Napriek úsiliu vedcov na celom svete boli doposiaľ možnosti mužskej antikoncepcie obmedzené iba na použitie kondómov, respektíve vazektómiu. Problém ochrany pred neželaným počatím preto väčšina žien rieši užívaním hormonálnej antikoncepcie. To však so sebou môže niesť mnohé problémy. Možno však už nie je ďaleko doba, keď ženy budú môcť prestať hormóny užívať, pretože na obzore je mužská imunoantikoncepcia.
Hormóny nie sú najlepšou cestou
Pri vývoji antikoncepcie sa vedci dlhé roky snažia ponúknuť mužom aj iné ako klasické alternatívy ochrany pred neželaným počatím. Jednou z noviniek je mužská hormonálna antikoncepcia. Jej prebiehajúce klinické testy majú ukázať, či je možné reguláciou produkcie mužských pohlavných hormónov - androgénov - potlačiť tvorbu spermií.
Avšak rovnako ako v prípade ženskej hormonálnej antikoncepcie aj princíp tejto metódy spočíva v permanentnom ovplyvňovaní hladiny hormónov v organizme, čo so sebou môže niesť množstvo neželaných vedľajších účinkov.
Skvelou správou preto boli veľmi sľubné výsledky výskumníkov v Spojených štátoch a Indii, ktorí pracujú na vývoji mužskej imunoantikoncepcie. Táto metóda totiž nemá nič spoločné s ovplyvňovaním hladiny pohlavných hormónov v krvi, pretože funguje na úplne iných princípoch.
Na princípe vakcíny
Čo je teda imunoantikoncepcia? Metóda, ktorá funguje na princípe vakcinácie. Do krvného obehu jedinca je vpravená špecifická bielkovina. Imunitný systém začne proti nej produkovať protilátky, ktoré zasiahnu do procesu oplodnenia tak, že ho zablokujú. Nemôže to však byť hocijaká bielkovina. Keďže základnú úlohu tu zohrávajú spermie, bolo potrebné nájsť bielkovinu na povrchu spermií. A podarilo sa.
V roku 2001 tím reprodukčného biológa Michaela O'Randa z Univerzity v Severnej Karolíne publikoval zaujímavú prácu. Vedci v nej opísali novú bielkovinu nazvanú Eppin, ktorú majú výlučne muži - na povrchu spermií, v semenníkoch a nadsemenníkoch.
Jej fyziologickú funkciu doposiaľ nepoznáme. O'Rand však predpokladal, že ak mužovi budú podané protilátky proti tejto bielkovine, dôjde k poškodeniu a znefunkčneniu spermií.
Testy na indických opiciach
O'Rand sa preto rozhodol svoju zaujímavú hypotézu testovať. Vďaka spolupráci s kolegami z Indického inštitútu vied, kde sa nachádza veľké výskumné centrum primátov, využil možnosť overiť svoje predpoklady na opiciach Macaca radiata.
Ako testovanie prebiehalo? Deviati samci dostali do krvného obehu bielkovinu Eppin, šesť samcov (kontrolná skupina) Eppin nedostalo. Opice boli preočkované každé tri týždne novou dávkou a zároveň vedci kontrolovali hladinu špecifických protilátok proti Eppinu v krvi.
U dvoch z deviatich samcov sa protilátky nevytvárali, preto ich z ďalšieho testovania vyradili.
Predpokladalo sa, že vytvorené protilátky v krvnom obehu budú reagovať s Eppinom na spermiách a tým ich znefunkčnia. Aby bolo možné overiť, či vytvárané protilátky naozaj spôsobujú neplodnosť, každý zo siedmich imunizovaných samcov strávil niekoľko dní s troma odlišnými samicami, ktoré mali práve plodné dni.
Výsledok? Žiadny zo siedmich samcov nebol schopný samicu oplodniť, kým štyria zo šiestich kontrolných, neimunizovaných samcov to dokázali.
Veľmi sľubná budúcnosť
Dobrá antikoncepcia by však mala byť nielen efektívna a bezpečná, ale aj reverzibilná, teda po ukončení jej užívania by mal byť jedinec opäť plodný. Ako je to v prípade imunoantikoncepcie? Predpokladalo sa, že antikoncepčný efekt vakcíny je plne reverzibilný. Ukázalo sa však, že zo siedmich imunizovaných samcov, z ktorých niektorí vakcínu dostávali počas takmer dvoch rokov, sa podarilo plodnosť obnoviť iba u piatich.
To však neznamená, že u zostávajúcich dvoch bola imunizácia nevratná. Ako tvrdí Micheal O'Rand, je možné, že u nich sa obnovila plodnosť krátko po ukončení testov.
Podľa slov reprodukčného endokrinológa Ronalda Swerdloffa z Kalifornskej univerzity v Los Angeles uvedené výsledky naznačujú veľmi sľubnú budúcnosť pre mužskú imunoantikoncepciu. Doposiaľ však bolo testovaných iba veľmi málo samcov na to, aby sme mohli konštatovať, že uvedený prístup prinesie ovocie.
Michael O'Rand so svojím tímom sa preto v súčasnosti snaží pochopiť, akým spôsobom vakcína poškodzuje plodnosť samcov. Jednou z možností je, že spôsobuje spomaľovanie, respektíve znehybnenie spermií.
Ani imunoantikoncepcia však nerieši problém sexuálne prenosných infekcií. Preto aj v prípade jej úspešného uvedenia na trh bude mať používanie kondómov stále svoje opodstatnenie.
Autor: PETER KOSA(autor pracuje na Prírodovedeckej fakulte UK)