otebooky, kde si môžete v aplikačnom okne spustiť virtuálne stroje, na ktorých nabootujete ľubovoľný z podporovaných OS – daňou je však nízky výkon. Situácia sa však mení.
Spoločnosť Intel sa rozhodla i napriek odlišným plánom dokumentovaných predošlými roadmapami uvoľniť svoju virtualizačnú technológiu s kódovým označením Vanderpool na trh skôr ako sa očakávalo. Nová generácia procesorov Intel Pentium, Intel Pentium M a Intel Xeon bude rozšírená o túto funkcionalitu tak, aby mali nároční používatelia k dispozícii okrem HyperThreadingu zvyšujúceho výkon i Vanderpool, ktorý im umožní zdieľať systémové prostriedky pre súčasné prevádzkovanie viacerých operačných systémov v jedinom čase v rámci vymedzenej partície. Znamená to, že už čoskoro si pri boote svojho počítača nebudete musieť zvoliť, či chcete nabootovať Linux, Windows XP alebo Windows 2003 Server, ale jednoducho sa pri štarte spustia všetky tri súčasne. Vašou úlohou už bude iba prepnúť sa do toho správneho.
Systém nastavení vám umožní určiť, koľko systémových prostriedkov bude pre ktorý operačný systém vyhradených a aké budú priority spracovania úloh v momentoch preťaženia, či v prípade ak niektorý zo systémov svoj pridelený potenciál nevyužíva.
Možno si oprávnene kladiete otázku, na čo je to vôbec dobré. V multiplatformových prostrediach to prinesie možnosti jednoduchšej konsolidácie, a tak kvôli starej aplikácii pre nepodporovaný operačný systém nebude zvyšok programov odkázaný na to, aby bežal v neaktuálnom operačnom systéme neefektívne, alebo aby bolo potrebné siahnuť po druhom novom počítači. Nové generácie operačných systémov budú môcť oddeliť systémovú časť od aplikačnej tak, že sa vybudujú na novej oddelenej architektúre, ktorá bude určená práve pre virtualizačný model. Jadro systému tak bude absolútnym oddelením od klienta možné lepšie chrániť a zabezpečiť.
Prinesie to však pravdepodobne i jeden vedľajší efekt. Pri zachovanom počte počítačov budeme môcť očakávať nárast porušovania autorských práv a škôd s ním súvisiacich.