napísať i esej) a známych zajačikov, starajúcich sa o pohodlie všetkých zúčastnených, čo je výhoda hlavne v čase, keď ste sa rozhodli usporiadať veľkú party. Každý pracovník je ohodnotený hviezdičkovým systémom (každá hviezda je navyše rozdelená na pätiny) a platí pravidlo, čím lepšie hodnotenie, tým lepší zamestnanec. Na začiatku nebude k dispozícií nič extra, ale i z toho mála si určite vyberiete a ak vezmeme do úvahy, že každá postava je osobnosť sama o sebe, má rada niektoré veci/nenávidí to a to a dokonca sa zamestnanci postupne v práci zlepšujú, nie je žiadna výnimka, keď po ročnej poctivej práci u vás, stúpne kredit a vás hreje pri srdci pocit z dobre odvedenej práce a vloženého úsilia.

K zamestnancom môžeme priradiť i angažovanie malej hviezdičky (playmate), nechať ju vyzliecť sa pred objektívom a nafotiť vzrušujúce fotky. Rovnaký postup sa použije i pri fotení celebrít, avšak tu ešte vyberáte najlepší snímok, ktorý musí upútať čitateľa, ide totiž na titulnú stranu a snaha o umeleckú hodnotu aktu sa tak rázne zvyšuje. Hlavne, ak fotky vyrábate vy sami! Fotenie je jedna z najzaujímavejších vecí v hre a po výbere objektu, miesta fotenia sa dáma začne skrúcať v rôznych sexi polohách, žmurká jedným očkom, snaží sa tváriť nevinne, ale zrejme to nemusím siahodlho nikomu vysvetľovať a každý videl aspoň nejaký ten screen z podobného časopisu :). Okrem zoomu volíte i uhol pohľadu pomocou voľnej kamery a oblečenie krásky. Jednoduchým stláčaním kláves, môžete prikázať dievčaťu presun na iné miesto v danom objekte a určite uznáte, že je rozdiel medzi fotkou oproti bielej stene a na koženom gauči, prípadne s obrazom pláže alebo západu slnka za modelkou... mno, modelkou ako modelkou. Fotenie je jednoducho paráda, ale nepatrí sa vynášať verdikty v opisnej časti recenzie. Šéfredaktorova trstenička nikdy nespí a sado-maso do môjho repertoáru rozhodne nepatrí. Aj keď predstava v koži oblečenej celej redakcie SME Online by ma do varu rozhodne dostala... aj keď z iného dôvodu, ale nechajme to radšej tak, blbých narážok tu mám i bez toho dosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Najhlavnejšiu zložku v tvorbe časopisu však tvoria hviezdy. Ide o široké spektrum ľudí (šport, hudba, film, už fotené playmates...) a každú môžete pozvať na svoju party (musíte ju zacvakať), kde máte jedinečnú možnosť spriateliť sa so známou osobnosťou. Týmto sa vám otvorí možnosť kedykoľvek zavolať svojho nového priateľa do vášho hniezdočka lásky. Nemusíte tak platiť nehorázne prachy za ich opakované pozývanie za cieľom poskytnutia rozhovoru, prípadne napísania článku. Téma písania je rozdelená na rôzne odvetvia (keď budem znovu vypisovať šport, hudbu, film, erotiku, tak budem vyzerať ako opakovací sa pako, ale každému musí dôjsť, že témy sa zhodujú s typom hviezd a tak len pridám ešte humor, politiku a technické hračky) a vždy je najlepšie dať napísať tému človeku z daného oboru. Je to akoby ste dali písať športovcovi esej s politickou myšlienkou. Uznajte, že čítať daný výtvor by nebol nášmu organizmu obzvlášť prospešný. Každá hviezdička je inak populárna a je jasné, že je lepšie dať priestor momentálne známej mediálnej osobnosti ako dávno zabudnutému a starnúcemu spevákovi – nie, týmto vôbec, ale vôbec nenarážam na nominácie v našom Zlatom slávikovi, vôbec sa nečudujem nad úspechom Mariky G., hoci nevydala žiadny nový album a tobôž ma neprekvapuje výrazný úspech Elánu. Ale to len tak na okraj.

Skryť Vypnúť reklamu

Takto pozbierané časti navrhnete do jedného čísla a po vydaní sa dozviete, koľko ste za číslo zhrabli, aký náklad sa predal a po oslavách so šampanským v jednej a s kočkou v druhej ruke, môžete pomaly začať pripravovať ďalšie číslo. Ešte mi však ostáva spomenúť celý systém zadávania úloh. Komunikácia je v práci pre podobné médium potrebná a všetky zákazky zadávate formou rozhovorov, ako to vídavame v The Sims 2 . Okrem práce však môžete s postavičkami aj pokecať na 3 rôzne štýly, stúpne tak vaša obľuba v priateľstve, biznise a... povedzme láske, skôr by sem však zapadol sex-appeal. Rozhovory na dané témy sú odlišné a pri priateľskom zbližovaní sa rozprávate nezáväzne, poviete si vtip, tajomstvo, vymeníte zážitky, ponadávate na ex-priateľa/priateľku a pod. Možností je viacero a výsledok vidíte v klasických teplomeroch v dolnej časti menu. Sex-appeal zvyšujete úplne iným štýlom (romantické plky, flirt, objatie, objatie s omakávaním zadku (?), bozk, romantické bozkávanie až po samotný sex) a musím sa priznať, že zbalenie dievčaťa či získanie priateľa je extrémne ľahké vo väčšine prípadov. Dokonca si po bližšom spolunažívaní môžete zvoliť aj danú slečnu za svoju priateľku (A samozrejme ju podvádzať, dokonca aj pred jej očami... achhh, niekedy by som chcel žiť radšej v nejakej hre. Ja viem, znie to pekne prasácky, ale tá voľba tu je ;) ) a snažiť sa tak byť rodinne založený. Takto vediete dialógy s každou postavou, pánov však baliť nemôžete, takže štvorpercentná menšina sa bude istotne búriť, ja som však vďačný za podobné obmedzenia. Počas hrania tak nie je problém vytvoriť si doslova hárem sexi sukní okolo seba, vydávať popri tom plátok a neustále sa baviť. Tomuto vravím idylka - virtuálne prevedenie života Hugha má niečo do seba.

Zarobené peniaze využijete nielen na rôznych party, ale si kupujete i vybavenie vášho domova. K nákupu síce nemáte až tak rozsiahly arzenál predmetov ako pri chladných Simsoch, ale bytovými doplnkami si skrášliť svoje sídlo rozhodne môžete a zabaviť sa s priateľmi pri dj-skom pulte, pri stole biliardu alebo s hracími automatmi je rozhodne lepšie ako sedieť na drevených stoličkách v chladnej kuchynke. Okrem efektívnych predmetov využijete aj širokú paletu vecí na skrášlenie okolia pri fotografovaní, čím vaše sexuálne impérium tak razom i opeknie. Na všetky predmety si však treba po(s)tupne našetriť a nie je to zábava, hlavne zo začiatku. Zveľaďovanie Hughovho panstva je však ďalším ťahúňom vpred.

Skryť Vypnúť reklamu

Za každú splnenú úlohu (napísanie lepšieho článku atď.) dostávate body, za ktoré si v menu Extras môžete otvárať rôzne bonusové materiály. Od obálok vybraných čísel časopisu, siahajúcich až do 50. rokov minulého storočia, cez playmates pózujúcich v jednotlivých vydaniach (ponúkame vám zopár ukážok v galérii), až po exkluzívne rozhovory (Bill Gates, Hugh Hefner, Mike Tyson a mnoho iných známych hviezd – toto je skutočne výborný bonus a rozhovory stoja za prečítanie) a rôzne fotky Hugha, prípadne kresby a podobné výstrelky. Dokupovať za body si môžete aj rôzne cheaty (zlepšenie vlastností postáv, väčšie poprsie – toto je obzvlášť nechutná vec, hlavne pri gigantických vnadách) a máte tak k dispozícií ďalšiu motivujúcu vložku.

O charakteristike hry by sa toho dalo popísať ešte mnoho, ale lepšie je to uzavrieť a nechať niektoré prekvapenia na hráčovi, odhaľovanie podrobností v hre je o to zaujímavejšie.

Skryť Vypnúť reklamu

            

GRAFIKA 7 / 10
Na začiatku som bol sklamaný menšou detailnosťou okolia Hughovho sídla a rovnako chabým zariadením jeho interiéru. Nákupom nových doplnkov v byte sa to zlepší. Komixový vzhľad postavičiek sa mi zdal vhodnou alternatívou k nadľahčenej tematike. Voľba rozlíšenia je rozsiahla (od nevkusných 640 x 480 až po orgastických 1600 x 1200) a ide takmer o jedinú možnosť zlepšenie grafického spracovania. Komixový nádych je viditeľný v ostrejších prechodoch okolia panstva a niektorých predmetov. Každého určite zaujíma, ako vyzerajú jednotlivé postavičky a hlavne dámske osadenstvo. Dámske poprsie tu samozrejme je a jediná cenzúra je, že "micinku" tu neuvidíte (rovnako aj "ujo hasič" – dodnes ma zachváti zával smiechu pri Cartmanovom vysvetľovaní funkčnosti mužského pohlavného údu: keď mu budeš chvíľu hladiť helmu, napľuje ti do oka :) ), je skrytá pod spodným dielom bikín. U Hugha sú to čierne šortky. Celkové spracovanie je výborným kompromisom medzi realitou (podobnou cestou sa vybrali Singles) a komixovejším nádychom (The Sims) a treba vyzdvihnúť skutočne malé hardvérové nároky.

Skryť Vypnúť reklamu

Animácie pohybov nemajú žiadnu chybu a dokonca ani pri chúlostivých scénach nemáte pocit z neskutočných polôh. Izometrický 3D pohľad dovoľuje pozorovanie všetkých možných úkonov, pričom nebadať žiadne viditeľné úlety v neadekvátnych animáciách, prelínaní textúr. Každá hviezda inak vyzerá a pri známych celebritách (hlavne playmates) sa reálna predloha podobá svojmu virtuálnemu prevedeniu.

Pri fotení sa budete čudovať nad dômyselným pózovaním modelov a pomocou jednoduchého fotenia vyčaríte z niektorých snímok skutočne nádherné fotografie, ktoré si dokonca môžete prezerať v albumoch i mimo hry – každá snímka sa ukladá do samostatného adresára vo forme jpg súboru.

Celkové hodnotenie sa však nevyšplhalo na vyššie méty vďaka niektorým menším chybičkám. Pri fotení je prostredie (až na snímaný objekt) takmer bez detailov a okolie, ktoré  z vyššieho pohľadu vyzerá prijateľné, z blízkosti je v príliš nízkom rozlíšení a blicí efekt je tu ani nevidieť. Viac mohlo byť v hre i emočných animácií postáv, takto z toho neustáleho kývania rukou budete mať chuť postave celý hnát zlomiť a hodiť nejakému čoklovi. A samotná detailnosť je niekedy na škodu veci, rôznorodé tapety, koberce a editovanie stien by dodali celému domu lepší look. Občas je to jednoducho príliš šedivé.

Skryť Vypnúť reklamu

INTERFACE 8 / 10
Okrem fotografovania si vystačíte s myškou. Menším obmedzením je nemožnosť voľného preletu kamery, ktorej výhľad je možný len v blízkosti hlavnej postavičky. Inak si môžete pohľad ľubovoľne približovať/oddialiť, rotovať a prispôsobiť ho tak svojim potrebám. Systém vyvolávania menu je známy z The Sims, ľavým myšítkom kliknutím na predmet/osobu vyvoláme menu s rôznorodými činnosťami a zvolíme akciu. Podobný je i štýl menu, ktoré sa celé nachádza v dolnej časti hernej plochy. Komunikáciou s osobou sa vám zobrazia teplomery, informujúce o momentálnom psychickom i fyzickom rozpoložení postavy, všetko je prehľadné a zrejmé na prvý pohľad. Trochu zamrzí nepraktická voľba predmetov na kúpenie, ktoré je v konzolovom, až masívnom menu cez celú obrazovku. Inak na ovládanie nemám žiadnu inú výraznú požiadavku, väčšina vecí je navrhnutá uživateľsky príjemne.

Skryť Vypnúť reklamu

HRATEĽNOSŤ 8 / 10
Kvalitných hier s erotickým nádychom je na PC menej ako šafránu a podobná hra tu dlho nebola. Naposledy sme sa mohli stretnúť so staručkou Lula: The Sexy Empire (stratégia, kde ste sa museli vypracovať na najvyššie miesto v erotickom priemysle) a odvtedy ani jedna bradavka recenzenta nestvrdla pri erotikou preplnenej hre. Playboy: The Mansion spája známy a hráčmi obľúbený spôsob ovládania postavičky s možnosťou ovplyvňovania okolia, čo je v recenzovanom subjekte spracované celkom príjemne. Vydávanie časopisu je novinkou na hernom poli a ide o originálny počin, ktorý však mohol byť podľa mňa spracovaný oveľa viac do hĺbky. Zháňanie článkov a fotografií je dostatočné, ale razantnejšie by mohol hráč prehovoriť do samotnej formy obálky, kde je výber obrázku a farby písma jednoducho príliš malý okruh pre vydavateľa časopisu. Stačí si predstaviť voľbu fontov, rozmiestnenie upútaviek na titulnú stranu, spolu s grafickými efektmi v štýle obyčajného Powerpointu. Škoda, že nič podobné v hre nie je.

Skryť Vypnúť reklamu

Inak sa rýchlo dostanete do víru vydávania periodika a zistíte, že výskyt erotiky tu je, dokonca sa môžete všetkého sexu úplne strániť a jediné náznaky obnaženého tela zostávajú len pri fotení skutočne jemnej a decentnej dávke odhaleného (navyše virtuálneho) ženského poprsia. Lenže život Hugha Hefnera obsahuje množstvo románikov snáď s každou sukňou, ktorá sa v jeho dome objavila a orgie v jeho podaní naberajú úplne iný rozmer. S tým sa však treba zmieriť, to hra aj chcela simulovať a užívať si môžete aspoň týmto spôsobom, ale nečakajte žiadne nechutné prasačiny. Časom zistíte, že celý ten hustý zápach sexuality je nabalený na klasickú stratégiu s prvkami starania sa o virtuálnych panákov. Len keby sa išlo trochu viac do hĺbky, takto sa časom môže prejaviť element nudy z neustáleho opakovania zaužívaných procesov, ale čert to vezmi niekam do kláštora, je to zrejme najzábavnejšia forma "lechtivej hry". Hughovo impérium je radosť ovládať a užívať si jeho život je príjemné a originálne odreagovanie sa od záplavy naklonovaných real-time stratégií, first-person shooterov a nekonečných záplav priemerných hier bez vlastného nápadu.

Skryť Vypnúť reklamu

           

MULTIPLAYER
Hra ho neobsahuje, i keď sa mi zdá myšlienka pripojenia sa na jednu obrovskú party, kde by každá postavička bol avatar ženského, prípadne mužského rodu a zoznamovanie by prebiehalo aj formou chatu. Woooow, to by bola zábava – lenže to by nebola simulácia Hefnerovho života, ale ako myšlienka je tento nápad s virtuálnym chatom v grafickom prostredí s možnosťou si užiť v spleti jednotiek a núl celkom lákavá.

ZVUKOVÉ EFEKTY 8 / 10
Okrem, dnes už známeho, nezmyselného bľabotania (už nemám síl uvádzať zdroj inšpirácie, znovu ide o projekt Maxisu) znie úplne nádherne a nechýbajú ani rôzne romantické, až "príjemné" vzdychy. Niekedy sa do hry ozvú vaši pomocníci, ale ich dabing nie je ničím prekvapujúci. Zvukom sa nedá nič podstatné vytknúť.

Skryť Vypnúť reklamu

HUDBA 9 / 10
Hudobnú zložku v hre zastupuje klasicky veža, dj-pult a podobne a na výber máte množstvo songov rôznych žánrov – nájdeme tu hip-hop, techno, jazz, rock, latinské melódie a množstvo ďalších štýlov, prehľadne rozdelených. Môžete si zvoliť daný okruh, v ktorom vám budú vyhrávať skutočné skladby. Nepodarilo sa mi však spustiť moje vlastné pesničky, hoci je hudba v hre vo formáte mp3. Aj tak je však soundtrack výborný a každý si v ňom nájde svoj štýl.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 7 / 10
Hra obsahuje len dva herné módy – misie a voľnú hru, pričom sa odlišujú tým, že v úlohách postupujete ďalej (vybavenie panstva,  kontakty a zamestnanci vám ostávajú) a vpred sa dostávate za splnenie daných úloh. Vo voľnej hre je všetko na vás a nikto vám nič neprikazuje. Ako sa časopis tvorí, som popísal v opisnej časti recenzie. Jediný obmedzujúci faktor sú, ako inak, financie. Od peniazov záleží všetko a bez nich to môžete rovno zabaliť, zadarmo vám nikto nič nedá. Jediným problémom je jednoduchosť postupov a ak prídete na správny recept, môže nastať chvíľková nuda. Privítal by som však trochu náročnejšie tvorenie periodika a aspoň akú takú snahu odolať vplyvu a šarmu Hugha Hefnera. Zbaliť niekoho, prípadne dostať do postele/na gauč/do vane/kríkov je otázka jednej minúty.

Skryť Vypnúť reklamu

           

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 8 / 10
Pôvodne som si myslel, že Playboy: The Mansion bude klasickým béčkom, kde bude hrať prím len sex a všetko sa bude točiť len okolo neho bez výraznejších princípov. Lenže opak bol pravdou a vznikli nám tu riadne korenistí simsovia, ktorí síce nemajú tak rozsiahly repertoár činností, vlastností, predmetov, ale kde inde môžete vydávať časopis nielen pre pánov a užívať si s desiatkami krásnych slečien? Magazín Playboy všeobecne nemám príliš v láske (*boing* Čas na reklamu. Autor článku dáva prednosť vtipnejšie ladenému Maximu, s krajšími devami, vtipnými textami a šialeným čiernym humorom. *boing* A je po reklame.), ale Playboy: The Mansion je jednoducho kvalitná hra a je zbytočné opakovať to, čo som načrtol vyššie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.

14 h

O biobezpečnosti a spôsoboch, akými bioinžinieri geneticky upravené bunky robia bezpečnými.

24 h

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 37 908
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 36 433
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 976
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 251
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 971
 6. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 8 410
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 310
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 922
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 699
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 594