SME
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Football Manager 2005 - ten najlepší z najlepších

A v tej chvíli sa objavil na scéne on. Pohľad na jeho upravený zovňajšok dával každému najavo prirodzenú autoritu. Nikomu nemusel dokazovať, že jediným pánom tu je on a všetci to bez váhania akceptovali. Príkazy vydával pohľadom, príliš toho nenahovoril a

pri svojej práci sa ani neusmial. Bol však jeden z najlepších. Z najlepších futbalových manažérov.

Je úplne jedno ako si predstavujete futbalového, prípadne akéhokoľvek, manažéra, jedno je však isté. Odvádza čiernu robotu, je v ústraní a plody jeho práce zbiera niekto úplne iný. Vytvoriť kompaktne zohraný tím je práca nadmieru náročná, zahŕňajúca nespočetne obrovské množstvo hodín strávených študovaním podrobných štatistík. Je to ako stavanie puzzle, jednotlivé časti do seba musia zapadať a po drine a námahe máte pred sebou nádherný obrázok. Neviem, čo ma na tejto práci priťahuje, veď je to len morenie sa s nekonečnými tabuľkami a štatistikami, práca v pozadí a dokonca môj štýl by sa musel obohatiť o také zverstvo ako chodenie do práce v saku. Nie, že by som mal na podobné oblečenie vyslovenú alergiu (žmurk na nemenovaného šéfredaktora :) ), ale naškrobenú bielu košieľku rozhodne nemusím. Jedinou možnosťou je teda vyskúšať si tento job virtuálne a jeden produkt mi túto možnosť ponúka už niekoľko rokov a nedám naň za žiadnych okolností dopustiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Dobre, zrejme si už niekoľko čitateľov uvedomilo smutnú vec – dnes tu nebudeme rozoberať žiadne spektakulárne výbuchy, dokonalú súhru tisícky detailných jednotiek na bojovom poli a dokonca sa nebudeme kochať ani úžasným trojdimenzionálnym ozvučením. Čakajú nás len tabuľky, tabuľky a tabuľky. Preto by som chcel láskavo vyhodiť zo svojej recenzie ľudí, ktorí tu jednoducho nemajú čo robiť. Ja viem, je to krajne nezdvorilé, ale tak to už v živote chodí a na svojom piesočku si rozhodne bordel robiť nenechám. Takže za prvé hodia spiatočku úplní antišportovci – nemyslím samozrejme pasívnych sledovačov, prípadne občasných divákov vrcholného športového podujatia. Ľudia, ktorým sa šport vyslovene hnusí a loptu považujú iba za "guľatú vec naplnenú vzduchom". Druhú kategóriu tvoria úplní futbaloví analfabeti. "Deco" nie je názov nového deodorantu a žltú kartu rozhodne medzi žiadnymi diablovými obrázkami nenájdete. Stopka nám svieti aj pre vyznávačov neskutočne uchvacujúcich grafických efektov – Football Manager by bolo pre nich elektrické kreslo, vrchol grafického orgazmu je tu totiž zelené pozadie predstavujúce futbalový trávnik. Nakoniec sa musíme rozlúčiť s hráčmi, pre ktorých akékoľvek menu s viac než piatimi položkami predstavuje neprekonateľnú prekážku. Tu je more tabuliek a cez všetky sa budete (s radosťou) preklikávať až do bezvedomia. Žolíka v ruke, na úplný záver, držia perspektívni závisláci s tesným časovým harmonogramom – zahrajú si len pár hodín týždenne. Vy sa zachrániť ešte môžete a díler (distribútorom pre Slovensko je CD Projekt) vám dodá prvú dávku, ale berte na vedomie, že návratu už niet.

Skryť Vypnúť reklamu

Zdesene hľadíte na predošlé riadky a ťukáte si na čelo? Závidím vám. Najnovšia droga spoločnosti Sports Interactive vás nechytila do svojich smrteľných pazúrov a nevyrvala vám dušu z tela – ste čistí. Poznamenaní však už istotne vedia koľká bije a stačí spomenutie tajomnej mantry (alias názvu vývojára) a oči sa vám zahalili nepriepustnou clonou chtíča. Zdá sa vám tento úvod zbytočný? Ak ste neokúsili silu starých Championship Managerov, pripadá vám toto ako zbytočné kecanie, avšak skúsenejší už s úsmevom na tvári sledujú moju zúfalú snahu vopred varovať. Verte, že potom bude neskoro... Takže už nám tu v recenzii nikto zbytočne nešpiní na koberček, môžete si vytiahnuť zo šuplíka celý rok odkladanú pravú havajskú cigaru a ponoriť sa do koženého kresla s pohárikom pravej whisky – je tu Football Manager 2005 a ani nemusím dodávať, že je bezkonkurenčne najlepší.

Skryť Vypnúť reklamu

Prednedávnom bola uverejnená recenzia na konkurenta z dielne EA Sports, Total Club Maneger 2005. Pekný pokus a dokonca som strávil niekoľko rokov v jeho príjemnom náručí, ale keď vstúpil do môjho sveta za žiary reflektorov nepriamy pokračovateľ Championship Managera, okamžite som bol EA-sporťáckemu produktu neverný a po pár hodinách dostal kopačky. I keď sme si toho narozprávali dosť a bolo nám celkom fajn. V čom je to kúzlo série Championship Manager (CM)? Počkať, počkať, veď dnes tu plkám o Football Manager 2005 (FM). So šibalským úsmevom na perách zahajujem historické okienko a predstavíme si prečo CM nie je FM, a čo tam robí Sega?

Minulý rok k nám prikorčuloval NHL Eastside Hockey Manager od rovnakého výrobcu a distribútora (Sports Interactive/Sega) a mnoho hráčov neverilo v spoluprácu vyslovene konzolového výrobcu Segy a tradičného PC tvorcu hier. Prechod od Eidosu bol zo začiatku bolestivý, mnoho hráčov si akoby nechcelo zvyknúť na krutý fakt, že značku CM už nebude mať na vysačke vývojár SI Games – táto séria však stále žije a jeho piateho nasledovníka sa dočkáme na jar. Avšak obrovská databáza hráčov zostala v rukách SI. Na prvý pohľad bezvýznamný fakt. Rečou slaboduchých čísel tu ale máme vyše štvrť milióna skutočných hráčov, viac než pol stovky ligových súťaží s piatimi tisíckami mančaftov. Takto ako suchý text to možno tak nevyznie, ale keď si predstavíte skutočnú hodnotu takto obrovskej databázy, v oku sa objaví slzička nad dojatím z poctivého zbierania podrobných štatistík hráčov takmer z celého sveta. Za našu vlasť patrí veľké ďakujem Petrovi Kucharikovi (ak som skomolil Petrove meno, ospravedlňujem sa, ale v manuáli bolo uvedené bez diakritiky), ktorý sa postaral o našu prvú a druhú najvyššiu ligu s kompletnými hráčmi. Aspoň za mňa – a verím, že ostatné závisláci by sa ku mne pridali – musím takto verejne poďakovať tomuto pánovi.

Skryť Vypnúť reklamu

Nebudem vám sem vypisovať bláboly s reklamných letákov a manuálu (to som si poctivo odrobil už v predošlom odstavci a na viac jednoducho nemám;), ale zameriam sa skôr na zážitky z hrania, technické parametre produktu prenecháme predsa iným, exkluzívnym webom.

Futbalový manžér sa totiž nedá hodnotiť po pár dňoch hrania a ani teraz sa necítim dostatočne zžitý so všetkými funkciami a hra ma označila len za mierne závislého po viac než štyridsiatich hodinách čistého hrania... Aby som z toho nespravil nechutný guláš, čo sa mi zatiaľ vždy akoby zázrakom podarilo, rozdelím celú recenziu na jednotlivé kapitoly aj keď je mi daný spôsob proti srsti.

            

MANAŽÉR
V prvom rade si musíte vytvoriť svoje virtuálne ego a pod tým sa samozrejme myslí vaša postava s menom, dátumom narodenia, ale i preferované vlastnosti a schopnosti, nečakajte však žiadnu "mimofutbalovú" omáčku, všetko sa sústredí len na samotnú hru a prácu s klubom. Všetky finančné transakcie mimo zeleného trávnika sú pre vás pasé. Ak máte vytvorený vlastný profil, môžete si zvoliť svoj obľúbený tím a pustiť sa do budovania víťazného parného valca, pre vytvrdlých manažérov je tu samozrejme začať doslova na zelenej lúke a čakať na ponuku z iného mužstva alebo posielať svoje žiadosti ostatným družstvám, ale ja preferujem výber môjho bydliska od začiatku a preto som sa rozhodol potopiť druholigovú Šaľu. Váš job sa zdá zo začiatku primitívne jednoduchý. Určujete základnú jedenástku plus náhradníkov, každému hráčovi zvolíte post, na ktorom bude hrať, vyberiete a naordinujete chlapcom vhodnú taktiku a stačí sa vrhnúť na prvého kandidáta, ale verte mi, kto sa do toho pustí po hlave, veľmi rýchlo oľutuje a jedna prehra bude striedať druhú. Každý hráč má svoj obľúbený post, kde podáva najlepšie výkony a je vhodné modifikovať rozostavenie hráčov a taktiku zápasu podľa práve pripravených playerov. O všetkom dianí ste informovaný pomocou klasických správ, z ktorých sa dozviete všetko dôležité. Často i nepodstatné detaily, priamo nesúvisiaci s chodom vášho klubu, ale výborne vytvárajú dojem "vcucnutia" do futbalového sveta.

Skryť Vypnúť reklamu

Voľba prvého mančaftu je dôležitá. Nič vám nebráni v zvolení si zvučného mena, ale hrateľnosť tým rázne utrpí, veď koho by pri srdiečku hrial pocit z výhry s hráčmi vo veľkokluboch? Čím nižšie postavené mužstvo sa odoberie do vašich rúk, tým je vyššia šanca, že bude predstavenstvo klubu spokojné i s podpriemernými výsledkami, zatiaľ čo najlepšie družstvá očakávajú len víťazstvá, o čom svedčí aj vyhodenie Alexa Fergussona z Man Utd. po dvoch sezónach v mojej hre. Keď sa klubu nedarí, manažér si to, ľudovo povedané, odserie. Spokojnosť vedenia je dôležitá pre vaše zotrvanie v danom tíme.

HRÁČI A KLUBY
Počet klubov je neskutočne rozsiahly a v každom klube sa nachádzajú skutoční hráči s rozsiahlymi štatistikami a popisom kariéry. Každý hráč je ohodnotený niekoľkými vlastnosťami číselnou stupnicou od 1 do 20 a sú rozdelené na tri celky: technické zdatnosti (hody, hra hlavou, obranné zákroky, hra na jeden dotyk, prihrávky, strela z diaľky, technika, vedenie lopty...), psychické schopnosti (agresivita, cit, koncentrácia, nasadenie, odhodlanie, odvaha, predvídavosť, pozičná hra...) a fyzické schopnosti (fyzika, rýchlosť, sila, rovnováha, obratnosť, výdrž, výskok...). Každá z nich má vplyv na samotnú hru. Ešte vám to stále neznie komplexne? Historická presnosť kariéry je v našich končinách okrajová a druholigoví hráči môžu ťažko očakávať podrobný prierez ich kariérou, ale s vyššími a kvalitnejšími súťažami sa to lepší. Tréningovým programom (behy, technika, bago, kondičné tréningy, streľba z rôznych miesta atď.) vylepšuje dosiahnuté schopnosti hráčov, ale v prvom rade musia mať talent a byť spokojní a mať vysokú morálku. Tieto tri fragmenty sú najdôležitejšie a ostatným možnostiam sa venovať ani nebudeme.

Skryť Vypnúť reklamu

Talent je jednoducho talent a ak sa vám aj podarí nájsť schopného mladíka, nemáte ešte vôbec nič vyhrané. Dôležité je zlanáriť ho do klubu a hlavne si ho udržať, čo sa dá len poriadne napakovanou peňaženkou. Spokojnosť hráča závisí nielen od finančného vyrovnania, ale i od pozície v klube a morálky. Tá klesá neúspechmi a po piatej prehre v rade nebude nikto pochodovať z ihriska so vztýčenou hlavou. Víťazstva sa dočkáte ťažko bez tímového ducha a hoci to konštatujem nerád, stačí sa pozrieť na súčasného majstra Európy – Grécko. Dokázali vyťažiť z kolektívnej súdržnosti, ktorá sa konečne dostáva s novým (a hlavne úspešným a takticky zdatným) trénerom i do našej reprezentácie. Každého hráča môžu sužovať aj osobné problémy a vyhovieť každému je nemožné, preto si treba vyberať pri podpisovaní zmluvy vhodné klauzuly.

Skryť Vypnúť reklamu

Aby sme boli zavalení ďalšími a ďalšími informáciami (ktoré môžeme prenechať asistentom), máme k dispozícii i rezervu a mládežnícky tím. Je toho obrovské množstvo, na druhú stranu máte na výber z takmer bezodného množstva relatívne vhodných typov hráčov. Starať sa treba i o zamestnancov v klube (od asistenta, trénera, masérov, zdravotníkov až po scoutov). Je toho ešte mnoho, o čom by som mohol písať, ale radšej tento popis ukončím. Všetko podstatné už bolo povedané.

MÉDIÁ
Dôležitú úlohu zohrávajú vo futbalovom dianí i médiá a človeka po správe, že klub XXX je podľa denníka SME na najlepšej ceste k postupu, poteší :). A to nekecám. Ak rozohráte súťaž za slovenský celok, futbalovú scénu komentujú adekvátne slovenské médiá. Ďalej sa môžete vyjadrovať k jednotlivým hráčom aj iným manažérom a pomocou správ sa dozvedáte všetko potrebné, ale to som už písal, takže ideme ďalej.

Skryť Vypnúť reklamu

ZÁPAS
Vrcholom snaženia je zápas, v ktorom sa ukáže, ako ste pripravili váš celok na ukrutný boj na trávniku. Celé divadlo sa deje textovou formou a počas 90 minút (môžete samozrejme meniť rýchlosť priebehu zápasu a nemusíte sa trápiť skutočnú hodinku a pol) a sledovanie prebieha na viacerých frontoch. Od sledovania výkonnosti hráčov (ich hodnotenie), až po štatistiky a 2D ukážky pohybov hráčov (krúžky) po ihrisku. Takto máte dokonalý prehľad o tom, kde to škrípe, kde sa vám nedarí a máte možnosť všetko napraviť. Možno sa niekomu môže zdať samotné prevedenie toho najvzrušujúceho momentu ako primitívne pokorenie športových tradícií, pre manažéra je tento spôsob najvhodnejším na hrabanie sa v štatistikách.

BONUS?
O distribúciu sa stará CD Projekt a ten je známy svojimi lokalizáciami, ktorej sa nevyhol ani Football Manager 2005 a i keď môžeme prihliadať na gramatické chybičky, skloňovanie a časovanie, sú to zanedbateľné aspekty oproti sprzneniu niekoľkých pozícií – ako už bolo spomenuté v jednom českom periodiku – stredný obranca skutočne nie je stopér a rozdiel medzi strikerom a forwardom je viac než viditeľný a jednotné pomenovanie pre útočníka spôsobuje smútok v mojich očiach. Ale i napriek týmto kiksom môžeme považovať počeštenie za plus. To by mohlo hádam už aj stačiť k hrubému opisu hry a neostáva nám nič iné, ako sa vrhnúť na hodnotiacu časť.

Skryť Vypnúť reklamu

            

GRAFIKA 8 / 10
FM 2005 by som prirovnal k parnému valcu. Nikto od neho nečaká bohvieakú rýchlosť a akceleráciu, svoj účel si plní na iných miestach a to je i prípad grafického spracovania futbalových manažérov. Je pekné, že nám niektoré typy ponúkajú 3D pohľad na zápas, ale ten vyskúša každý fanúšik maximálne tak raz... a naposledy. Najprehľadnejšia forma je textová a more tabuliek v príjemnom skine nevyžmýka z vašej grafiky tie najnovšie finesy, avšak účel svätí prostriedky a tento neutrálny (ale nádherný a plne dostačujúci) šat, je ako pohladenie od tej sexi blondýnky odvedľa.

INTERFACE 9 / 10
Jednou z najdôležitejších položiek v hodnotení je referovanie o ovládaní a ovládateľnosti miliardy všetkých tých menu a podmenu a podpodmenu. Celá obrazovka je rozdelená na niekoľko prehľadných častí a keďže samotný popis by si vyžiadal ešte minimálne niekoľko odstavcov textu, všetko to skrátim do minimálnej formy (v maximálnej možnej miere:) ). Hlavné položky sa nachádzajú v hornej časti, z ktorých sa vyrolujú tématické voľby, po ktorých aktivovaní sa zobrazia v pravej časti možnosti podrobnejšieho preskúmania danej oblasti. Nemusím pripomínať množstvo "klikateľných" odkazov, všetko je nádherne prelinkované ako naše články. Ehm. To je výrazný bod k dobru. Zo začiatku sa budete strácať, ale hodinka spoznávania tajov hry, vás usmerní na správnu cestu a po nabratí skúseností sa budete cítiť ako rybka vo vode. Ono je totiž interface user-friendly a nemusím dodávať, že skúseností majú tvorcovia s takmer dokonalým systémom menu viac než dosť a ťažíme z toho hlavne my, hráči. Super možnosť je Alt-Tab do systému a možnosť skrývať sa tak pred rodinnými príslušníkmi/nadriadenými/priateľkou/priateľom pred možným upodozrievaním z podľahnutia tak primitívnej zábave. Ďakujem vám, Sports Interactive! Jedinou špinkou na inak prirodzene krásnej (a nie umelo vytapetovanej) tváričke tejto slečny je menší font v niektorých menu. Nie som starý človek, ale keď som vzdialený od monitoru viac než na meter – čo je u mňa normálne, vidím len rozmazané kliky-háky... okej, pôjdem k očnému.

Skryť Vypnúť reklamu

HRATEĽNOSŤ 10 / 10
Kolosálna, eroticky príťažlivá, pohlcujúca, myseľ opantajúca, zmysly ovplyvňujúca, realitu ignorujúca – je jedno, koľko (niekedy značne priblbých) adjektív čítate, výsledok je rovnaký. Kráľ je len jeden a tým je, bez zbytočných rečí, Football Manager 2005 . Precízne štatistiky nespočetne veľkého množstva skutočných hráčov, pôsobiacich vo svojich kluboch je len polovičkou úspechu. Druhú tvorí takmer dokonalá simulácia zápasu. Keď prehráte zápas, istotne to nebude len vrtoch kremíkového kamaráta, ktorý chce znovu vidieť ako zúrivo trieskate do klávesnice. Nie, chyba nastala v taktike, vo vybraných hráčoch! Možno nehrali na svojich postoch, možno má náš extra talent momentálnu krízu a výkyvy a treba ho poslať na dovolenku. Možno máme len slabých hráčov a možno to bude tým, že sme si nepozreli stratégiu súpera a nereagovali pružne na vývoj matchu! Možno? Určite! Na každú otázku jestvuje odpoveď a cieľom je úspešne ju vyriešiť a vyraziť s klubom do futbalových výšin. Je to úžasný pocit.

Skryť Vypnúť reklamu

             

MULTIPLAYER
Hra ho podporuje, ale recenzent si nenašiel toľko času, aby sa odpútal od singleplayeru a skúsil sa ponoriť do hry pre viac hráčov. A ani ho to nemrzí... ani trochu. FM 2005 je totiž primárne koncipovaný ako singleplayer hra.

ZVUKOVÉ EFEKTY 4 / 10
Jediné zvuky počujete počas zápasu a pískanie rozhodcu alebo hlasy divákov sú síce fajn, ale istotne z toho neochrniem. Repráky off.

HUDBA
V hre sa nevyskytuje a keďže ste si vzali k srdcu moju radu z predchádzajúceho hodnotenia zvukových efektov, ani vás to netrápi.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 9 / 10
Je to ťažké. Neskutočne ťažké. Všetko však vyrieši čas a vy preniknete do hry a postupne sa vám začne i dariť a prídu prvé úspechy. Zo začiatku sa po výbere slabšieho mančaftu budete prechádzať v spodných častiach tabuľky. Všetko samozrejme záleží od finančnej situácie a najprv musíte dokázať, čo vo vás je. Dôležitý je správny výber hráčov do vami zvoleného taktického rozostavenia a hoci je dnešná klasika 4-4-2 pomerne úspešná, po správnom skombinovaní správnych playerov sa dajú vykúzliť divy i s rozostavením 3-1-3-1-2. Len treba prihliadať na potenciál, ktorý máte v klube a hlavne dostať sa do hry.

Skryť Vypnúť reklamu

Je nezvyčajné hodnotiť v tejto položke hardverovú náročnosť, ale zmena je život a tu si trochu posťažujem na pomalosť celého systému. Výpočtov je pri tak obrovskej databáze nespočetné množstvo a celková doba generovania výsledkov záleží len na vašom výbere rozsiahlosti databázy a počtu líg. Logicky – čím viac, tým potrebujete rýchlejšiu mašinu.

            

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 9 / 10
Maximálne hodnotenie udeľujeme len titulom absolútne prelomovým, čo žiaľbohu Football Manager 2005 nesplňuje. Je tu malé množstvo zmien oproti predchádzajúcemu titulu od SI Games, ale to je len zbytočné frflanie. Je to jednoducho momentálne najlepší futbalový manažér pod slnkom a teraz, keď je už text napísaný, môžem konečne "alt-tabnúť" späť do hry (nepriznám sa nikomu, že som toto písal vyše 12 hodín, s občasnými prestávkami na chvíľkové odreagovania vo FM 2005) a na protest si navlečiem na krk aj kravatu... takú peknú, ružovučkú, čo som dostal kedysi dávno. Football Manager 2005 rulez!

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Viaceré podniky sa na povolené maximum zaplnili už v ranných hodinách.

Koronavírus na Slovensku: Do pilotného testovania sa zapojilo viacero škôl (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili už viac ako 115-tisíc nakazených. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 981 obetí.

Testovanie žiakov a rodičov v Mútnom.

Matovič o Vianociach: Buď bude masívne testovanie alebo lockdown

Rozhodnutie nechá na autority, ktoré odmietali plošné testovanie.

Premiér Igor Matovič.
Mário Radačovský.

Neprehliadnite tiež

Japonská sonda vypustila kapsulu so vzorkami z asteroidu Ryugu

Dopadnúť by mala v nedeľu v odľahlej oblasti Woomera v Austrálii.

Ilustračné foto
Vizualizácia - ClearSpace zachytáva odpadok.

Číňania tvrdia, že dosiahli kvantovú nadvládu

Míľnik dosiahol už druhý stroj na svete.

Ilustračné foto.
Podcast Tech_FM

Grónsky ľad sa už nikdy nemusí spamätať

Nové správy z vedy.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 2. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 3. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 4. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 5. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 6. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 7. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 8. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 9. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 10. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 1. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 2. Väčšina fajčiarov dala deťom cigarety, ak si vypýtali
 3. Podcast: Jeden lístok, veľa tratí
 4. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 5. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 10. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 829
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 12 307
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 764
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 671
 5. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 362
 6. Aká je chémia vôní 9 115
 7. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy 8 809
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 733
 9. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 680
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 177