Nemá zmysel hľadať infraport, wap, bluetooth, nevie prijať mms, nedá sa použiť ako modem. Ale na druhej strane má vibračné zvonenie, hlasitý odposluch, jednoduchý kalendár s možnosťou pridávania poznámok (max 10). Na prvýkrát padne do ruky tak akurát a čo je pre SMSkárov dôležité, s tlačidlami sa pracuje pohodlne.
Displej
Displej ja pasívne TFT s rozlíšením 128x128 bodov a každý bod môže mať jednu z 4096 farieb. Menu je po grafickej stránke vydarené, je dobre spracované a prehľadné. Ale displej jednu negatívnu vlastnosť má, a tou je horšia čitateľnosť pri určitých svetelných podmienkach. Slabý kontrast pri podsvietení displeja vadí, keď si chceme prečítať napríklad aktuálny čas, takže treba hľadať vhodnú polohu telefónu aby sa dal ako tak dešifrovať, alebo neostane iná možnosť ako ťuknúť na nejaké tlačidlo a tak si zapnúť podsvietenie displeja. So zapnutým podsvietením displeja je to v poriadku ale len pokiaľ s ním nevyjdeme na 'svetlo božie', tam už nestačí ani podsvietený displej. Na druhej strane treba povedať že táto horšia čitateľnosť displeja je podobná u všetkých farebných displejov. Aktívne TFT je na tom samozrejme lepšie, ale kontrastu klasického LCD sa zatiaľ bohužiaľ nevyrovná.
Spomenul by som ešte jednu negatívnu vlastnosť a tou je zotrvačnosť svietenia pixelov, čiže vysoký reakčný čas. Jasne je to vidieť napríklad počas zobrazovania jednotlivých položiek menu za sebou.
Telefónny zoznam
Telefón obsahuje pamäť na 200 telefónnych čísel, všetky sú vo formáte meno - číslo, čiže nieje možné jednému menu priradiť viac čísel. Telefón zobrazuje spolu zoznam čísel zo svojej pamäte a pamäte SIM karty. Takže spolu máme k dispozícii cca 400 telefónnych čísel, čo je pre bežného smrteľníka dostačujúce. Ku každému telefónnemu číslu je možné priradiť typ zvonenia. Nokia 2600 umožňuje tiež zaradiť telefónne číslo do zoznamu nežiaducich čísiel. Pri volaní z nežiaduceho čísla potom telefón nezvoní ani nevibruje. A na zahodenie nie je ani možnosť kopírovať telefónny zoznam z pamäte na kartu alebo opačne.
Krátke správy SMS
Do vnútornej pamäte je možné uschovať 60 správ. Správy sa dajú písať rýchlo vďaka pomerne kvalitným tlačidlám, a pomôcť môže aj vstavaný slovník T9. Poteší aj možnosť poslať správu skupine. Podobne ako v telefónnom zozname, aj v správach je možnosť filtrovať správy z nežiaducich čísel a to formou ich presunutia do adresára vyhradeného špeciálne na tento účel.
Ďalšie funkcie a možnosti prispôsobenia
Vo voľných chvíľach môžu pobaviť, rozptýliť tri výrobcom inštalované hry. Bounce -prekonávanie labyrintu loptičkou, Mobille Soccer - jednoduchý futbal a Nature Park - čo je trocha nezvyčajný klon Tetrisu.
V lowend triede poteší možnosť nastavenia opakovaného budenia budíkom, dokonca s možnosťou výberu jednotlivých dní (pondelok až nedeľa).
Autor: Roman Zemko. FOTO Marián Pavel