SME

Domény s diakritikou u nás zatiaľ nebudú

Adresy internetových stránok a názvy domén sa tradične na celom svete používajú bez diakritiky. V niektorých krajinách však už registrátori začali umožňovať používateľom aj registráciu domén s domácimi znakmi v názve. Systém prináša mnoho výhod, viacerí

Domény tvorené špeciálnymi znakmi sú dôležité najmä v štátoch, ktoré vôbec nepoužívajú latinku. FOTO - REUTERS

odborníci sú však k jeho zavedeniu skeptickí. Nedávno sa problémom internacionalizovaných domén zaoberala aj Česká republika. Budú si môcť domény typu žltý-kôň.sk zaregistrovať aj Slováci?

Ako to funguje

V začiatkoch internetu sa nikdy nepočítalo s využitím národných znakov v doménach. Celé desaťročie bolo možné využívať výhradne číslice a písmená od A po Z. Zmeniť tento systém by mala technológia IDN (Internationalized domain names). V roku 2000 ju zaviedlo Japonsko a Čína, v priebehu rokov 2003 až 2004 sa pridalo viacero európskych krajín, napríklad Poľsko, Maďarsko, Nemecko, Nórsko či Švédsko.

Technológia IDN konvertuje národné znaky do sústavy základných písmen abecedy, ktoré sú podporované v starom systéme. Doménu "vokáň.sk" teda technológia zapisuje ako "xn--vok-gla92c.sk". Znaky "xn-" slúžia na odlíšenie bežných domén od internacionalizovaných, ostatné reprezentujú prekonvertované národné písmená. Vo všeobecnosti IDN prináša pozitívnu zmenu najmä krajinám, kde sa nepoužíva latinka, napríklad Rusku, Japonsku alebo Číne.

Odborníci systému vyčítajú najmä jeho viazanosť výhradne na názvy domén, pričom sa nedá použiť pre adresáre a súbory. Zmeniť to má systém IRI (Internationalized Resource Indicators), ktorý by mal byť oficiálne predstavený už čoskoro.

Slováci a Česi systém odmietajú

Český národný registrátor domén už dlhší čas zvažuje zavedenie domén s lokálnymi znakmi v názvoch. Nedávno si dokonca objednal prieskum verejnej mienky, podľa ktorého by však systém IDN privítala len malá časť českých spoločností. Rozhodné áno technológii povedali tri percentá opýtaných, skôr áno 21. Úplne proti alebo skôr proti zavedeniu mäkčeňov a dĺžňov v českej doméne bolo 76 percent spoločností. Hlavnými dôvodmi sú obavy z chaosu, ktorý by po inicializovaní tohto systému zavládol, zložitý prístup zo zahraničia (zahraničné klávesnice nepodporujú národné znaky) a obavy z doménovych podvodníkov.

Podobná situácia vládne na Slovensku. "Som zásadne proti používaniu diakritiky v názvoch slovenských domén," uvádza svoj súkromný názor marketingový riaditeľ Slovanetu Roman Greguš. "Slovenčina patrí medzi jazyky, v ktorých vynechanie diakritiky len minimálne ovplyvňuje zrozumiteľnosť alebo jednoznačnosť textu, zámen typu lacná koža - lačná koza alebo spätný - špatný je minimum," dodáva.

Podľa Greguša má IDN čiastočný význam v krajinách, ktoré nevyužívajú latinku, inak však súhlasí s námietkami kritikov systému. Sú to najmä zvyšovanie nákladov na prevádzku doménových služieb, vytváranie príležitosti pre špekulantov, problémy pre zahraničných a cestujúcich používateľov, ako aj používateľov menšinových a nových platforiem (prístup z mobilných telefónov) a podobne.

Anketa na stránkach pocitace. sme.sk tento názor potvrdzuje, svoj nesúhlas vyjadrila veľká väčšina zo štyroch desiatok diskutujúcich. "Prinieslo by to hrozný chaos," myslí si ‚Randy Ross'. Ľudia sa obávajú najmä nutnosti registrovať domény aj s diakritikou, aj bez nej, na nový systém by pristali iba vtedy, keby sa internacionalizované domény stali len doplnkom bežných domén. "Keby to bolo robené tak, že z domény s diakritikou by sa diakritika odstránila a až potom by sa daná adresa spracovala, bolo by to vcelku v poriadku," myslí si Gofry.

Čo na to SK-NIC?

Ladislav Guller z SK-NICu, ktorý spravuje slovenské internetové domény, potvrdil, že so zavedením domén s diakritikou zatiaľ na Slovensku nemožno počítať. "Diakritika so sebou prináša značné rozšírenie menného priestoru a exaktnejšie zadávanie doménového mena, ale nepochybne aj veľké množstvo úskalí - vytvorí sa širší priestor pre špekulatívne registrácie, pre spoločnosti operujúce na medzinárodnom trhu je doména s lokálnou diakritikou takmer nepoužiteľná, zároveň sú držitelia ochranných známok nútení k dodatočnej registrácii známok v rôznych alternatívach vrátane diakritiky."

Zatiaľ teda domény s mäkčeňmi a dĺžňami nemožno očakávať na Slovensku ani v Čechách. SK-NIC však zároveň tvrdí: "Neustále monitorujeme pripomienky registrátorov a záujem o implementáciu zmien." Ak bude v budúcnosti väčšina obyvateľov za domény s národnými znakmi, IDN sa možno na Slovensku objaví.

Príklady zahraničných domén s diakritikou

www.waskór.pl

www.amateurbühne.de

www.sünne.li

www.svenskalantägg.se

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sklamaní voliči Matovičovej vlády sa nevzdali a vybrali si (najmä) Ivana Korčoka.

Fico je silný len vtedy, keď ostatní mlčia.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


Neprehliadnite tiež

Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu