Profesor Knox preskúmal detaily smrti detí mladších ako 16 rokov, ktoré zomreli na leukémiu a iné formy rakoviny v rokoch 1966 až 1980. Porovnal ich s mapou chemického znečistenia z roku 2001 a došiel k záveru, že väčšinu prípadov rakoviny u detí pravdepodobne spôsobuje fakt, že matky vdychujú priemyslové exhaláty, ktoré sa cez placentu dostávajú do plodu.
Podľa Knoxa deti, žijúce v okruhu jedného kilometra od najviac postihnutých miest, majú v porovnaní s ostatnými dva- až štyrikrát vyššiu pravdepodobnosť, že zomrú na rakovinu skôr, ako sa dožijú 16 rokov.
Za najväčšie riziko považuje skutočnosť, že dieťa sa narodí blízko miesta s vysokým výskytom emisií oxidu uhoľnatého a nenasýteného plynného uhľovodíka 1,3-butadien; prvý obsahujú výfukové plyny, druhý sa používa najmä pri výrobe umelého kaučuku. V štúdii sa hovorí aj o oxidoch dusíka a dioxínoch.
"Považujem za poctivý predpoklad, že jedna alebo viac týchto zložiek je škodlivých," tvrdí Knox. "Vieme, že mnohé z nich spôsobujú rakovinu u zvierat."
Lesley Walker z britskej dobročinnej organizácie Výskum rakoviny, ktorá podporuje okolo 3000 vedcov, skúmajúcich rakovinu, si však myslí, že Knoxova hypotéza nie je príliš preukazná.
"Veľa informácií nasvedčuje tomu, že leukémia, čiže najčastejšie forma rakoviny u detí, môže byť ojedinelou odpoveďou na neidentifikovanú, ale všeobecnú infekciu," povedal. Okrem toho podľa Walkera nemožno vylúčiť, že úlohu tu zohráva genetický základ.
Anthony Michalski z britského Inštitútu detského zdravia povedal, že pomer najrozšírenejších detských foriem rakoviny v rozvinutých a nerozvinutých krajinách je približne rovnaký, čo nepodporuje Knoxovu hypotézu. Hovorca britského Fondu pre výskum leukémie vyhlásil, že fond nepovažuje Knoxovu štúdiu za dôkaz kľúčového vplyvu škodlivín, obsiahnutých vo vzduchu, na vznik detskej leukémie. "Neželali by sme si, aby si rodičia z tohto dôvodu robili akékoľvek obavy o zdravie svojich detí," dodal. (ač, čtk, bbc)