SME
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky
MEDZINÁRODNÝ TÍM VEDCOV PRVÝ RAZ OPÍSAL, AKO ÚSPEŠNE PRI MILOSTNÝCH HRÁCH V ŽIVOČÍŠNEJ RÍŠI FUNGUJE PREZLIEKANIE SA SAMCOV DO ŽENSKÝCH ŠIAT

Maskovanie morských živočíchov je veľmi pružné

Mimikry je schopnosť živočíchov zmenou sfarbenia či iných prvkov telesnej podoby splynúť s prostredím alebo sa ...

FOTO - ARCHÍV

Mimikry je schopnosť živočíchov zmenou sfarbenia či iných prvkov telesnej podoby splynúť s prostredím alebo sa maskovať za iného živočícha. Morskí biológovia objavili nové prípady, dokladajúce pozoruhodnú pružnosť mimikry druhého typu.

Nasadím si masku, zložím si masku

Isabelle Côteová a Karen Cheneyová z Východoanglickej univerzity v Norwichi (Veľká Británia) opísali v najnovšom čísle časopisu Nature správanie neveľkej morskej ryby druhu Plagiotremus rhinorhynchos. Žije na koralových útesoch. Agresívne útočí na iné koralové ryby a vytrháva im z tela kusy mäsa a šupiny. Sfarbením sa pri tom maskuje ako mladá ryba gambáč druhu Labroides dimidiatus. Tá patrí k tzv. čističom, ktoré oberajú prisaté parazity z tiel väčších rýb.

Ukázalo sa však, že toto mimikry P. rhinorhynchos nie je trvalé. Využíva ho výlučne v prítomnosti rybích čističov. Ak ich na útese niet, nadobúda dve iné sfarbenia. Umožňujú jej jednak nenápadne sa skryť na "čistiacich stanovištiach" útesov, jednak zamiešať sa do kŕdľa iných drobných rýb. Okolo plávajúce veľké ryby potom odtiaľ napáda prekvapujúcim útokom.

Obe taktiky sú približne rovnako úspešné. Bádateľky overili schopnosť rýchlej zmeny farebného maskovania presunom rýb medzi lokálnymi prostrediami. Fyziologický základ tohto javu je zatiaľ nejasný.

Láska je mocná čarodejka

Veľká austrálska sépia druhu Sepia apama žije osamelo. V období párenia sa však jej jedince zhromažďujú. Na jednu samicu pripadajú zväčša štyria, niekedy až jedenásti samci. Je preto logické, že veľké samce, "manželia", si samice strážia. Tie znášajú naraz jedno veľké oplodnené vajce. Denne ich je 5-39, pričom sa pária až 17-krát denne s 2-8 samcami. Samice odmietajú 70 percent pokusov o párenie.

Súperenie medzi samcami je obrovské. "Manželom" sa ujde 64 percent kopulácií, zvyšok "chlapcom od vedľa" - malým samcom, nespárovaným samcom alebo "manželom" z iných párov.

Roger Hanton z Laboratória morskej biológie vo Woods Hole (USA) opísal s medzinárodnou trojicou kolegov, takisto v Nature, taktiku malých samcov tejto sépie, ktorí majú telesné rozmery samíc. "Prezliekajú sa" za ženy. Rýchlo dokážu nadobudnúť škvrnité sfarbenie samíc a skrývajú štvrté biele ramená, znak samcov. Takto sa prikrádajú k samiciam, najmä ak sú dočasne slabšie strážené, lebo ich "manžel" odráža nápor iných veľkých samcov. Občas dokonca predstierajú postoj vajcia kladúcich samíc, keďže samice sú vtedy sexuálne neprístupné.

Maskujú sa tak dobre, že sa s nimi občas pokúšajú páriť iné samce. Úspešní sú aj reprodukčne. Analýza DNA preukázala, že dve z troch pozorovaných úspešných inseminácií pod takýmto mimikry vyústili do oplodnenia. Sépie majú ostrý zrak, no zlé sociálne rozpoznávanie, takže to funguje. Ide o vôbec prvé preukázanie úspešnosti takejto taktiky v ríši živočíchov (hoci o prenikaní do harémov a budoárov v dámskych šatách majú ľudia celú literatúru).

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zoroslav Kollár prichádza na výsluch.
Odberné miesto na nový koronavírus.
Na NAKA pokračoval aj v piatok výsluch bývalého sudcu Vladimíra Sklenku (na snímke). Nitra, 26. júna 2020.
Autorská strana Samuela Marca

Keď príde šialenec a všetko zmení (píše Samo Marec)

Čo všetko je možné, keď ľudia uveria, že možné je všetko.

Marcelo Bielsa.

Neprehliadnite tiež

Kozmická loď nesúca robotické vozidlo je na polceste k Marsu

Vesmírna loď už od svojho štartu prekonala vzdialenosť 235,4 milióna kilometrov.

Z Mysu Canaveral v americkom štáte Florida odštartovalo vo štvrtok 30. júla 2020 k planéte Mars robotické vozidlo Perseverance.
Stroj Turek, ktorý vydávali za šahový automat, v skutočnosti sa v jeho vnútri skrýval človek, ktorý Turka riadil

Recenzia: Serious Sam 4 vás vráti 20 rokov do minulosti

Hra, ktorá k úspechu nepotrebuje skvelý príbeh.

Južný pól Mesiaca. V tejto oblasti má v roku 2024 pristáť misia Artemis III.