SME

Na rímskej soche našli staroveký Hipparchov hviezdny katalóg

Americký bádateľ objavil staroveký hviezdny katalóg, ktorý vytvoril slávny grécky astronóm a matematik Hipparchos (asi 190 - asi 125 p. n. l.). Považoval sa za stratený od skorej kresťanskej éry, pravdepodobne v dôsledku požiaru veľkej knižnice v Alexandr

Nebeský glóbus na Atlasovi Farneseovcov.


FOTO - LOUISIANA STATE UNIVERSITY


ii. Ukázalo sa však, že jeho podoba sa zachovala na rímskej kópii gréckej sochy.

Na januárovej konferencii Americkej astronomickej spoločnosti v kalifornskom San Diegu to oznámil Bradley Schaefer z Lousianskej štátnej univerzity. Článok vyjde v časopise Journal for the History of Astronomy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hipparchov hviezdny katalóg, obsahujúci asi tisíc hviezd, bol prvý známy na svete. Schaefer ho identifikoval na soche z 2. storočia n. l., známom Atlasovi Farneseovcov.

Táto vyše dvojmetrová mramorová socha je dnes v Národnom archeologickom múzeu v talianskom Neapole. Spodobňuje titana Atlasa, ktorý nesie glóbus. Nie však zemeguľu, ale nebeský glóbus s priemerom 70 centimetrov. Sú na ňom do jemných podrobností vyhotovené reliéfne postavy, symboly 41 súhvezdí, ktoré poznali starí Gréci. Navyše aj nebeský rovník, obratníky a ekliptika (zdanlivá dráha Slnka medzi hviezdami počas roka).

SkryťVypnúť reklamu

Schaefer na základe literárnych informácií v jedinej zachovanej Hipparchovej knihe a v odvodených zdrojoch, najmä spisoch neskoršieho veľkého astronóma staroveku Claudia Ptolemaia (85 - 165 n. l.), preukázal, že ide presné stvárnenie Hipparchovho hviezdneho katalógu. Využil aj vlastné fotografovanie a merania glóbusu. Dospel k záveru, že presné pozície hviezd odrážajú reálnu situáciu približne roku 125 p. n. l., teda blízko predpokladanej doby Hipparchovho úmrtia.

Samotný katalóg Hipparchos uverejnil roku 129 p. n. l. Od Ptolemaia vieme, že Hipparchos konštruoval nebeské glóbusy. Aj antické mince ho zachytávajú sediaceho pred takýmto glóbusom. Presné pozície hviezd vylučujú, že by sa grécky sochár a jeho rímsky kopista inšpirovali inými zdrojmi ako Hipparchovým katalógom. (zu)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu