Pravidelné užívanie veľmi nízkych dávok určitých liekov proti bolesti ukázalo v štúdiách z poslednej doby kladné účinky proti niektorým formám zhubných nádorov. Ide o lieky zo skupiny nesteroidných antireumatík (NSAIDS), ako ibuprofen či acylpirín. Nové poznatky, ktoré teraz zverejnili americkí vedci, však varujú, že všetkého veľa škodí. Nesteroidné antireumatiká, užívané dlho a vo vyšších dávkach, zvyšujú riziko poškodenia tenkého čreva.
Tím Davida Grahama z Baylor College of Medicine v Houstone (Texas) sledoval skupinu 41 pacientov vo veku 22 až 66 rokov, ktorí mali artritídu, inak však boli zdraví. 21 z nich pravidelne užívalo NSAIDS. Porovnávaciu skupinu tvorilo 20 pacientov, ktorí brali acetaminofen (Paracetamol), prípadne neužívali nič.
Až 71 percent pacientov z prvej skupiny po 90 dňoch užívania NSAIDS malo poškodené tenké črevo. Ukázalo to moderné vyšetrenie pomocou videopúzdra, ktoré umožnilo týždeň sledovať stav tenkého čreva pacientov zvnútra. V kontrolnej skupine malo tenké črevo poškodené 10 percent.
"Vedelo sa, že NSAIDS môžu vyvolávať závažné žalúdočné komplikácie, avšak takýto rozsah účinku na tenké črevo známy nebol," uviedol Grahamov tím v odbornom časopise Clinical Gastroenterology and Hepatology.
Doterajší nedostatok informácií o vplyve týchto liekov na tenké črevo vysvetľuje popredný český gastroenterológ Milan Lukáš z pražskej Všeobecnej fakultnej nemocnice tým, že tenké črevo je pre vyšetrenie zle prístupné.
"Máme niekoľko pacientov, ktorých po NSAIDS postihlo prederavenie tenkého čreva, jeho zúženie alebo vredy. Nevieme však povedať, aká častá komplikácia to v populácii je," povedal Lukáš pre ČTK.
Pacientom sa totiž zvyčajne špecializované vyšetrenie tenkého čreva nerobí, podrobne sa vyšetruje iba hrubé črevo a žalúdok. (ač)