Jaya Mohanan z Wayne State University (USA) s kolegami vytvoril polovodivé aerogély s trojrozmernou štruktúrou pórov veľkých 2 - 50 nanometrov. Základ: zlúčeniny selénu a telúru so sírou. V podobe tenkých filmov by mohli zlepšiť fotovoltaické a senzorické aplikácie.
Podľa modelových výpočtov tímu J. Diemanda z Universität Zürich (Švajčiarsko) sa Zem raz za 10 000 rokov môže stretnúť s prstencom tmavej látky veľkým ako slnečná sústava a hmotným ako Jupiter. V Mliečnej ceste by ich malo zvyšovať veľa z doby veľkého tresku.
Patrick Allard z CEA-CNRS (Francúzsko) s kolegami zistil, že lávové fontány na Etne nevyhadzuje až 600 metrov vysoko plyn vybublávajúci priamo z lávy, ale stlačený plyn, hromadiaci sa a potom prudko uvoľnený v rezervoároch asi 1,5 kilometra pod sopkou.
Marie-Luce Chevalierová z CNRS (Francúzsko) s kolegami zistila, že rýchlosť kĺzania tektonických dosiek pozdĺž Karakoramského zlomu severne od Himalájí (na obrázku pri pohľade z Tarimskej panvy do Indie) bola pred 140 000 - 20 000 rokmi aspoň trojnásobná.
Heide Schulzová z Universität Hannover a Horst Schulz z Universität Bremen (Nemecko) zistili, že pozemský kolobeh fosforu, dôležitej živiny, pomáha udržiavať aj jednomilimetrová obria baktéria Thiomargarita namibiensis. Vytvára fosforit, minerál hojný v oceáne.
Podľa tímu Nancy Holtovej z University of California (USA sa rastliny zbavujú energie z nadmerného svetla vylučovaním pigmentu z eaxanthínu. Ten sa viaže na jedovaté vysokoenergetické formy chlorofylu a deaktivuje ich. Komplex energiu rozptýli ako teplo.
L. Mahadevan z Harvard University (USA) s kolegami odhalil, ako dokáže zavrieť svoju "pascu" mäsožravá rastlina Dionaea muscipula za iba desatinu sekundy, hoci nemá svaly ani nervy. Keď na listoch cez vlásky zaregistruje hmyz, aktívne zmení zakrivenie listov.
Jean-Renaud Boisserie z University of California (USA) s kolegami na základe morfologickej porovnávacej štúdie určil, že modernou sesterskou evolučnou skupinou hrochov sú veľryby.
Tím Adriana Aguzziho z Universität Zürich (Švajčiarsko) našiel prióny, zdeformované bielkoviny a zrejme príčinu BSE a CJD, v pečeni, obličkách a pankrease pokusných myší. Z tradičných miest, nervovej a lymfatickej sústavy, sa tam šíria pri chronickom zápale.
Tím Saliha Wakila z Baylor College of Medicine (USA) zistil, že myši bez metabolickej bielkoviny ACC2 sú chránené proti obezite a diabetu z vysokoenergetickej a tučnej stravy.