Dobré rady pre rodinných kameramanov

Známi mi často ukazujú svoje nafilmované kúsky a pýtajú sa ma na názor. Pracujem s profesionálnou televíznou technikou, ale uznávam, že mnohí televízni kameramani by s amatérskou kamerou dosiahli horší výsledok ako vášnivý videoamatér. Ak patríte do do s

Známi mi často ukazujú svoje nafilmované kúsky a pýtajú sa ma na názor. Pracujem s profesionálnou televíznou technikou, ale uznávam, že mnohí televízni kameramani by s amatérskou kamerou dosiahli horší výsledok ako vášnivý videoamatér. Ak patríte do skupiny začínajúcich videotvorcov, možno vám pomôže niekoľko mojich tipov.

Akú kameru?

Jednoznačne digitálnu. Cenovo prijateľné sú kamery Digital8, náročnejší sa môžu rozhodnúť pre miniDV. Digitálna kamera má oproti analógovej obrovskú výhodu: kvalita obrazu zaznamenaného na kazetu digitálne (formou jednotiek a núl) je vždy stopercentná. Preto ani staré nahrávky časom nestrácajú kvalitu.

Druhým najdôležitejším kritériom je kamerový čip (najlepšie 3CCD) a optika. Nespoliehajte sa na digitálny zoom. Obraz zväčšuje digitálne, vďaka čomu výrazne stráca kvalitu. Dôležitý je aj stabilizátor obrazu. Kamery s digitálnymi stabilizátormi sú lacné, ale degradujú obraz (obraz sa digitálne roztiahne, aby bola pri krajoch obrazu rezerva na vyrovnávanie otrasov). Ak máte možnosť, prednosť dajte optickým stabilizátorom.

Tri najdôležitejšie parametre expozície

Expozíciou sa označuje technické nastavenie snímania kamery. Najčastejšie bývajú amatérske kamery prepnuté na automatiku. Výhodou pre nenáročných je, že celú kameru ovládajú jediným prstom. Obraz je vždy priemerne kvalitný, s automatikou zvyčajne nič úplne nepokazíte. Ak by ste chceli zo svojej kamery vyťažiť maximum, pohrajte sa s týmito troma funkciami:

1. White Balance (WB) je dôležitá funkcia, umožňuje nastavenie farieb obrazu podľa druhu svetla. Každý zdroj svetla má svoju charakteristickú farbu (teplotu), ktorú ľudské oko nevníma do tej miery ako kamera. Denné svetlo je modré, žiarovka červená, neónové svetlo zelené, halogénové svetlo žlté. Ak nenakrúcate počas slnečného dňa, prepnite túto funkciu do manuálu, nasmerujte kameru na čo najbelšiu plochu (napríklad papier) a stlačte funkciu nastavenia WB. Kamera podľa bielej plochy nakalibruje škálu všetkých ostatných farieb.

2. Autofocus (automatické zaostrovanie) sa vyplatí nechať takmer vždy v automatike. Pozor však dávajte pri záberoch pri slabom svetle. Za veľmi nepriaznivých svetelných podmienok je vhodné autofocus radšej vypnúť a zaostriť ručne.

3. Lock expo (zamknutie nastavenia clony). Clona prepúšťa cez objektív toľko svetla, koľko je potrebné. Ak je svetla viac, clona sa automaticky uzatvára. Preto sa často napríklad pri filmovaní proti oknu stáva, že natočíte iba čierne siluety postáv. Automatika totiž namerala veľa svetla a uzavrela clonu. V týchto prípadoch je vhodné nastavenie clony prepnúť na manuál, alebo použiť funkciu Lock expo (ak ju vaša kamera má), ktorá na daný moment uzamkne clonu.

Práca s kamerou

Stabilita - jedna z najdôležitejších vecí pri zázname. Stabilitu obrazu pri nakrúcaní takmer vôbec nevnímame, vtedy totiž naše oko sleduje snímaný objekt v hľadáčiku a nevníma trasenie, ktoré spôsobujeme. Snažte sa preto nafilmovať čo najstabilnejší obraz. Pokojne si môžete pomôcť tým, že sa o niečo opriete. Sledujte okraje hľadáčika, ako veľmi sa pohybujú. Ak nemusíte, nepoužívajte zoom (priblíženie). Rovnako sa snažte nekráčať. Robte krátke zábery a premiestňujte sa s vypnutou kamerou.

1. Zoom - približovanie je pre začínajúcich filmárov výborná hračka. Ak však pozeráte nafilmovaný záznam, v ktorom sa obraz stále približuje a vzďaľuje, dojem je naozaj zlý. Porovnajte svoje zábery so zábermi, ktoré pozeráte v televízii.

2. 4:3 alebo 16:9 - ide o pomer strán obrazu. Niektoré kamery majú funkciu snímania v širokouhlom móde (16:9), ktorý poznáte napríklad z kina. Širokouhlý obraz je prirodzenejší a celkovo pôsobí lepšie. Ak v blízkom čase neplánujete kúpiť širokouhlý televízor, používajte klasický rozmer 4:3.

3. Efekty. Veľa kamier v sebe skrýva rôzne zaujímavé efekty, napríklad zastavenie obrazu, simuláciu fotoaparátu, starého filmu alebo bláznivú zmenu farieb. Sú to zábavné hračky a kamery sa určite vďaka nim lepšie predávajú. Efekty sú však samoúčelné a nijako nepodporujú atmosféru, ktorú práve snímate, naopak - takmer vždy pôsobia rušivo. Najčastejšiou chybou pri amatérskych nahrávkach býva zapnutý čas a dátum v obraze.

4. Švenk. Tak sa nazývajú zábery, v ktorých robíte pohyb. Pri švenkoch sa stabilne postavte a vyskúšajte si záber najprv nanečisto. Potom viete presne, kde sa záber končí, a koniec švenku nebude pôsobiť kostrbato.

Kompozícia - usporiadanie objektov v obraze

Čím zrozumiteľnejšie sa vám podarí nasnímať objekty, tým filmovejší zážitok budete mať. Kompozícia vytvorená kamerou má veľa spoločného s fotografiou. Najčastejšia začiatočnícka chyba pri snímaní postavy je snažiť sa umiestniť hlavu do stredu obrazu. Ak snímate postavu, nad hlavou by mal byť kúsok voľného miesta, aby nevznikol dojem nízkeho stropu a postava by sa mala umiestniť na okraj obrazu - podľa toho, čo robí.

Postava by mala byť umiestnená tak, aby ostalo viac voľného priestoru na prípadný pohyb. Ak teda tvár človeka pozerá na obrazovke vľavo, vzniká tam takzvaný akčný priestor (podľa neho rozpoznáte zábery začiatočníka a profesionála) - hlavu teda umiestnime viac vpravo.

Nezabúdajte sledovať aktuálne dianie v obraze. Ak snímate človeka ukazujúceho prstom mimo obrazu, divák sa bude pýtať, na čo to ukazuje. Kamerou teda treba sledovať ďalšie dianie. Ak do obrazu náhle vbehne niečia ruka, je vhodné plynulo ukázať, komu ruka patrí. Snažte sa rozmýšľať ako divák, v ktorom obraz vyvoláva podvedomé otázky.

Dôležité je držať kameru stabilne, aby sa obraz nenakláňal na stranu. Ak je naklonený horizont krajinky, v divákovi vznikne pocit, že ide o kopec. Ak nevhodne nakláňate kameru, divák sa snaží podvedome obraz vyrovnávať a pôsobí to rušivo. Ak snímate roh budovy, prípadne stĺp, všimnite si, či je rovnobežný s vertikálnym okrajom hľadáčika kamery.

Ako strihať

Je veľa možností, ako si zostrihať video na počítači v domácich podmienkach - strihovo však treba myslieť už pri filmovaní!

1. Dĺžka záberov. Ak nemáte možnosť váš záznam dodatočne zostrihať, musíte už pri filmovaní rozmýšľať nad ich dĺžkou. Záber by mal byť taký dlhý, aby ste si na ňom stihli všimnúť to podstatné. Ak je záber krátky, pôsobí na diváka nedopovedane a rušivo. Ak je pridlhý, divák sa začína nudiť a rozptyľujú ho nepodstatné veci.

2. Akcia. Snažte sa odhadnúť dianie v obraze tak, aby ste neodstrihli nedokončenú akciu. Ak chcete strihnúť koniec záberu, v ktorom práve niekto vstáva zo stoličky, mali by ste počkať, kým sa postaví, alebo skončiť záber už pred náznakom postavenia sa. Ak snímate rozprávajúceho človeka, snažte sa skončiť záber tak, aby nevznikla nedokončená myšlienka - minimálne ho nechajte dokončiť vetu.

3. Veľkosti záberov. Vo filmovej a televíznej tvorbe sa používa veľký celok (popisujúci prostredie), celok (uvádzajúci objekt v prostredí), polocelok (zobrazujúci objekt-objekty), americký záber (po kolená postavy), polodetail (po pás postavy) a detail (napríklad tvár človeka). Aby strihy nepôsobili rušivo, je vhodné pri každom strihu meniť veľkosť záberu a uhol pohľadu.

4. Nadväznosť záberov. Každý záber by mal klásť akúsi podvedomú otázku a zároveň dopovedať súvislosť z predchádzajúceho záberu. Nadväznosťou záberov rozprávate príbeh. Ak chcete porozprávať napríklad o nedeľnom grilovaní v záhrade pri peknom počasí, predstavte si, ako by ste o ňom porozprávali slovami a pokúste sa to povedať obrazom (celok: záhrada, detail: gril, celok: účastníci, detail: kalendár atď.). Nepodceňujte posledný záber, aby bolo jasné, že gril-párty sa skončila (detail grilu, celok prázdnej záhrady).

Čo s nakrútenou dovolenkou

Ak ste vlastníkom výkonného počítača a digitálnej kamery, môžete si spracovať záznam aj touto cestou. Stačí na to počítač s digitálnym vstupom a množstvo voľného času. Ak je vaše video pekne nakrútené, stačí dorobiť jednoduchý titulok a vystrihnúť nevhodné momenty. Najdôležitejšia je archivácia, pretože hodnota nafilmovaného materiálu sa časom zvyšuje. Väčšina ľudí archivuje svoje záznamy na VHS kazetách. VHS je však zastaraná a nekvalitná technológia. Ak vlastníte kameru HI8, Digital8, prípadne miniDV, záznam si pozerajte priamo z kamery pripojenej na televízor (kvalita VHS je maximálne 230 obrazových riadkov, kvalita miniDV je 576 obrazových riadkov). Ak spracúvate video v počítači, porozmýšľajte nad výrobou vlastného domáceho DVD.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Boli sme na Babišovom Čapím hnízde. Nikde nikto, len hotel takmer plný

Žiadny podvod, opakuje český premiér. Podvod naznačujú európski vyšetrovatelia.

ŠPORT

Svitko na Dakare skončil, doplatil na ťažký pád

Slovák bol priebežne na ôsmom mieste.

DOMOV

Exekučná amnestia sa blíži, štát by odpúšťal dlhy

V poisťovni Dôvera chce dlhy odpustiť štyritisíc ľudí.

KOMENTÁRE

Búrka po tichu na Balkáne

Neznámi páchatelia zastrelili umierneného politika v Kosove, Srbi sú až podozrivo rozčúlení.

Neprehliadnite tiež

OBJEKTÍV

Najmenšia mačka na svete je zároveň aj najlepší zabijak

Dospelé mačky vyzerajú ako mačiatka.

Za šírenie Čiernej smrti môže človek, hovorí provokatívna štúdia

Morová pandémia zabila v polovici 14. storočia viac než tretinu obyvateľov Európy.

Snažil sa zastaviť svoje kýchnutie, roztrhol si hrdlo

Vzácny prípad ukazuje, prečo by ste nemali zadržiavať kýchanie.

Ryba si vie vďaka génom zahojiť chrbticu. Aj ľudia ich majú

Ľudia a ryby z radu mihuľotvarých mali pred miliónmi rokov spoločného predka.

Čierna diera si dvakrát grgla. Potvrdili, že čierne diery oddychujú

Vzdialená galaxia pomaly požiera svojho vesmírneho suseda.

Inzercia - Tlačové správy


 1. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 2. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 5. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 7. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 8. Kam do tepla v januári?
 9. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 1. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 2. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 5. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 6. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 7. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 8. Denník SME oslavuje 25 rokov rekordným počtom predplatiteľov
 9. Najinzerovanejšie zánovné auto roku 2017? Mnohých to prekvapí
 10. Stavebná fakulta STU pozýva na Deň otvorených dverí!
 1. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur 16 420
 2. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 6 782
 3. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 5 148
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 330
 5. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 2 594
 6. Kam do tepla v januári? 2 411
 7. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 346
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 113
 9. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 1 251
 10. Divoký Island: cesta ostrovom ľadu a ohňa 1 101