SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Rozhovor s M. Malikom o českej dobrodružnej adventúre Nibiru

Máte radi strach, napätie, dobrodružstvo? V tom prípade je práve vám určený rozhovor s Martinom Malíkom z Future Games, s ktorým sme sa rozprávali o pripravovanej adventúre Nibiru. V rozhovore nájdete aj exluzívnu informáciu o pracovnom názve novej hry vý

Máte radi strach, napätie, dobrodružstvo? V tom prípade je toto interview venované práve vám! Vývojári z Future Games totiž na seba nenechali dlho čakať a po "hyperúspešnej" adventúre Posel Smrti prichádzajú s ďalším titulom plným záhad a tajomstiev, Nibiru: Messenger of the Gods.

Pod záštitou Future Games sa už nejaký ten čas rodia dve nové adventúry. Za prvé je to Ron Loo, ktorý vyvíja mladučká firma Peregrius a za druhé titul Nibiru vyvíjaný samotnými Future Games a Unknown Identity, o ktorom bude dnes reč. Oba sa čoskoro dostanú na pulty a podľa všetkého sa máme na čo tešiť!

Skryť Vypnúť reklamu

Český zázrak NI.BI.RU
Nibiru: The Messenger of the Gods je remake staršej klasiky Posel Bohů, ktorý vyšiel v Čechách v roku 1998. Hlavnou postavou v je Čech Martin Holan, ktorý študuje archeológiu a jazykovedu vo Francúzsku. Na prosbu strýka profesora Wilda, sa podujme na cestu do rodnej krajiny, aby preskúmal tunel objavený počas nedávnej stavby diaľnice. Akonáhle po príchode nájde kontaktnú osobu, priateľku strýka, mŕtvu v jej pražskom apartmáne, dobrodružstvo začína...

Starý nemecký tunel, ktorého pôvod sa datuje do konca druhej svetovej vojny, môže byť dobrým východiskom pre napínavý príbeh plný zvratov. Hlavného hrdinu zanesie cez krásnu stovežatú Prahu až k tajomným Mayským pyramídam. Ak sa autorom podarí vytvoriť sľubované mystickú, hutnú atmosféru a dobrodružný spád ala Indiana Jones, môžeme očakávať riadnu pecku!

Skryť Vypnúť reklamu

Posel Smrti

HRY.SME.sk: Posel Smrti vyšiel vo viac ako 20 krajinách sveta, s predajnosťou ste teda pravdepodobne spokojní. Ako je to s recenziami? Necítili ste z niektorých krajín zaujatosť?

Martin Malik (MM): Áno, máš pravdu. Predaj je výborný, minimálne v Nemecku sme najpredávanejšou adventúrou roku 2004, predstihli sme aj Broken Sword 3, čo je iste dostatočne veľký úspech. Potvrdzuje to nielen kvality hry, ale tiež to, že Future games, s.r.o. „umí“ zahraničnú distribúciu. Založili sme vlastnú divíziu pre celosvetovú distribúciu a teraz sa naviac orientujeme i na produkty nezávislých vývojárov z Čiech, Slovenska, Maďarska a Poľska. Pokiaľ ide o recenzie, nenazýval by som to zaujatosťou, skôr sa v niektorých teritóriách (najmarkantnejšie to bolo v USA) prejavilo to, že adventúry nie sú doménou tamojších recenzentov. V niektorých článkoch sme sa tak dočítali, že hre chýbajú akčné prvky (ktorá point´n´click adventúra ich kedy mala?), alebo že je tam zbytočne veľa postáv, zbytočne zložitý príbeh a pod. Na druhej strane je ale pravdou, že predaj v Amerike bol aj napriek tomu na solídnej úrovni.

HRY.SME.sk: Okolo Posla Smrti sa utvorila slušná komunita, neuvažujete o pokračovaní?
MM: Nie si prvý, čo sa nás to pýta. Dokonca sa v Nemecku našla firma, ktorá ponúka, že by také pokračovanie celé zafinancovala, ale v túto chvíľu o tom nepremýšľame. Všimnite si, že som nepovedal, že sa tak nestane... Poznáte to, nikdy nehovor nikdy :).

Skryť Vypnúť reklamu

Nibiru: Messenger of the Gods

HRY.SME.sk: Prejdime k vášmu aktuálnemu projektu Nibiru: Messenger of the Gods. Z akého dôvodu ste sa rozhodli pre remake Posla Bohů? Nakoľko to bude totožná hra?
MM: Pôvodný Posel bohů vyšiel iba v ČR a spoločnosť Cenega (vtedy ešte MEC, pokiaľ sa nemýlim) ho distribuovala aj na Slovensko, ale nevyšiel nikde inde. Máme k dispozícií marketingové prieskumy týkajúce sa herného priemyslu v niektorých európskych krajinách - napr. Francúzsko, či Nemecko, z ktorých vyplýva, že dobrodružné adventúry sú obľúbené (teda aspoň medzi tými, čo adventúry hrajú radi). Od tohto zistenia bol už len krôčik k tomu, aby sme zrealizovali "remake". Zámerne to slovo dávam do úvodzoviek, pretože to nie je celkom pravda. Z pôvodnej hry je v Nibiru len námet a niekoľko málo puzzlov (samozrejme v novom "kabáte"). Všetko ostatné je celkom nové, vrátane celého scenáru.

Skryť Vypnúť reklamu

HRY.SME.sk: Príbeh bude podľa dostupných informácií dobrodružný ala Indiana Jones. V čom bude spočívať dynamickosť a atraktívnosť deja?
MM: Nakoľko sa nám to podarilo, budú môcť posúdiť až hráči, ale podobne ako v Black Mirror (názov Posla smrti v zahraničí) to bude hlavne silný príbeh a atmosféra, ktorú sme sa snažili hre vdýchnuť.

HRY.SME.sk: Budú v hre nejaké akčné prvky?
MM: Nie, aspoň nie v zmysle prvkov, ktoré sú nám známe z dnešných akčných hier.

HRY.SME.sk: Máte v pláne podobnú dĺžku hry ako pri Poslovi smrti?
MM: V podstate áno, i keď je pravdou, že niektorí hráči poukazovali na to, že rozhovory v Poslovi smrti boli príliš rozvláčne, a preto sme sa snažili ich množstvo držať málinko na uzde.

HRY.SME.sk: Do akej miery budú architektonické prvky odpovedať skutočnosti (Praha, Mayské pyramídy)?
MM: Myslím, že podľa screenshotov nám dáte samy za pravdu, že Praha je zobrazené veľmi verne. Pokiaľ ide o Mayské pyramídy, tak tie vznikali len na základe obrazových predlôh, nie na osobných skúsenostiach, ale myslíme si, že aj tak je výsledok veľmi dobrý.

Skryť Vypnúť reklamu

HRY.SME.sk: Nakoľko bude dej lineárny/nelineárny?
MM: Nelineárne prvky sa vyskytnú až v našej budúcej hre. Nemyslíme, že pre Nibiru by nelineárnosť deja bola vhodným prínosom.

HRY.SME.sk: Máš tým na mysli projekt Ron Loo, či sa už rozbehli práce na novej hre? Ak áno a môžeš povedať viac? Tak do toho! :)
MM: No, je to adventúra s pracovným názvom 9 till death, zatiaľ sme len vo fáze dokončovania príbehu, takže viac vám v túto chvíľu povedať nemôžem.

HRY.SME.sk: Ako sa bude hra ovládať?
MM: Ovládanie zostáva také isté, ako bolo v Poslovi smrti. Vyplýva to už z faktu, že používame ten istý engine s tým, že sme jeho funkcie ďalej vylepšovali - zmenilo sa napríklad rozlíšenie, ktoré je momentálne vyššie, engine pracuje s 3D postavami a pod. Pokiaľ ide o ovládanie, tak jedinou zmenou je vlastne to, že pri Save/Load je vaša pozícia zobrazená graficky.

Skryť Vypnúť reklamu

HRY.SME.sk: Vyskytnú sa v hre nejaké špeciálne puzzle?
MM: Áno, je ich celá rada, ale snáď nečakáte, že vám ich všetky prezradím :) ?

HRY.SME.sk: Ako je na tom ozvučenie?
MM: Podobne ako pri Poslovi smrti je aj v Nibiru hudba jedným z prvkov, ktoré nám pomáhajú navodiť správnu atmosféru. Každá časť hry teda má svoj vlastný motív.

HRY.SME.sk: Plánujete dabing aj pre české, prípadne slovenské publikum?
MM: Áno, český dabing je v tejto chvíli v príprave. Podieľať sa na ňom budú opäť veľké "mená" pokiaľ ide o dabérov a hercov. Vzhľadom k tomu, že, ako som sa už zmienil, je dabing vo fáze príprav, nebudem tu spomínať, koho by sme radi v dabingu mali. Nakoniec by to nemusela byť pravda. Poviem iba toľko, že na hlavnú postavu Martina Holana máme vytipovaného pána Cigánka (dabuje Foxe Muldera) alebo Lukáša Vaculíka. Otázkou je, ako budú obaja páni časovo vyťažení v období výroby dabingu. Pokiaľ ide o slovenský dabing, tak tu vás bohužiaľ sklamem. Vydanie hry je veľmi nákladnou záležitosťou a predaje v Čechách a na Slovensku nie sú na takej úrovni, aby sme si to mohli dovoliť.

Skryť Vypnúť reklamu

HRY.SME.sk: V akej vývojovej fáze sa hra nachádza?
MM: Hra je dokončená, na začiatku februára vychádza vo Francúzsku, potom v Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku a následne USA, Británii a potom samozrejme aj u nás.

HRY.SME.sk: Mohol by si upresniť plánovaný dátum vydania plnej hry, či najbližšieho dema?
MM: Čiastočne som odpovedal už v predchádzajúcej otázke, pokiaľ ide o ČR a SR. Záleží na tom, ako pôjde dabing. Ak pôjde všetko podľa našich predstáv, hra by mala vyjsť v priebehu marca 2005. Predtým bude uvoľnené demo a video, ktoré sa momentálne prerábajú z anglickej do českej verzie.

HRY.SME.sk: V akej fáze sa demo a video nachádza?
MM: Demo aj video sú, ako som sa zmienil, hotové v anglickej verzii a teraz sa musia "počeštiť". Pokiaľ ide o demo, tak to bude hotové až po dokončení dabingu, u videa to je jednoduchšie, ale naši grafici sú momentálne na zaslúženej dovolenke po dokenčení Nibiru, takže práce začnú až o takých 10 dní.

Skryť Vypnúť reklamu

HRY.SME.sk: Čo si na Niburu vážiš zo všetkého najviac?
MM: Prácu všetkých ľudí, ktorí sa no ňom podieľali, lebo sa síce neskutočne vybláznili, ale tiež si poriadne zamakali :)

HRY.SME.sk: Na záver ešte jedna všeobecnejšia otázka. Neuvažujete v budúcnosti "vplout do vod neznámých" iných žánrov?
MM: Aj na to sa pripravujeme, náš tím programátorov okrem iného v súčasnej dobe pracuje na vlastnom 3D engine, ktorý je dnes nepostrádateľným vývojárskym nástrojom.

HRY.SME.sk: Chceš na záver niečo odkázať čitateľom?
MM: Že ďakujem všetkým, ktorí kupujú originálne hry a pomáhajú tak nám, aby sme mohli hry aj naďalej tvoriť a potom by som chcel popriať čo najviac hier (nielen od našej spoločnosti), ktoré budú hrateľné, zábavné, vtipné... a proste skvelé :)

Skryť Vypnúť reklamu

HRY.SME.sk: Vďaka za rozhovor. Prajeme vám, aby bol Nibiru aspoň taký úspešný ako Posel Smrti.

Za HRY.SME.sk sa pýtal

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rozprávky SME

Či za dobré sa treba dobrým odmeniť (číta Robert Roth)

Klasické rozprávky (nielen) pre vaše deti.

Rozprávky

Jankovská by chcela Vianoce na slobode. Vylúčené to nie je

Rozhodnúť môže sama prokurátorka alebo na žiadosť aj súd.

Monika Jankovská.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Jankovská povedala len toľko, čo musela

S týmto sa vyšetrovatelia neuspokoja.

Peter Tkačenko
Mads Mikkelsen.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 2. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 3. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 4. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 5. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 6. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 7. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 8. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 9. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 10. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 1. Podcast: Jeden lístok, veľa tratí
 2. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 3. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 4. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 5. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 6. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 7. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 8. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 9. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 10. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 837
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 15 091
 3. Aká je chémia vôní 10 478
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 852
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 741
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 337
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 741
 8. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 553
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 092
 10. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy 6 949