SME

Nokia 9500 - veľká recenzia najlepšie vybaveného komunikátora na trhu

Nokia koncom roka 2004 uviedla aj na náš trh novú verziu populárneho komunikátora s označením 9500. Prinášame vám zatiaľ najobsiahlejšiu recenziu, aká vyšla na MOBIL.SME.SK.

Nokia koncom roka 2004 uviedla aj na náš trh novú verziu populárneho komunikátora s označením 9500. Predchodca, model 9210i už technologicky zaostával a majiteľom čoraz viac chýbal prenos dát cez GPRS. Novinka sa predstavila vo veľkom štýle – Nokia sa snažila ponúknuť komunikátor, ktorý zvládne všetky nároky. Podarilo sa jej to? Pokúsili sme sa to posúdiť v obsiahlej recenzii. Treba však pripomenúť, že recenzovať tento komunikátor je mimoriadne náročné, pretože vyhovieť tým používateľom, ktorí ešte len o kúpe komunikátora uvažujú a zároveň tým skúsenejším, ktorí chcú presedlať z modelu 9210i je takmer nemožné...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dizajn
Komunikátor je skôr počítač do ruky ako telefón a tomu zodpovedajú aj jeho rozmery. Tie mnohých používateľov prekvapia, pretože pri telefonovaní si k uchu prikladáte riadnu „tehlu“, ktorá by sa dala porovnať z prvými telefónmi NMT spred desiatich rokov.
Komunikátor je rozdelený na dve pracovné zóny – na prednom paneli je „telefón“ a po otvorení sa v útrobách skrýva „komunikátor“.
Dizajn je zameraný predovšetkým na funkčnosť a použité materiály s tvarmi krytu neosloví na prvý pohľad každého používateľa. Nokia kombinuje na prednej strane tri rôzne farebné úpravy plastu: dominuje lesklý čierny bakelit, z ktorého je okraj displeja a klávesnica. Okolo displeja a klávesnice je ešte vytvarovaný kus krytu v lesklej striebornej úprave a napokon celý bok a zadnú časť tvorí šedá metalíza.
Použitý čierny bakelit vyvoláva rozpaky – sú na ňom vidieť „prsty“ a všetka mastnota a nečistoty, ktoré sa na ňom usádzajú počas dotyku s tvárou. Výsledný efekt je na pohľad dosť nepríjemný a telefón treba neustále čistiť a otierať.
Na prednej strane je nad displejom reproduktor a kruhové tlačidlo, ktoré slúži na zapnutie a vypnutie telefónu (pozor, nie celého komunikátora, ale len jeho časti slúžiacej na telefonovanie).
Malý náhľadový displej je uložený v plastovom štvorčeku, ktorý naznačuje jeho väčšiu plochu a je posadený asymetricky v jeho ľavej časti.
Pod displejom sú štyri funkčné klávesy a kruhové tlačidlo na smerové ovládanie menu. Pod ním sa nachádza klávesnica.
Na pravej strane ani ľavej strane sa nenachádza žiadna funkčná klávesa, naľavo sú iba dva pánty otváracej časti telefónu.
Navrchu je pod kovovou mriežkou schovaný reproduktor hlasného odposluchu. V spodnej časti je konektor Pop-port a konektor na pripojenie nabíjačky.
Na zadnej strane je okrem plasticky vystúpeného loga výrobcu zapustené očko fotoaparátu.
Telefón na prvý pohľad budí dojem masívnosti a skutočne aj masívny je. Keď ho držíte v ruke, veľmi dobre o ňom viete a vnímate nielen jeho váhu, ale aj hrúbku a výšku. To isté platí aj pri telefonovaní.
Keď chcete telefón otvoriť, musíte ho otočiť o 90°v smere hodinových ručičiek. Otvorený je rozdelený na dve funkčné časti – v hornej je obrovský hlavný displej a v dolnej zas plnohodnotná klávesnica.
Vedľa displeja sú umiestnené štyri funkčné klávesy.
Klávesnica je opäť umiestnená do jedného bloku, v ktorom sú klávesy oddelené štrbinou. Vystupuje z nej len kruhové päťsmerové tlačidlo.
Vnútornú časť telefónu tvorí matná tmavošedá metalíza, ktorá zo všetkých troch odtieňov plastu použitých na telefóne pôsobí najsolídnejšie.
Zadný kryt sa otvára stlačením západky na pružinke, ktorá však remeselne nie je príliš dobre zvládnutá. Vedľa šachty na batériu sú sloty pre SIM kartu a pamäťovú kartu MMC. Tú možno do telefónu vložiť aj v zapnutom stave bez potreby vyberať batériu. Naopak, so SIM kartou sa dá manipulovať len vtedy, ak je batéria vybraná. Vyberanie batérie patrí k stresujúcim činnostiam – je nepríjemne namáhavé a ani po dvojtýždňovom používaní sme sa nedokázali naučiť grif, ktorým by sme si ho zjednodušili.

SkryťVypnúť reklamu

Klávesnica
Začnime prednou stranou komunikátora. Všetky klávesy určené na ovládanie telefónu, vrátane päťsmerového kruhového tlačidla sú súčasťou jednoliateho bloku. Oddelené sú štrbinou, v prípade stredových kláves 2, 5, 8 a 0 je to oddelený polkruh v jednom riadku. Vďaka veľkorysým rozmerom komunikátora sú jednotlivé klávesy nadštandardne veľké a veľmi dobre sa ovládajú. Pri stlačení jemne kliknú a užívateľ je tak aj pri písaní „naslepo“ jednoznačne informovaný o tom, že klávesu stlačil tak ako mal. Klávesnica je podfarbená ľadovobielym svetlom, ktoré je, bohužiaľ, nerovnomerné. Nokia zjavne klávesnicu osvetľuje iba zvrchu a zospodu a v strede sa tak svetlo nedostatočne prelína, najlepšie je to vidieť v oblasti kláves 1, 2 a 3. Je to však skôr estetický problém nehodný telefónu takého formátu, ako praktický, pretože klávesy sú aj vďaka slabšiemu podsvieteniu v tme rozoznateľné.

SkryťVypnúť reklamu

Plnohodnotná klávesnica vnútri komunikátora patrí k tomu najlepšiemu, čo nám doposiaľ prešlo rukami. Vedľa displeja sú pod sebou zoradené štyri funkčné klávesy v tvare vypuklého V, oddelené od seba len štrbinou. Dobré tvarovanie prináša komfortné ovládanie.
Samotná klávesnica tvorí takisto jednoliaty blok, klávesy sú od seba oddelené štrbinami. Zoseknutá hrana štrbiny vytvára pri jednotlivých klávesoch dojem vankúšikov.
Nokia dodáva 9500 na našom trhu v dvoch verziách – v českej a anglickej. Česká verzia má počeštenú aj klávesnicu, čo ocení nejeden slovenský používateľ. Bohužiaľ, aj v prípade češtiny je klávesnica iba QWERTY, napriek tomu, že v našich končinách je praktickejšia klávesnica QWERTZ. Nepomôže ani softvér, takže si budete musieť na anglické rozloženie kláves zvyknúť.
Celý prvý rad tvoria funkčné klávesy – plocha, telefón, správy, internet, kontakty, dokumenty, kalendár a jedno tlačidlo s vlastným nastavením.
Inak je klávesnica porovnateľná s notebookom. Okrem zástupných znakov vyvolaných stlačením klávesu SHIFT skrývajú jednotlivé klávesy aj ďalšie znaky a funkcie, ktoré sa aktivujú stlačením tlačidla Chr. Okrem špeciálnych znakov môžete takto spustiť rýchlo bluetooth, infraport, či regulovať úroveň podsvietenia displeja.
Nastaviť si môžete aj zvuk po stlačení klávesy s niekoľkými stupňami hlasitosti.
Súčasťou klávesnice je aj vystúpené kruhové deväťsmerové tlačidlo. Ovláda sa len stlačením do strán, (aj pod uhlom 45°) resp. dovnútra (potvrdenie voľby). Pri jeho používaní vám automaticky príde na um, že by mohlo byť nahradené podstatne praktickejším ukazovacím zariadením trackpoint, ktoré poznáme z notebookov IBM alebo Compaq.
Toto tlačidlo ešte dopĺňajú štyri smerové klávesy označené šipôčkou – zatiaľ čo s deväťsmerovým tlačidlom hýbete s kurzorom, stlačením tlačidiel so šípkou posúvate celú stránku. Praktické je to predovšetkým pri plnohodnotnom browsovaní.
Náš dobrý dojem pokazil neospravedlniteľný nedostatok – Nokia nevypočula svojich zákazníkov a ani v modeli 9500 nie je klávesnica podsvietená. V tmavých priestoroch je preto takmer nemožné komunikátor plnohodnotne používať.

SkryťVypnúť reklamu

Displej
Komunikátor má dva displeje. Na prednom paneli je malý displej telefónu s rozlíšením 128 x 128 bodov. Zobrazuje 65000 farieb, poznáme ho z minuloročných modelov série 40. Vyčítať mu možno skutočne len rozmery, ktoré však v prípade Nokie 9500 nie sú také dôležité, pretože sa displej používa len na núdzové, resp. rýchle ovládanie komunikátora, keď je zatvorený.
Iné kafe je plnohodnotný displej, ktorý sa skrýva vnútri. Má rozlíšenie 640 x 200 bodov a zobrazí 65000 farieb. Je výborne podsvietený a dobre viditeľný z rôznych uhlov. Zároveň musíme pochváliť aj dokonalú kresbu – zvolené rozlíšenie je výborne zladené s fyzickými rozmermi zobrazovanej plochy.

Ovládanie
V zatvorenom stave sa telefón ovláda pomocou štyroch funkčných kláves (z toho dve sú štandardné na prijatie a odmietnutie hovoru) a kruhového päťsmerového tlačidla. To má klasické nastavenie – pri pohybe do strán sa spustí predvolená aplikácia. Tlačidlo sa však ovláda neprirodzene a je veľmi nepresné – ani po dlhšom používaní sme si nevedeli zvyknúť a nie vždy sme sa trafili do požadovaného smeru. Takisto aj potvrdenie voľby stlačením tlačidla dovnútra nepôsobí príjemne.
V zatvorenom stave tiež množstvo funkcií nespustíte a hlásenie na displeji vás vyzve, aby ste otvorili kryt a operáciu dokončili v otvorenom stave (napríklad fotografovanie alebo čítanie e-mailov).
Po otvorení sa komunikátor ovláda predovšetkým štyrmi funkčnými klávesmi na boku displeja, ale efektívne sa dá doplniť aj rôznymi funkčnými klávesmi klávesnice. Kruhové päťsmerové tlačidlo na klávesnici slúži na pohyb kurzora na displeji a vďaka tomu, že je vystúpené z povrchu sa ovláda podstatne lepšie.
Nokii 9500 však čosi veľmi chýba a to je dotykový displej. Ten by prácu s komunikátorom podstatne zjednodušil a zrýchlil.

SkryťVypnúť reklamu

AKO VIDÍ NOVÝ KOMUNIKÁTOR MAJITEĽ PREDCHÁDZAJÚCEHO MODELU 9210? ČíTAJTE JEHO MINIRECENZIU!

Práca s telefónom
V zatvorenom stave možno komunikátor používať ako plnohodnotný mobilný telefón, aj keď ovládací softvér ponúka len oklieštené funkcie. Celé prostredie pripomína sériu 40, no má vlastné špecifiká.
Telefón sa zapína stlačením kruhového tlačidla nad displejom, na obrazovke nabehne štandardná úvodná obrazovka série 40.
Do menu sa dostanete stlačením kruhového tlačidla a nájdete v ňom len 6 položiek: správy, protokol hovorov, kontakty, profily, nastavenie, kamera.

V adresári Správy môžete napísať len SMS správu, na displeji sa zobrazuje počet znakov a počet spojených SMS správ. Cez odkaz Zložky sa dostanete k archívu esemesiek a e-mailom. Ak si však chcete e-mail prečítať, musíte otvoriť kryt a použiť veľký displej.
Pri písaní SMS správy nie je k dispozícii slovník T9, Nokia sa spolieha na to, že užívatelia budú používať plnohodnotnú klávesnicu. Ak však chcete napísať diskrétnu správy niekde na rokovaní a nechcete komunikátor otvárať, budete si musieť vystačiť s klasickým spôsobom znak-za-znakom.

SkryťVypnúť reklamu

Protokol hovorov poskytuje dostatočný komfort – okrem detailných informácií o čase hovoru môžete priamo na telefónne číslo poslať SMS správu, môžete ho editovať, či uložiť do zoznamu.

Aj správa kontaktov nás milo prekvapila – predovšetkým tým, že môžete plnohodnotne pracovať so zoznamom v telefóne, ale aj na SIM karte. Telefón umožňuje zvoliť, ktorý zoznam má pri zobrazení prioritu, čo sa hodí predovšetkým pre tých používateľov, ktorí v telefóne často vymieňajú SIM karty, na ktorých majú uložené diskrétne kontakty (a nechcú ich mať priamo v telefóne). Nastaviť sa dajú aj tri sposoby zobrazenia kontaktov na displeji – zoznam mien, meno a číslo a veľké písmo.
Kontakty v telefóne poskytujú 18 položiek + dátum narodenín. Pri práci v zatvorenom stave sú možnosti pridania položiek obmedzené, funkcie plne využijete s otvoreným krytom.
Pri zadávaní telefónnych čísiel si dajte pozor na to, ako zadávate telefónne číslo – k mobilným číslam pridajte správne položku MOBIL, pretože komunikátor nepochopiteľne neumožňuje odoslať SMS správu na čísla vedené v inej položke.

Komunikátor má štandardne šesť používateľských profilov, ktoré možno bez problémov prispôsobiť vlastným potrebám. Dá sa nastaviť aj ich načasovanie (napríklad cez deň sa automaticky prepne profil „hlasný“, v noci zas profil „nerušiť“).

Položka Nastavenie toho veľa neponúka – v stručnom zhrnutí si môžete nastaviť služby siete, zabezpečenie, wallpaper a farebnú tému a tlačidlá skrátenej voľby.
Fotoaparát s rozlíšením VGA má len základné funkcie – tri fotorežimy, zoom, nastavenie jasu a kontrastu a tri úrovne kvality snímky. Cez fotoaparát môžete nakrútiť aj video s dĺžkou obmedzenou kapacitou internej alebo externej pamäte.

Celkovo je celá práca s telefónom nepochopiteľne pomalá, pri zadaní voľby sme evidovali pomerne dlhé odozvy a pri ovládaní sme sa neustále pasovali s nepríjemne nepresným kruhovým päťsmerovým tlačidlom na prednom paneli.

SkryťVypnúť reklamu

Práca s komunikátorom
Rovnako ako aj v predchádzajúcom modeli je komunikátor neustále zapnutý a vypnúť sa dá len vybratím batérie. Prvé bootovanie je mimoriadne dlhé – na nabehnutie systému čakáte približne minútu, ak sú však v komunikátore nainštalované ďalšie aplikácie, čakací čas sa môže ešte výrazne pretiahnuť.
Po nabehnutí systému sa zobrazí pracovná plocha, rozdelená na tri zóny. V prvej sú informácie o stave telefónu – ikonka pracovnej plochy, ikonka spustených služie (napr. bluetooth, GPRS atď.), čas a ukazovatele stavu batérie a intenzity signálu siete.
V strednej časti displeja sú ikony adresárov – osobné, média, hodiny, kancelária a nástroje.
V zóne v pravej časti displeja sú umiestnené príkazy pridelené k funkčným tlačidlám.
Priamo na ploche si môžete ukladať poznámky, ktoré sa pridajú k už spomenutým ikonkám. Zároveň si môže používateľ vytvárať nové adresáre, ktoré umiestni na plochu s ľubovoľným názvom (a vlastnou ikonkou). Čo sa nachádza pod jednotlivými odkazmi na ploche?

SkryťVypnúť reklamu

Osobné
V adresári sú štyri položky: telefón, kontakty, správy a kalendár.
Telefón – tu sa nachádzajú kontakty uložené v telefóne
Kontakty – kompletný správca kontaktov vrátane SIM karty
Správy – správca správ – sms, mms, e-mail
Kalendár – prehľadný kalendár so zoznamom úloh

Média
V adresári je päť položiek: Web, záznamník, real player, obrázky a prehrávač hudby.
Web – plnohodnotný HTML prehliadač
Záznamník – záznamník zvuku
RealPlayer – známy prehrávač streamovaného videa
Obrázky – prehliadač obrázkov
Prehrávač hudby – prehrávač hudobných súborov

Kancelária
V adresári je päť položiek: dokumenty, prezentácie, kalkulačka, tabuľkový procesor, správca súborov.
Dokumenty – obdoba textového procesora Word
Prezentácie – obdoba prezentačného programu Powerpoint
Tabuľkový procesor – obdoba Excelu
Správca súborov – prehľadný správca súborov so stromovou štruktúrou
Kalkulačka – jednoduchá kalkulačka

SkryťVypnúť reklamu

Nástroje
V adresári je najviac položiek – spolu desať: ovládací panel, záloha, synchronizácia, prenos dát, presun dát, modem, pripojenie, informácie siete, správca zariadení a pomocník.
Ovládací panel – nastavíte v ňom množstvo parametrov komunikátora, predovšetkým všetko čo sa týka komunikácie, ale aj dátum a čas či miestne nastavenia
Záloha – aplikácia umožňujúca odzálohovať dáta na pamäťovú kartu
Synchronizácia – aplikácia umožňujúca bezdrôtovú synchronizáciu dát
Prenos dát – na partnerské zariadenie možno preniesť vybrané dáta z kalendára a kontakty
Presun dát – aplikácia slúži na kompletný prenos dát zo staršieho komunikátora 9200 na 9500
Modem – aktivácia modemu cez infraport alebo bluetooth
Pripojenie – monitor aktuálneho pripojenia
Správca zariadení – nastavenie synchronizácie
Informácie siete – nastavenia informačných správ (napr. lokálne info v EuroTeli)
Pomocník – mimoriadne podrobný pomocník – dokonca v češtine!

SkryťVypnúť reklamu

Hodiny
Priamo na ploche je aplikácia ukazujúca presný miestny, ale aj svetový čas v príjemnom grafickom dizajne. Súčasťou aplikácie je aj budík.

V ďalšej časti recenzie vám priblížime jednotlivé funkcie podrobnejšie.

Kontakty
Kontakty sú na hlavnej obrazovke rozdelené na dve časti. Vľavo sa zobrazuje tabuľka s adresárom a náhľadom (na začiatku si vyberiete zdroj – SIM kartu alebo internú pamäť) a vpravo detaily kontaktu. Zobrazenie je logické a veľmi prehľadné. Vďaka veľkej dynamickej pamäti telefónu je váš adresár takmer neobmedzený.
Telefón tiež dokonale spolupracuje so SIM kartou a nevyžaduje skopírovanie všetkých kontaktov do internej pamäte.

Správy
Nokia 9500 podporuje SMS, MMS i e-mail. SMS správy sa píšu rovnako ako v bežných telefónoch Nokia, ibaže máte k dispozícii dva mimoriadne komfortné nástroje: veľký a široký displej s 35 znakmi na jeden riadok a plnohodnotnú klávesnicu. Vytvorenie MMS správy je štandardné.
Veľmi pohodlne sa pracuje aj s e-mailovým klientom, ktorý nemá problém zobrazovať diakritiku a pracovať podľa nastavených kritérií.
E-mail sa dá poslať v rich-text formáte, ale aj v HTML.
Nokia 9500 zvláda všetky dôležité protokoly – POP3, SMTP, IMAP4, ale aj zabezpečené pripojenie TLS alebo SSL. K e-mailu sa môžete pripojiť až všetkými dostupnými spôsobmi – cez WiFi, GPRS, ale aj vytáčané spojenie a čo je zaujímavé, komunikátor sa dá nastaviť tak, aby ak nie je dostupné prioritné pripojenie automaticky zvolil náhradné. Pre každé pripojenie tiež môžete zvoliť vlastný SMTP server, ocenia to hlavne tí, ktorí používajú viac druhov kont v práci a doma.
Ak máte v telefóne predinštalovaný prehliadač súborov, bez problémov otvoríte aj prílohu.
Trocha archaickou možnosťou je poslať priamo z telefónu fax, ťažko posúdiť, nakoľko bude táto vlastnosť využívaná.

SkryťVypnúť reklamu

Manažérske funkcie
Základná výbava telefónu nie je príliš bohatá, no pre mnohých aspoň praktická. V komunikátore je prepracovaný kalendár so zadávaním úloh, svetový čas s informáciami o východe i západe slnka a manažérsky budík s rôznymi možnosťami nastavenia. Praktická je aj kancelárska sada s textovým a tabuľkovým editorom a aplikáciou na vytváranie prezentácií. Všetky tieto programy sú plne kompatibilné s Microsoft Office a ponúkajú väčšinu funkcií, na ktoré sme zvyknutí z počítača.

Textový editor
Pri písaní textu si môžete vybrať zo šiestich typov písma a zvoliť jeho ľubovoľnú veľkosť na obrazovke. Text sa dá formátovať bežným spôsobom – plnotučné, kurzíva, podčiarknutie, prečiarknutie, farba, horný/dolný index. Pracovať sa dá aj s blokom textu a jeho zarovnaním, odrážkami i ohraničením/tabuľkami.
Pri konvertovaní súboru do telefónu sme nezaznamenali žiaden problém – editor bez problémov otváral aj súbory najnovšieho balíka Office 2003. Naopak, výrazný problém sme zaznamenali pri exporte súborov z telefónu do počítača – slovenský lokalizovaný Office 2003 mal problém správne skonvertovať dodaný súbor. Podľa informácií, ktoré sa objavujú na internete má Nokia problém s lokalizovanými verziami Office, na anglickej verzii by malo všetko fungovať bez problémov.

SkryťVypnúť reklamu

Tabuľkový editor
Pravdupovediac, pracovať s tabuľkovým editorom v komunikátore považujem za šialenosť, ale komu sa to páči, tomu niet pomoci. Editor zvláda základnú prácu s tabuľkovými dokumentmi. My sme si vyskúšali konverziu z počítača, prebehla bez problémov a dokument sa zobrazil korektne až na to, že editor nedokázal spracovať záložky, ale len prvý list dokumentu. Pri práci výrazne pomáha lupa, ktorou si môžete meniť veľkosť zobrazenia dokumentu a zmenšovať si ho v prípade potreby. Lupu spustíte súčasným stlačením tlačidla Char a šipiek hore a dole na klávesnici. Takisto musíme pochváliť aj prácu s už spomínanými šipkami, ktoré urýchľujú a zjednodušujú posúvanie dokumentu.

Prezentácie
Aj pri náhrade Powerpointu musíme podotknúť, že je asi lepšie na túto prácu používať plnohodnotnú aplikáciu. No na cestách si môžete vďaka tomuto editoru pripraviť aspoň základ budúcej prezentácie.
S prezeraním hotových prezentácií nemá editor opäť žiaden problém, dokonca sa netrápi ani s veľkými súbormi.

SkryťVypnúť reklamu

Multimédia
Telefón má integrovaný hlasový záznamník, ktorý sníma neobmedzene dlhé nahrávky vo formátoch WAV, AU, AMR alebo v komprimovanom GSM.
Priložený prehrávač hudobných súborov zvláda MP3, WAV, MIDI, AAC i AMR formáty, no dočkáte sa v ňom len jednoduchej obsluhy. Dobré je, že hudba sa dá prehrávať aj so zatvoreným telefónom.
Nokia v komunikátore poskytuje aj predinštalovaný Real Player, ktorý prehráva videosúbory, ale aj zvukové súbory vo formátoch RA, RV, RAM, RM, 3GP, ale aj MPEG-4. Treba však počítať s obmedzením kvality priamo úmernej zariadeniu, na ktorom chcete tieto súbory púšťať.

Internet
Integrovaný internetový prehliadač nás milo, ale zároveň aj nemilo prekvapil. Začnime pozitívne – prehliadač zvláda zobraziť takmer všetky stránky a problémy mu nerobia ani rámce, flashové prezentácie, combo boxy a iné prvky na internetových stránkach. Stránka sa dá prehliadať buď v plnom rozlíšení (ktoré je zväčša podstatne väčšie ako 640 x 200 v komunikátore), alebo sa dá pomocou lupy proporcionálne zmenšiť na šírku displeja. Písmo je síce menej čitateľné, ale ak chcete stránku vidieť v jednom bloku, dá sa akceptovať.
Nemilé prekvapenie je absencia podpory Javy, takže stránky bežiace na tejto technológii budú v prehliadači fungovať len veľmi obmedzene, ak vôbec. Druhou slabinou je rýchlosť zobrazenia stránok – je zúfalá. Na bežnú prácu stačí, profíci využívajúci každodenne internet však budú asi zúriť.
Profesionáli ocenia podporu IPv4 a IPv6 a riešenia pre zaistenie bezpečnosti: SSL/TLS, VPN, Ipsec, WPA.

SkryťVypnúť reklamu

Pripojenie
Možnosti pripojenia sú skutočne nadštandardné. Nokia 9500 má integrovaný GPRS triedy 10, EDGE triedy 10, Bluetooth, infračervený port, podporuje pripojenie cez USB 2.0 i rozhranie Pop-Port na pripojenie externých zariadení. Nesmieme zabudnúť ani na WiFi.

Synchronizácia
Komunikátor možno, samozrejme, v maximálnej možnej miere synchronizovať s PC. Nokia k zariadeniu dodáva softvér Nokia PC Suite, ktorý sa o synchronizáciu dát postará v prehľadnom používateľskom prostredí. Komunikátor je kompatibilný s väčšinou programov pre prostredie Lotus a Windows, ktoré podporujú bežné formáty Microsoft Office - Microsoft Outlook 97, 98, 2000 a 2002, Microsoft Outlook Express (Windows Address Book), Lotus Notes 5.0 a 6.0, Lotus Organizer 5.0 a 6.0. Komunikátor tiež podporuje nasledujúce e-mailové servery: Stalker Communigate Pro, iPlanet Messaging Server 5, IPSwitch iMail, MS Exchange 2000, Lotus Domino R6, Cyrus IMAP, HP OpenMail 6.

SkryťVypnúť reklamu

Tlač dokumentov priamo z komunikátora
Fotografie alebo dokumenty môžete tlačiť priamo z Nokie 9500 na tlačiarne cez Bluetooth. Komunikátor sa dokáže priamo spojiť s tlačiarňou, najlepšie výsledky zatiaľ dosiahnete so zariadeniami Hewlett Packard.

Podnikové aplikácie
Nokia 9500 podporuje veľké množstvo podnikových aplikácií, k nim sme sa ani nedostali. Predpokladáme však, že podnikoví zákazníci sa k relevantným informáciám dostanú a nebudeme tak zaťažovať bežného čitateľa.

Zábava
S Nokiou 9500 si príliš veľa zábavy neužijete – v komunikátore sme nenašli jedinú hru. Ak ste však zábavychtiví, nič vám nebráni zaobstarať si nejakú hru od množstva firiem, ktoré poskytujú softvér pre komunikátor.

Kompatibilita s komunikátorom 9210i
Podľa prvých informácií je množstvo aplikácií z Nokie 9210i v novom komunikátore nefunkčných a aspoň v prvých mesiacoch si budete musieť počkať na nové verzie niektorých programov. O výbavu telefónu však strach mať nemusíte – Symbian dnes podporuje dostatočný počet softvérových dodávateľov a situácia sa rýchlo zmení.

Pamäť
Telefón má celkom slušnú kapacitu internej dynamickej pamäte – 80 MB. Doplniť ju môžete externou pamäťovou kartou, Nokia deklaruje podporu do kapacity 2 GB.

Batéria
Kapacita batérie poteší nejedného manažéra, ktorý potrebuje výkonný telefón s dlhou výdržou. Nokia deklaruje výdrž 4 – 6 hodín počas hovoru a 200 – 300 hodín v pohotovostnom režime bez zapnutého príjmu WiFi. Nedosiahli sme, ako to už býva, tieto hraničné hodnoty, ale v praxi sme sa im priblížili. Telefón vydrží skutočne veľa.

Príslušenstvo
Za zmienku stojí aj bohaté príslušenstvo, ktoré Nokia ku komunikátoru dodáva: niekoľko druhov bezdrôtových headsetov, headsety s káblom, inteligentnú sadu do auta CARK-126, ale aj inteligentné pero, s ktorým môžete do telefónu prenášať cez Bluetooth písaný text a obrázky.

Celkové hodnotenie
Nokia 9500 neprináša také prevratné zmeny, aké by si niektorí želali. Telefón má v porovnaní s Nokiou 9210i v skutočnosti len niekoľko malých podstatných zmien – lepší displej a podporuje nové komunikačné technológie. Väčšina ostatných funkcií ostala zachovaná. Na druhej strane je Nokia 9500 dnes najlepšie vybaveným komunikátorom na trhu a tak každý, koho táto náhrada notebooku osloví nebude svoju voľbu ľutovať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Našli sme päť obcí, kde počet obyvateľov pred voľbami stúpal.


5
Boris Zala

V čom tkvie optimizmus Borisa Zalu ohľadne vývoja v Amerike?


17
Europoslankyňa Ľubica Karvašová.

Čerpanie peňazí preveríme, hovorí Lucia Yar.


9
Peter Schutz

Legislatívne predpisovať národu čo môže a čo nemôže je krajnosť.


17

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 918
  2. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 485
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 443
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 358
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 3 364
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 896
  7. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 563
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 217
SkryťZatvoriť reklamu