. K nej musia byť prispôsobené i samotné akumulátory - hoci i nabíjateľné za 15 minút.
Nie každý súčasný digitálny fotoaparát používa pre svoje napájanie moderné Li-Ion alebo Li-Pol akumulátory. Ak je možné použiť štandardizované články formátu AA, človek je v niektorých prípadoch vo výhode - jednoducho si vymení akumulátory v teréne i vtedy, ak mu zlyhá i druhá, či tretia nabitá sada. Aklalické monočlánky možno kúpiť kdekoľvek na čerpacej stanici alebo v malých potravinách.
FOTO - MILAN GIGEL
Spoločnosť Varta predstavila po novej generácii akumulátorov 15 Minutes Charge and Go určených pre spotrebnú elektroniku s konštatným odberom i špecializované fotografické akumulátory, ktoré je možné vďaka zabudovanej technológii IC-3 nabiť už za 15 minút. Tí čo sa s touto technológiou zatiaľ nestretli by mali vedieť, že ide o systém nabíjania, ktorý vďaka špeciálnej membráne riadi samotný akumulátorový článok, a nie nabíjačka. Tá má iba funkciu inteligentného dozoru. Už prvý pohľad na novú 15 minútovú fotonabíjačku naznačí, že výrobca sa pustil v šľapajách jej predchodcu. Nabíjať je možné súčasne dva akumulátory IC-3 v priebehu 15 minútového času, a ľubovoľné štandardné akumulátory typu NiMH a NiCD v priebehu jedinej hodiny. Nabíjanie každého článku prebieha samostatne, takže nedochádza k prebíjaniu ako pri párových nabíjačkách.
FOTO - MILAN GIGEL
Akumulátorové články sa vkladajú do štrbiny s pružinovitým kontaktom, ktorá poskytuje dokonalý kontakt i pre vysoké nabíjacie prúdy. Odpružená lyžina sa pohybuje v definovanom rozsahu tak, aby ju bolo možné použiť pre formáty článkov AA alebo AAA. Dvojica senzorových kontaktov v spodnej časti lôžka slúži pre odlíšenie IC-3 akumulátorov od ostatných. Pri nových článkoch sa v spodnej časti nachádza špecifický odporový pásik, ktorý indikuje prítomnosť novej technológie.
FOTO - MILAN GIGEL
V spodnej časti sa nachádzajú umiestnené gumové nožičky, ktoré zabezpečujú lepší odvod tepla a chránia povrch podložky pred poškriabaním. Na štítku sa dozvieme i informáciu o nabíjacom napätí a prúde - 1,6V/17A, čo skutočne nie je málo. Napájanie nabíjačky je však možné zaistiť dvoma spôsobmi.
FOTO - MILAN GIGEL
V nabíjačke nie je zabudovaný pulzný zdroj, ako je to vo väčšine prípadov zvykom. Namiesto toho siahol výrobca po zabudovaní napájacieho konektora, ktorý otvára cestu k univerzálnosti.
FOTO - MILAN GIGEL
Pri použití doma siahne každý automaticky k externému napájaciemu adaptéru. Ten je vyhovotený z nehorľavého plastu s ventilačnými otvormi.
FOTO - MILAN GIGEL
Keďže nabíjačka je schopná dobiť akumulátory podľa ich typu v priebehu 15 alebo 60 minút, bolo by škoda, ak by ju nebolo možné brať so sebou na cesty automobilom. Súčasťou predajného balenia je i CL adaptér do 12V zapaľovača automobilu, kde si nájde nabíjačka vďaka svojej rýchlosti svoje uplatnenie.
FOTO - MILAN GIGEL
Možno si poviete, že ak je polovica práce prenesená na nový typ akumulátorov, nabíjačka bude príliš jednoduchá na to, aby bola hodná svojho názvu. Pravý opak je však pravodou. Nabíjanie riadi zákazkový procesor, pričom nechýba ani aktívna ventilácia chladiaca výkonovú časť a akumulátory.
FOTO - MILAN GIGEL
FOTO - MILAN GIGEL
Pri používaní sa očakáva vysoká miera mobility. Preto je súčasťou balenia okrem inštalačného manuálu i praktické vrecko, do ktorého uložíte kompletnú nabíjaciu sadu.
FOTO - MILAN GIGEL
Dostupnosť: sieť predajní, ktoré sú partnermi importéra EMOS .s.r.o, TESCO
Orientačná cena: 2300 Sk