SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Dioxíny nie sú len problémom Juščenka

Verejnosť vie veľmi málo o xenobiotikách, ktoré vlastne všetci v malých množstvách každodenne konzumujeme. Svedčia o tom nedávne informácie o otrave ukrajinského opozičného lídra dioxínmi a v porovnaní s nimi kusé správy o akcii Greenpeace na Slovensku,

Bangladéšske deti z Dhaky sa hrajú s plastovými fľašami po augustových záplavách na rieke Burigange. Tieto fľaše môžu byť za určitých okolností tiež zdrojom nebezpečných látok. FOTO - REUTERS

ktorej cieľom bolo odstrániť jednu z mnohých nebezpečných skládok pesticídov vo voľnej prírode.

Hardellove dôkazy

Koncom sedemdesiatych rokov dvadsiateho storočia publikoval švédsky profesor L. Hardell dôkazy o spojitosti medzi fenoxyoctovou kyselinou, chlórfenolom, kontaminujúcimi dioxínmi a niektorými zriedkavými malígnymi nádormi mäkkých tkanív (poznáme ich pod názvom sarkómy). Hardell objavil aj spojitosť týchto chemických látok s malígnymi lymfómami (rakovina lymfatických tkanív). Postihnutí jedinci z poľnohospodárskych oblastí severného Švédska boli vystavení kancerogénnym látkam z herbicídov, ktoré používali v lesníctve, často s minimálnymi ochrannými pomôckami.

Chemickým priemyslom sponzorované štúdie dokazovali ustavične opak Hardellových pozorovaní, dokonca v švédskej televízii istý drevár vypil pred divákmi herbicíd Hormoslyr, aby dokázal jeho neškodnosť. Hormoslyr obsahoval chemické látky, synteticky vyrobené v USA ešte v roku 1941; o tri roky neskôr ich v USA prvý raz použili ako herbicídy. Už v tomto období musel byť známy ich toxický účinok, keďže podľa viacerých odtajnených zdrojov tieto látky spojenci chceli použiť v Nemecku, čo prekazil koniec vojny.

Éra pesticídov - éra rakoviny?

Dioxíny sa zaraďujú k najtoxickejším látkam pre človeka. Patria k nim viaceré chemické látky s podobnou molekulárnou štruktúrou a spoločným mechanizmom účinku. Medzi dioxíny patrí sedem polychlórovaných dibenzodioxínov (PCDD), desať polychlórovaných dibenzofuránov (PCDF) a dvanásť polychlórovaných bifenylov (PCB).

PCDD a PCDF sa komerčne nevyrábajú. Vznikajú ako vedľajšie chemické produkty pri pálení tuhého a zdravotníckeho odpadu, pri lesných požiaroch, horení uhlia, vypaľovaní trávnatých porastov a kalamitného dreva, alebo počas rôznych priemyselných procesov (cementárne, kovolejárske huty).

Ich schopnosť vyvolávať nádory u laboratórnych zvierat je vedecky dokázaná. V roku 1997 Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC) zaradila jeden z najskúmanejších dioxínov (2,3,7,8-TCDD) k humánnym karcinogénom prvej kategórie.

Zatiaľ sa však nepodarilo exaktne dokázať mechanizmus, akým rakovinu vyvolávajú. Na rozdiel od laboratórnych zvierat sú ľudia vystavení účinkom viacerých dioxínov naraz a súčasne aj iným karcinogénom (napríklad vírusom). Navyše onkogénny efekt dioxínov sa môže prejaviť až po desaťročiach.

Vlastnosťou všetkých málo odbúrateľných látok v prírode je, že sa hromadia v tkanivách živých organizmov a podliehajú nekonečnému kolobehu. Dioxíny sa v malých množstvách vyskytujú v potravinovom reťazci, takže pôsobia na organizmus dlhé roky. To značne sťažuje štúdium, ako vyvolávajú u ľudí rôzne typy nádorov. Možno však práve táto vlastnosť vysvetľuje nárast imunodeficitných stavov a rakoviny lymfatických tkanív v celosvetovej populácii za posledných 50 rokov, čo je obdobie, ktoré sa dĺžkou aj začiatkom kryje s érou pesticídov.

Aj ďalšie choroby

Dioxín má priamy toxický účinok na imunitný systém. Znižuje obranyschopnosť celého organizmu, vrátane zníženia prirodzenej protinádorovej imunity. Keďže látka, ktorá tento efekt vyvolala, zostáva trvale v organizme, nemôže byť ani účinnosť akejkoľvek imunostimulačnej liečby trvalá. Hardell sa domnieva, že PCB vedú k vzniku lymfómov non-Hodgkinovho typu práve vďaka kombinácii imunosupresívneho a onkogénneho účinku.

Okrem rakoviny dioxíny pravdepodobne zvyšujú aj riziko vzniku cukrovky, endometriózy (prítomnosť sliznice maternice na atypických miestach) a iných reprodukčných porúch. Účinok vysokých koncentrácií dioxínu na ľudskú populáciu skúmali v USA na brancoch, ktorí použili vo Vietname tzv. Agent Orange a aj v Talianskom Sevese po chemickej havárii, pri ktorej uniklo veľa dioxínov.

Uvedené štúdie sa uskutočnili na populáciách vystavených neobvykle vysokým koncentráciám dioxínu a pravdepodobne aj iným chemickým látkam. Dlhodobé účinky malého množstva dioxínov v prostredí, v akom žije väčšina bežnej populácie, sa doteraz neskúmali. Zdrojom dioxínov sú za určitých okolností napríklad všetky výrobky z PVC, vrátane plastových fliaš.

DDT uskladnený v oceánoch

Ak sa hovorí o dioxínoch, nesmie sa zabúdať na pesticídy, pretože práve tie sa môžu kontaminovať dioxínmi. Nerozložiteľné pesticídy zostávajú v prostredí roky alebo natrvalo. Polychlórované bifenyly (PCB) sú podobne ako všetky pretrvávajúce pesticídy veľmi odolné proti len niekoľkým existujúcim degradačným pochodom v prírode. Ich konečným rezervoárom sú vodné toky a oceány.

Predpokladá sa napríklad, že až 25 percent DDT, ktorý sa kedy vyrobil (výroba bola v sedemdesiatych rokoch celosvetovo zakázaná), je dodnes "uskladnený" v oceánoch. Vodné živočíchy sa tak stávajú potenciálnym zdrojom opakovanej intoxikácie a kontaminácie.

Pred niekoľkými mesiacmi sa na internete objavila správa kanadských výskumníkov, ktorí konštatovali vysoké koncentrácie PCB aj u kanadského lososa a u sladkovodných rýb, ktoré žijú v priezračných vodách kanadských jazier. Pesticídy sa dokázali takisto v tkanivách polárneho medveďa. Greenpeace nedávno potvrdila prítomnosť PCB aj v tkanive uhynutého tatranského kamzíka, žijúceho v pásme, považovanom z ekologického hľadiska za čistú zónu.

Globálne znečistenie je jednoducho tu. Dioxíny vôbec nie sú len problémom Juščenka alebo Greenpeace, ale nás všetkých.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zoroslav Kollár prichádza na výsluch.
Minister školstva Branislav Gröhling a minister hospodárstva, prvý podpredseda vlády pre ekonomiku Richard Sulík (obaja SaS).
Ilustračné foto.

Koronavírus na Slovensku: Vakcína od Moderny fungovala pri ťažkom Covide na sto percent (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili celkovo viac ako 105-tisíc nakazených. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 839 obetí.

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.
Podcast Klik

Klik: Vianoce 2020, toto sú naše tipy na technologické darčeky

Sprievodca nakupovaním technologických darčekov.

Podcast Klik.
Tieň sondy Hajabusa 2 na povrchu asteroidu Ryugu.
Podcast Tech_FM

Výpredaje majú problém, všetko skupujú roboty

Čo spôsobujú nové technológie.