Bratislava 31. januára (TASR) - Pomôcť rozvíjať informovanosť a profesionalizáciu samosprávnych pracovníkov, a prostredníctvom nich tiež pomôcť rozvíjať samotný región, je cieľom virtuálneho školiaceho strediska ISOMI a vzdelávacieho e-learningového programu Ako spoznať a pomôcť regiónu.
"Virtuálne školiace stredisko prináša, že naozaj riešime otázky, ktoré majú praktický charakter," povedala dnes novinárom projektová manažérka ISOMI Barbara Gindlová. "E-learning je najdemokratickejší spôsob vzdelávania," uviedla generálna riaditeľka ISOMI Jana Žilčayová.
Vzdelávací program je postavený na princípe e-learningových kurzov zameraných na pokrytie základných problémových okruhov a tém v samosprávach a na kľúčové znalosti pracovníkov verejnej správy. Program je zostavených zo siedmich "relatívne samostatných modulov", v celkovom rozsahu 320 hodín. Pracovníci samospráv sa pomocou informačných technológií a internetu môžu vzdelávať v práci s informačným systémom obcí a miest na internete, vo využívaní internetových technológií, infozákonov alebo v problematike verejnej správy. Ľudia pracujúci v samospráve sa môžu tiež naučiť ako získavať a využívať miestne zdroje, získajú prehľad v problematike regionálneho rozvoja a poslednou kapitolou je nezamestnanosť a trh práce.
Vzdelávanie prebieha formou rezidenčných školení a samoštúdia pod odborným vedením on-line konzultantov. Praktická časť vzdelávacieho programu je spojená s konkrétnou prácou pre samosprávu. Absolventi kurzu obdržia certifikát, pričom program je akreditovaný ministerstvom školstva. Programu predchádzala analýza rozšírenia informačných technológií v samosprávach. Prieskum ukázal, že až 40 percent používaných počítačov je starších ako dva roky a iba 30 percent je úplne nových. Paradoxné podľa predstaviteľov ISOMI bolo, že keď povedali starostovi, aby "klikol myšou", tak "starosta klikal iba do pravého horného rohu".
Pilotná fáza programu prebieha v spolupráci s mestom Moldava nad Bodvou, ktorá bola vybraná práve "pre dobrý postoj k informačným technológiám". Vzdelávací program bol spolufinancovaný z projektu PHARE v celkovej sume 47-tisíc eur.