SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Zemetrasenie by nemalo oživiť vulkány

Epicentrum nedávneho zemetrasenia v juhovýchodnej Ázii bolo relatívne blízko aktívnych vulkánov Indonézskeho polostrova. Obavy, aby otrasy na morskom dne nevyvolali následné výbuchy lávy, boli a ešte aj sú pochopiteľné. Zrodili sa aj pod dojmom iných ...

Výbuch vulkánu môže vyvolať zemetrasenie, naopak by to však platiť nemalo. ILUSTRAČNÉ FOTO - REUTERS

Epicentrum nedávneho zemetrasenia v juhovýchodnej Ázii bolo relatívne blízko aktívnych vulkánov Indonézskeho polostrova. Obavy, aby otrasy na morskom dne nevyvolali následné výbuchy lávy, boli a ešte aj sú pochopiteľné. Zrodili sa aj pod dojmom iných katastrofických udalostí v tejto oblasti vrátane výbuchu vulkánu Krakatoa na Jáve 26. augusta v roku 1883.

Erupcia tejto sopky, ktorá inšpirovala Karla Čapka na napísanie románu Krakatit, priniesla tiež obrovskú vlnu tsunami. Tá zahubila najmenej 34-tisíc ľudí. Popol a plyny, vyvrhnuté do atmosféry, na čas ochladili celú planétu.

Podobná katastrofa sa odohrala aj v roku 1952 na Kurilských ostrovoch. Tsunami po zemetrasení, silou podobnom tomu v juhovýchodnej Ázii, pripravili o život 14-tisíc ľudí v meste Severokurilsk.

"Epicentrum bolo blízko východného pobrežia Kamčatky a ostrovov Paramušir a Šumšu, 20 kilometrov od brehu," povedal pre BBC Russian.com Boris Levin, riaditeľ Ruského inštitútu morskej geológie a geofyziky.

More vtedy ustúpilo a nič netušiaci ľudia sa tiež rozbehli na obnažené dno hľadať mušle. O päť minút sa však rýchlosťou 200 metrov za sekundu prirútila k brehom Paramuširu vlna tsunami a zmietla všetko, čo jej stálo v ceste. "Bola taká silná, že odniesla do vzdialenosti štyri kilometre aj niekoľko tankov," spomína Levin.

Napriek tomu však rozsiahla kamčatská vulkanická oblasť, ktorá bola v bezprostrednej blízkosti, na zemetrasenie nijako nezareagovala.

"Možno nejaké spojenie medzi zemetrasením a vulkanickou aktivitou existuje, ale nemáme k dispozícii údaje, ktoré by to potvrdzovali. Sú to iba špekulácie," dodal ruský vedec.

Ako povedal David Boote z Britskej geologickej služby, výbuchy vulkánov môžu vyvolať zemetrasenie, nie však naopak.

Vo výnimočných prípadoch zemetrasenie môže zvýšiť vulkanickú činnosť aj v prípade, že je vzdialené stovky kilometrov. Ak sa už vo vulkáne nakopilo napätie, zemetrasenie ho môže uvoľniť v podobe menších výbuchov, ktoré by bez otrasov pôdy nenastali. To však nie sú udalosti, ktoré by dosiahli globálne katastrofické rozmery. (ač)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rozprávky SME

Či za dobré sa treba dobrým odmeniť (číta Robert Roth)

Klasické rozprávky (nielen) pre vaše deti.

Rozprávky

Jankovská by chcela Vianoce na slobode. Vylúčené to nie je

Rozhodnúť môže sama prokurátorka alebo na žiadosť aj súd.

Monika Jankovská.
Minister hospodárstva Richard Sulík.

Sudca Kliment sa vzdal členstva v Súdnej rade

Rozhodnutie zdôvodnil v kontexte očakávanej zmeny ústavy.

Sudca Najvyššieho súdu Juraj Kliment.