
Ľadovce na Aljaške sa zmenšujú, ich úplné roztopenie by malo dramatické následky. FOTO - ARCHÍV
Americkí geológovia zistili, že drvivá väčšina ľadovcov v jedenástich pohoriach a troch ostrovných oblastiach na Aljaške ustupuje, respektíve sa stenčujú, vrátane známeho cieľa turistov Glacier Bay. Na Aljaške je niekoľko tisíc údolných a pobrežných ľadovcov. Pomenovaných ich je však iba necelých 700.
Výsledky dlhodobého výskumu zmien svetových ľadovcov, na ktorom sa pod vedením pracovníkov U.S. Geological Survey (USGS, geologická služba USA) podieľa vyše 60 vedcov zo 45 inštitúcií v 25 krajinách, ukazujú, že na Aljaške už možno konštatovať zväčšovanie iba u necelých 20 ľadovcov. Väčšina už minimálne desiatky rokov ustupuje alebo sa čiastočne roztápa. Oznámil to v zastúpení príslušného tímu Bruce Molnia z USGS na výročnej konferencii American Geophysical Union v San Franciscu.
V 20. storočí väčšina aljašských ľadovcov ustupovala a v niektorých oblastiach dokonca úplne zmizli, čo zrejme súvisí najmä s faktom, že Zem nedávno vyšla z takzvanej Malej doby ľadovej, počas ktorej sa aljašské ľadovce naopak značne rozšírili. Táto doba sa začala v stredoveku a koncom 19. storočia už výrazne zoslabla. No v niektorých oblastiach Aljašky začal ústup ľadovcov už na začiatku 18. storočia, teda pred priemyselnou revolúciou, čo je argument proti jednoznačnému spájaniu podobných javov s ľuďmi vyvolaným globálnym otepľovaním. Na vrchole malej doby ľadovej pokrývali ľadovce na Aljaške o 10 percent viac plochy než dnes.
Vari najnápadnejším príkladom ústupu aljašských ľadovcov je známa Glacier Bay, zátoka často navštevovaná turistami na výletných lodiach, ktorí s údivom sledujú, ako sa z pobrežných ľadovcov odlamujú kusy ľadu a s hrmotom padajú do mora. V poslednom desaťročí 18. storočia, keď okolo nej plávali prví európski cestovatelia, nebola ničím viac než malým zárezom v pobrežnej línii. Väčšinu panvy dnešnej Glacier Bay vyplňoval mohutný ľadovec. No v 80. rokoch 19. storočia tam už bola zátoka dlhá vyše 60 km. Dnes meria takmer 100 km.
Turistom ju otvorilo oteplenie. To teraz ironicky môže zničiť jej turistickú príťažlivosť, keďže väčšina pobrežných ľadovcov začína ustupovať do mora. Ústupu aljašských ľadovcov napomáha fakt, že ich väčšina patrí k takzvaným „teplým“ ľadovcom, ktorých ľadové masívy časť roka alebo celý rok koexistujú s kvapalnou vodou. Takéto ľadovce, roztrúsené po celom svete, sú veľmi citlivé na klimatickú zmenu. Polárne ľadovce, ktorých teploty sa pohybujú hlboko pod bodom mrazu a tvoria vyše 96 percent ľadovcovej masy na Zemi, sú naproti tomu klimaticky menej citlivé.
(5D)