Ako skonštatoval, okrem iného si ich váži aj preto, že napriek šanci venovať sa vedeckej a výskumnej činnosti v zahraničí s lepším ohodnotením, reprezentujú Slovensko. Gašparovič je presvedčený, že šance na úspech slovenských vedcov sa zvýšili najmä vstupom SR do Európskej únie. "Som presvedčený, že mladí vedci sa budú podieľať aj na mnohých určovacích trendoch a ich výskum bude vo svete vážený," zdôraznil na stretnutí. Ako uviedol, podpora vedy a výskumu patrí k jeho prioritám a podľa možností sa bude snažiť v tejto oblasti angažovať. Dodal, že zo svojej funkcie môže poskytnúť hlavne politickú podporu.
Predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Štefan Luby pripomenul, že komunita vedcov nežije až tak pod vplyvom politiky ako iné komunity. Za jednu z dôležitých tém ďalšej diskusie na všetkých úrovniach označil financovanie vedy, ktoré je stále nedostatočné. Slabé financovanie a vyhlásenia o slabej efektivite výskumu vníma ako zaužívané stereotypy, ktoré nezodpovedajú realite. Pripomenul, že podpora tejto oblasti nezávisí od veľkosti krajiny, ale od priorít, ktoré sa určia. "Treba sa zamyslieť nad tým, či si môžeme dovoliť financovať iné oblasti, do ktorých ide viac peňazí," poznamenal.
Pamiatkou na dnešné stretnutie bude pre prezidenta veľký Atlas slovenskej krajiny, ktorý vznikol pod gesciou ministra životného prostredia a výrazne sa na ňom podieľala aj SAV. "Po jeho prelistovaní, keď uvidíte tú nádhernú krajinu, ktorej ste prezidentom, sa môže vaša hrdosť ešte zvýšiť," povedal mu Luby. Prezident si pre mladých vedcov pripravil tiež prekvapenie. "Otvoril som pokladňu a niečo som v nej našiel, je to málo, no dúfam, že vás to neurazí" uviedol. Mladí vedci dostali od neho po 5000 korún.