SME

Levia populácia v Serengeti sa vzmáha skokmi

Vedci preskúmali závislosť populačnej dynamiky levov v tanzánskom Národnom parku Serengeti na ekologických podmienkach. Ukázalo sa, že počty tamojších levov nekopírujú zmeny týchto podmienok, ale zvyšujú sa prudkými skokmi. Hlavným faktorom je sociálna ..

Väčšinu lovu si v rámci svorky "odpracujú" levice. Samce majú za úlohu najmä ochranu teritória a svorky.

Vedci preskúmali závislosť populačnej dynamiky levov v tanzánskom Národnom parku Serengeti na ekologických podmienkach. Ukázalo sa, že počty tamojších levov nekopírujú zmeny týchto podmienok, ale zvyšujú sa prudkými skokmi. Hlavným faktorom je sociálna štruktúra levích svoriek, občas vedúca k ich deleniu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vládcovia saván a lesov

Africké levy (Panthera leo) žijú prevažne na otvorenej savane, v zalesnenej krajine sa ich zdržiava iba menšia časť. Na savanách obývajú prostredie spolu s menším počtom svíň bradavičnatých a antilop Grantových. V lesoch žijú tam, kde sú trvale prítomné čriedy byvolcov, antilop topi a byvolov. Cez obidve tieto prostredia každoročne migrujú množstvá pakoňov, zebier a antilop Thompsonových.

SkryťVypnúť reklamu

Život v svorkách

Levy vytvárajú rodinné skupiny označované ako svorky. Typická svorka sa skladá zo šiestich príbuzných levíc (používa sa pojem "sesterstvo"). Pozorované však bolo rozpätie od 1 do 18 levíc. S nimi žije niekoľko im nepríbuzných samcov, často bratov. Býva ich 1 až 9.

Lovia zväčša levice, samce sa starajú prevažne o ochranu teritória a svorky. Keď je levíc v svorke primálo, svorka trpí, lebo úspešnosť lovu vyžaduje skupinovú aktivitu. Keď je ich priveľa, svorka zasa trpí intenzívnou vnútornou konkurenciou medzi nimi.

Kľúčom levie emigrantky

Craig Packer z Minnesotskej univerzity (USA) s americkými, nemeckými, kanadskými a tanzánskymi kolegami preskúmali vývoj početnosti levej populácie v Serengeti od roku 1996 (odvtedy sa tamojšie levy systematicky skúmajú). Prekvapujúco sa ukázalo, že počty levov nekolíšu v súlade s učebnicami populačnej ekológie. Kým hojnosť koristi a vegetácie sa menili postupne, levie populácie zostávali stabilné 10 až 20 rokov. Nato prudko poskočili nahor a zasa dlho zotrvali na vyššej úrovni.

SkryťVypnúť reklamu

Ako Packer s kolegami napísali v časopise Science, je za tým delenie svoriek. Keď sa vďaka súhre priaznivých faktorov podarí odchovať zvlášť veľa mláďat (úmrtnosť levíčat je obrovská), niektoré príbuzné mladé samice svorku opustia a založia novú. (Mladé samce svorku, ktorá pretrváva cez viacero generácií, opúšťajú vždy. Po fáze potulovania si buď vybojujú vlastnú svorku, z ktorej vyženú staré samce, alebo sa pripoja k novým svorkám.)

Etablovanie novej svorky vyžaduje získanie dostatku samcov, aby chránili teritórium - korisť, vodu i úkryty - a umožnili rozmnožovanie. Úspešné delenia starých svoriek vysvetľujú pozorované populačné skoky serengetských levov, ktoré na rozdiel od bežných vzťahov predátor-korisť nekopírujú pozvoľný vývoj početných stavov koristi.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu