SME
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Poprvé u počítače I.

Ak ste sa dostali do pomerne bežnej situácie a mali ste vo svojom okolí naučiť niekoho základy práce na počítači, pravdepodobne ste sa pri tom riadne zapotili a zdalo sa vám, že sú pokroky vášho študenta minimálne. Nie je jednoduché naservírovať pre absol

Krúžková väzba zjednodušuje manipuláciu s knihou. FOTO - MILAN GIGEL

útneho nováčika všetky dôležité informácie tak, aby ich v priebehu hodiny či dvoch pochopil a bol pripravený absorbovať ďalšie sústa. Kde nepomôže osobný prístup, situáciu zaiste vyrieši kniha.

Útla publikácia Poprvé u počítače I, ktorá vyšla v sérii Jak na počítač vnorí i toho najneznalejšieho nováčika do tajov počítačov bez zložitých názvov, fráz a požiadaviek na jeho vedomosti. Vzhľadom na jej názornosť, jednoduchosť a prehľadnosť by sa dalo povedať že ide o prvý pokus o odovzdanie základných informácií, ktoré je možné ihneď použiť – hoci i v pozícii samozvaného samouka. Čitateľ sa dozvie čo je monitor, klávesnica, myš a skriňa počítača a ako je možné túto kopu železa prebrať k životu. Autor predpokladá na počítači prítomnosť operačného systému Microsoft Windows XP, od ktorého odvíja všetky názorné vysvetlenia použitia. Texty sú popretkávané graficky odlíšenými sumarizáciami, kreslenými obrázkami a snímkami obrazoviek, na ktorých je kontrastne vyznačené to, čo si treba všimnúť.

Neočakáva sa, že sa nováčik hneď o začiatku bude snažiť odhaliť všetky možnosti svojho počítača – to cieľom tejto publikácie ani nie je. Skôr sa stručným a pestrým spôsobom snaží na necelej stovke strán ukázať najdôležitejšie súčasti operačného systému, zoznámiť používateľa s bežnými princípmi používanými pri obsluhe aplikácií a ukázať mu, že okrem práce so súbormi a adresármi existujú i aktivity, pri ktorých sa dá zabaviť – práca s obrázkami a jednoduché hry.

Po prečítaní publikácie a jej konfrontáciou so svojim počítačom zvládne začiatočník základnú obsluhu PC, dokáže triediť svoje dokumenty, spravovať ich a vytvárať jednoduché texty bez komplikovaných formátovaní. Čo je však omnoho dôležitejšie, získa základný prehľad o počítači a sním i kopu konkrétnych otázok, ktoré bude smerovať na svoje okolie. Namiesto naservírovaných riešení vo forme kompletných pracovných postupov bude hľadať odpovede na riešenie modelových situácií, ktoré bude vedieť aplikovať i v iných prípadoch. Publikácia vedie nováčika k tomu, že počítač je systém, ktorý má jednotné správanie vo všetkých programoch. Namiesto postupov "krok za krokom" ukazuje, akým spôsobom sa riešia jednotlivé kroky. A práve to je pri počítačoch najdôležitejšie.

Jiří Hlavenka * Jak na počítač / Poprvé u počítače I. * Computer Press Brno 2004

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) a prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška.

Haščák z Penty ide do väzby, rozhodol súd

Haščákovi hrozí až 20 rokov.

Policajná eskorta priváža Jaroslava Haščáka na Špecializovaný trestný súd.
Premiér Igor Matovič a minister školstva Branislav Gröhling.
Stĺpček Petra Schutza

Experiment avantgardný ako celoplošné testovanie

Ďalší pochod Slovenska po neprebádaných tretích (štvrtých) cestách boja s covidom.

Peter Schutz