Darmstadt 14. januára (TASR) - Vesmírna sonda Huygens dnes niekoľko hodín po bezpečnom pristátí na povrchu Saturnovho mesiaca Titan vyslala na Zem prvé fotografické zábery. Prvá fotografia zachytáva Titan z výšky 16 kilometrov.
Ako informoval Marty Tomasko z planetologického laboratória v americkom Tucsone, na záberoch vidno tmavé línie - zrejme stopy po kanáloch, či kaňonoch, ktoré mohli byť riečiskom vodného toku alebo jeho brehmi.
Tomasko, ktorého laboratórium zodpovedá za činnosť foto- a videoprístrojov na sonde, dodal, že vedci majú k dispozícii asi 350 záberov nasnímaných počas pristávacieho manévru sondy, uskutočneného hladko pomocou padáka.
Fotografie musia vedci spracovať, ale v nasledujúcich dňoch ich chcú priebežne zverejňovať.
Zábery nie sú veľmi kvalitné, ale aj tak ich vedci vysoko oceňujú. "Je to úžasný pocit - objavovať iný svet," vysvetlil vedecký riaditeľ Európskej vesmírnej agentúry (ESA) David Southwood. Carolyn Porcová, vedúca vedeckého tímu špecializovaného na vyhodnocovanie záberov z Titanu, sa domnieva, že dnešný deň je začiatkom novej dekády výskumu vesmíru.
Fotografie sa na Zem, konkrétne do počítačovej siete ESA, dostali prostredníctvom materskej lode Cassini a ďalších vedeckých prístrojov amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír. Huygens sa od Cassini oddelil cez Vianoce a zanechal ju na obežnej dráhe Saturnu.
Približne 2,5 hodiny trvajúci zostup z obežnej dráhy Titanu na jeho povrch bol najdôležitejšou časťou misie sondy Huygens. Sonda počas neho robila fotografie a zbierala údaje o charakteristikách jeho atmosféry. Vedci predpokladajú, že plynný obal Titanu - najväčšieho Saturnovho mesiaca - sa podobá atmosfére Zeme, keď bola ešte mladá, takže by mohol ponúknuť potenciálne informácie o tom, ako na Zemi vznikol život.
ESA, ktorá vypustila misiu Cassini-Huygens pred siedmimi rokmi, je optimistická a verí, že misia bude úspešná. Zavŕši sa tak 25 rokov spolupráce medzi ESA a NASA.
Sonda Huygens je pomenovaná po holandskom vedcovi, ktorý Titan v roku 1655 objavil.
1 2 4 20 pel