Bratislava 19. januára (TASR) - Projekt Blidnfriendly.sk ponúka slepým, slabozrakým, či inak postihnutým ľuďom, ktorým hendikep neumožňuje využívanie internetu, spôsob plnohodnotného surfovania po webe.
Ťažiskom projektu, ktorý je možno preložiť aj ako Nevidiacim priateľsky, je verejný portál www.blindfriendly.sk, ktorý je prispôsobený hendikepovaným užívateľom. "Je dizajnovaný tak, aby poskytol našim slepým či slabozrakým spoluobčanom pohodlný prístup na tieto stránky a zároveň ukazuje návod, ako by to mohli robiť iné orgány štátnej správy a organizácie," povedal dnes na tlačovej konferencii novinárom vládny splnomocnenec pre informatizáciu spoločnosti Miroslav Kukučka.
Na portáli sa nachádzajú aj metodické informácie na upravenie webových stránok, či vzory zdrojových kódov. "Je to svojím spôsobom prvý projekt tohto typu na Slovensku," dodal Kukučka. Slepí môžu upravené internetové stránky využívať pomocou špeciálneho softvéru, ktorý im prostredníctvom zvukových informácií sprostredkúva obsah stránok. Internetové stránky tiež môžu čítať pomocou hmatového displeja, ktorý funguje na princípe Braillovho písma. "Je to veľmi ťažké. Skúste si predstaviť prácu pri počítači, keď odpojíte myš," povedal Drobný.
Projekt vznikol z potreby vysvetliť všetkým tvorcom internetových stránok na Slovensku, aby ich stránky boli blindfriendly. Každý, kto vytvorí svoje stránky a umožní ich využívanie aj slepým, si môže dať Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska potvrdiť a ohodnotiť svoje stránky. Táto stránka získava status blindfriendly, čo bude označené bannerom. "Na základe toho sa vytvorí aj tlak na ostatných prevádzkovateľov webových stránok," povedal Miroslav Drobný z občianskeho združenia eSLovensko, ktoré je spoluautorom projektu. "Dúfame, že v priebehu mesiacov alebo rokov budú všetky stránky na Slovensku blindfriendly," dodal Drobný.
Jednotlivé stránky budú následne uvedené aj na portály blindfriendly.sk, kde im bude priradená zlatá, strieborná alebo bronzová úroveň. Momentálne je zoznam ohodnotených stránok takmer prázdny.
Spoluautorom projektu je aj Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS), čo ocenil práve Drobný. "Vyzdvihujem to, že sa spojili dve občianske združenia, jedno združenie slepých a druhé vidiacich," povedal. Podľa neho by práve informačné technológie mali byť spojivom medzi hendikepovanými a zdravými ľuďmi. "To čo presadzujeme a čo chceme riešiť, je prospešné pre všetkých," konštatoval Branislav Mamojka z ÚNSS.
Podľa Drobného "je to možno jeden z tých projektov, ktorý ukáže že na Slovensku je možné urobiť zmysluplný projekt aj v spolupráci so štátnou správou". Na celý projekt bolo vyčlenených 235 tisíc.
UNSS v súčasnej dobe hľadá donora, ktorý by mohol poskytnúť rýchle a dobré internetové spojenie a personálne zázemie na to, aby USNN mohla poskytovať služby ohodnocovania webových stránok rýchlejšie ako momentálne.