
FOTO - TASR
Hlavnú úlohu zohráva látka hirudín, ideálny prostriedok na hemodilúciu (zriedenie krvi). Profesor Harvey White z Green Lane Hospital v novozélandskom Aucklande vyrobil geneticky modifikovanú formu tejto látky, zvanú bivalirudín.
Bivalirudín, syntetický peptid s obchodným názvom Angiomax, minulý december zaregistroval americký Národný úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) ako trombínový inhibítor. White ho otestoval na 17 000 infarktových pacientoch. V kontrolnej skupine podali liek Heparin, ktorý sa tiež používa na hemodilúciu.
Výsledky testov boli jednoznačné. Riziko opakovaného srdcového infarktu sa po aplikácii bivalirudínu znížilo o 30 percent. „Výsledky štúdií sú pozoruhodné. Je to dôležitý nový liek na liečenie srdcových záchvatov,“ povedal doktor Eric Topol z Clevelandovej kliniky v americkom štáte Ohio pre britský Daily Telegraph.
Pijavice lekárske sa používali od stredoveku až do 19. storočia na tzv. púšťanie žilou. Týmto spôsobom mala krv vyplaviť z tela choroby. Aj v súčasnosti majú tieto malé tvory široké využitie - od plastickej chirurgie po rôzne druhy odsávania krvi. (tasr)