Prebiehajúca privatizácia štátneho podielu v Českom Telecome môže oddialiť definitívne rozhodnutie o predaji nehnuteľností firmy za niekoľko desiatok miliárd. FOTO - ČTK |
PRAHA - Podklady potrebné na podanie ponuky v súťaži o 51,1-percentného podielu štátu v českom Telecome získa desať spoločností. Zoznam šiestich telekomunikačných firiem a štyroch finančných investorov včera vzala na vedomie medzirezortná privatizačná komisia, povedala hovorkyňa českého Fondu národného majetku Petra Krainová.
Pôvodne sa o registráciu do tendra zaujímalo 19 investorov. Podľa informácií Fondu sú medzi záujemcami firmy TDC, švajčiarsky Swisscom, anglický Vodafone, španielska Telefonica, francúzsky France Telecom a belgický Belgacom. Naopak chýba severský Telenor a TeliaSonera, čo sa pôvodne o privatizáciu zaujímali.
Záujemcovia z radov finančných investorov sú spoločnosti Blackstone /CVC/ Providence, Citigroup Venture Capital, SPO Partners a česká finančná skupina PPF spolu s česko-slovenským J&T.
Predbežné ponuky majú záujemcovia predkladať do tretieho februára. Okrem návrhu ceny by mali obsahovať aj údaje o aktivitách uchádzača v Česku, strategické a obchodné zámery vrátane zámeru s dcérskym Eurotelom, investičné zámery, návrhy nových služieb a produktov a opis zdrojov na financovanie transakcie vrátane krokov na ich zaistenie.
Ponuky môžu vydávať len telekomunikačné firmy, alebo ich konzorciá s finančnými investormi. Podľa odborníkov sa tak počet ponúk zrejme zníži.
Cenu podielu 51,1-percentného štátneho podielu ekonómovia najčastejšie odhadujú na 50 až 60 miliárd českých korún. Jeho cena podľa ceny akcií na burze sa teraz pohybuje okolo 65 miliárd. Obdobný podiel v Slovak Telecome predala slovenská vláda v polovici roka 2000 za miliardu eur.
Už v polovici februára by mala vláda podľa predbežných ponúk rozhodnúť, či niektorým uchádzačom umožní podať záväzné ponuky v druhom kole, alebo dá prednosť predaju akcií na kapitálových trhoch. Ten v súčasnosti Fond národného majetku spolu s poradcom CSFB/Česká sporiteľňa pripravujú súbežne s tendrom.
Termínom na záväzné ponuky je tretí marcový týždeň. Po ich podaní sa bude vláda opäť rozhodovať, či predá celý podiel jednému záujemcovi, alebo ho nasledujúci mesiac ponúkne na trhu. Akcie Telecomu sa pred koncom obchodovania predávali za 396,8 českých korún, teda takmer o tri percentá vyššie než v piatok. (čtk)