Aký si ho urobíme, taký ho budeme mať. ILUSTRAČNÉ FOTO - REUTERS
Za uplynulých desať rokov internet zmenil spôsob, ako získavame informácie o svete, komunikujeme s priateľmi, nakupujeme. Čo spraví s našimi životmi v priebehu ďalšej dekády? Odpoveď na túto otázku hľadajú autori štúdie Budúcnosť internetu, ktorá vznikla v rámci projektu Pew Internet and American Life.
Správa vychádza z názorov 1300 expertov na nové technológie, ktorí odpovedali na otázky o možnom vplyve internetu na náš život v roku 2014. Medzi oslovenými odborníkmi boli mnohí zo zakladateľov internetu, zástupcovia najväčších technologických firiem, prestížnych univerzít, najznámejší novinári i politici.
Najviac sa zmenia médiá
Ktoré inštitúcie prejdú v najbližšom desaťročí najradikálnejšími zmenami spôsobenými internetom? Podľa expertov to budú jednoznačne médiá. "Zatiaľ najviditeľnejšou zmenou v médiách je vplyv blogov, ktoré odoberajú tradičným médiám čitateľov; druhou pomalé umieranie novín spôsobené eróziou pozornosti ľudí, ktorú odpútavajú mnohé internetové vplyvy - nielen webové správy, ale aj možnosť namiesto čítania chatovať či hrať cez internet hry," napísal jeden z expertov.
Druhou najvýraznejšie zasiahnutou oblasťou má byť vzdelávanie - 57 percent expertov súhlasilo s predpoveďou, že "virtuálne triedy budú súčasťou formálneho vzdelávacieho systému a študenti sa budú združovať častejšie aj podľa záujmov a schopností namiesto podľa veku".
Podľa skeptikov sa však virtuálne vzdelávanie presadí nanajvýš v bohatších školách alebo na ich vyšších stupňoch - vyžaduje totiž nielen zvýšené náklady, ale aj zvýšenú zodpovednosť študentov. "Harvard alebo iné veľké univerzity sa navyše určite nebudú stávať virtuálnymi," upozornil jeden z odborníkov. "Práve naopak, byť fyzicky prítomný v škole a na internáte sa stane pre študentov známkou určitej prestíže a vyššieho statusu."
Zdravotníctvo zaostáva
Ďalšími oblasťami, ktoré by mali prejsť veľkými zmenami, sú naše pracovné prostredie a tiež zdravotníctvo. "Zdravotnícka starostlivosť je v zavádzaní nových technológií približne desať rokov za ostatnými odvetviami a v najbližšej dekáde preto prejde výraznou transformáciou," myslí si Ted Eytan z webovej stránky Group Health Cooperative. "Zákazníci už vidia výrazné rozdiely medzi tým, aké služby im na internete ponúkajú podnikatelia v oblasti zdravotníctva (takmer žiadne) a ostatné inštitúcie a budú sa dožadovať rovnakej úrovne online servisu."
Širšie rodiny
Pre bežné rodiny bude bodom zlomu pre vplyv internetu na ich život zavedenie broadbandu - nepretržitého rýchleho pripojenia na internet, zhodujú sa odborníci. Ľudia s rýchlym pripojením oveľa častejšie začínajú pracovať z domu, počítač začína využívať viac členov rodiny, školopovinné deti nahrádzajú internetom učebnice aj encyklopédie, ale aj študijného poradcu.
Viac než polovica expertov si myslí, že vzťahy v rodinách sa takýmto spôsobom výrazne zmenia a narušia napríklad tradičné rozdelenie našich životov na pracovné a súkromné. "Toto rozdelenie však v skutočnosti vôbec nebolo prirodzené - návrat späť k tradičnej integrácii práce a súkromia môže byť jedine dobrou vecou," povedal jeden z respondentov.
Podľa iného sa pod vplyvom internetu rodiny "rozšíria" - za členov našej rodiny totiž budeme považovať aj fyzicky vzdialených príbuzných (a ich príbuzných), ktorých sme možno nikdy nestretli.
Ako sa zmení politika?
Jednou zo základných otázok, pri ktorej sa experti nedokázali zhodnúť, je vplyv internetu na politické správanie a názory ľudí. Takmer tretina sa domnieva, že internet ľuďom uľahčí filtrovanie informácií a budú čítať len to, s čím súhlasia - schopnosť rôznych táborov počúvať sa a dohodnúť sa tak bude výrazne nižšia. 37 percent odborníkov s tým však zásadne nesúhlasí.
Takmer polovica respondentov sa domnieva, že o desať rokov bude oveľa viac rôznych extrémistov, pretože internet im uľahčí "nájsť sa" a komunikovať. Ďalší protestujú, že zatiaľ neexistujú žiadne dôkazy podporujúce tento predpoklad, a iní majú šalamúnsku odpoveď: "Samotných extrémistov nebude viac, ale budú organizovaní vo viacerých skupinách, ako dnes."
Podobne odlišné sú aj názory na to, či internet zlepší možnosti zapojenia sa bežných ľudí do rozhodovania v spoločnosti. Experti boli rozdelení na polovicu v názore, či vďaka internetu budú ľudia členmi väčšieho množstva rôznych politických, profesionálnych, náboženských či športových organizácií a budú sa všeobecne viac angažovať. "Aj keď nejakú aktivitu vykonáva len jeden z milióna ľudí, znamená to, že na svete je takýchto ľudí šesťtisíc a vďaka internetu sa nájdu oveľa ľahšie," povedal jeden z respondentov s pozitívnejším pohľadom na budúcnosť.
Oveľa väčší konsenzus vládne v pohľade na populárnu tému volieb cez internet - len menej než tretina ľudí si myslí, že do desiatich rokov bude aspoň každý druhý občan voliť z domu.
Útok na internet takmer istý
Šesť z desiatich expertov je presvedčených, že v najbližšej dekáde výrazne vzrastie sledovanie občanov vládou a súkromnými firmami vďaka všadeprítomným "špiónskym" zariadeniam a funkciám v našich autách, telefónoch či dokonca oblečení. Približne dve tretiny expertov sú takisto presvedčené, že v najbližšej dekáde zažijeme aspoň jeden "devastujúci útok" na infraštruktúru internetu alebo dokonca elektrickú sieť.
Polovica respondentov si myslí, že aj o desať rokov budú rovnako ako dnes fungovať peer-to-peer siete umožňujúce (legálnu aj nelegálnu) výmenu digitálneho obsahu. Menšia časť nesúhlasí: "O desať rokov už nebude internet divokou oblasťou, kde je povolené čokoľvek, ale úplne bežnou súčasťou našich životov. Keď naň začneme hľadieť takto, ľudia budú aj na internete dodržiavať pravidlá, ako v bežnom živote napríklad že kradnúť sa nemá," myslí si historik Stanley Chodorow.
www.elon.edu/predictions
Kde prinesie internet najväčšie zmeny
Médiá 8,46Školstvo 7,98Pracovné prostredie 7,84Zdravotníctvo 7,63Politika a vláda 7,39Kultúra 7,18Medzinárodné vzťahy 6,74Armáda 6,53Rodinný život 6,24Susedské vzťahy 6,16Cirkev 4,69Hodnotilo 1300 používateľov internetu na škále od 1 (žiadna zmena) po 10 (radikálna zmena).
Autor: TOMÁŠ BELLA