SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Najlepšie hry roku 2004 podľa HRY.SME.sk

Máme tu záver roku 2004 a ako to už býva, v posledný deň ročného cyklu sa zvykne bilancovať. Keďže sme herná stránka, pripravili sme pre vás článok o najlepších hrách 2004 podľa redakcie HRY.SME.sk. Uvidíte aký pohľad máme na tú várku hier, ktorá nás v te

nto rok zavalila.

Posledných 365 dní bolo, z herného hľadiska, dosť hektické obdobie a pole hier bolo neuveriteľne úrodné a to nevyšlo viacero očakávaných hitov. Neostáva nám nič iné ako dúfať, že budúci rok bude prinajmenšom rovnako bohatý na kvalitné tituly ako rok 2004 a dočkáme sa ešte väčšieho množstva kvalitných hier. Nebudeme však chodiť okolo horúcej kaše a prejdeme k jednotlivým vyhláseniam o najlepšie hry 2005 podľa HRY.SME.sk.

Najlepšia first-person-shooter hra roku 2004:
1. Half-Life 2
2. Doom 3
3. Far Cry

Skryť Vypnúť reklamu

Súboj o najlepšiu first-person-shooter (FPS) hru bol známy už na začiatku a prvé miesto si právom zaslúžila najočakávanejšia hra tohto roku. Snáď ani nemusím zdôrazňovať, že reč je o produkte firmy Valve - Half-Life 2 - najlepší vo všetkých smeroch. Half-Lifu 2 nezabránilo nič v prevalcovaní takých peciek ako Doom 3 od id Softu, Unreal Tournament 2004 od Digital Extremes alebo graficky úchvatného Far Cry-u od CryTeku. Hry na druhom a treťom mieste boli vzdialené od Olympu rozdielom triedy, na druhú stranu bola i za nimi obrovská priepasť, deliaca víťaznú trojicu od ďalších hier. Za pozornosť stoja všetky tituly, avšak kráľom môže byť len jeden a tým sa zaslúžene stal Half-Life 2. Doom 3 po počiatočnom šoku z jeho vydania spôsobil obrovskú eufóriu, ale nakoniec hra doplatila na príliš veľkú formu akčnosti. Na multiplayerovom poli po celý rok žiarilo tretie pokračovanie Unreal Tournamentu  a nádherné ostrovy ako z katalógov cestovných kancelárií nám predviedol Far Cry. Okrem týchto najhlasitejšie ospevovaných titulov sme si užívali pekelnú akčnosť v podobe Painkillera a je preveľká škoda, že sa až na záver objavilo interaktívne spracovanie známeho filmu The Chronicles of Riddick.

Skryť Vypnúť reklamu

Nominované FPS roku 2004: 
Half-Life 2
Doom 3
Far Cry
Unreal Tornament 2004
Painkiller
The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay
Medal of Honor: Pacific Assault

 

Najlepšia akčná hra roku 2004:
1. Prince of Persia: Warrior Within
2. Tom Clancy´s Splinter Cell: Pandora Tomorrow
3. Silent Hill 4

Kvalitných akčných hier sa nám urodilo dostatočne veľké množstvo, aby bola situácia dostatočne vyrovnaná, ale prvé miesto napokon s miernym náskokom získal temne ladený Princ of Persia: Warrior Within pred takticky zameraným Tom Clancy´s Splinter Cell: Pandora Tomorrow a japonským hororom Silent Hill 4. Každá hra z víťaznej trojice je žánrovo odlišná a preto sa dá, so zažmúrenými očami, povedať, že každá hra je víťazom vo svojom obore. Poradie na ďalších miestach bolo neuveriteľne vyrovnané (stačí sa pozrieť na nominácie) a určite sami uznáte, že vytvorenie úspešnej trojice je obtiažna záležitosť. Za príjemné prekvapenie môžeme považovať zlepšujúcu sa kvalitu konzolových konverzií a prítomnosť všetkých odnoží akčných hier - taktické, "zakrádacie", hororové i klasické arkádové.

Skryť Vypnúť reklamu

Nominované akčné hry roku 2004:
Prince of Persia: Warrior Within
Tom Clancy´s Splinter Cell: Pandora Tomorrow
Silent Hill 4
Full Spectrum Warrior
Hitman: Contracts
True Crimes: Streets of LA
The Suffering
Thief: Deadly Shadows
Legacy of Kain: Defiance

 

Najlepšia strategická hra roku 2004:  
1. Lord of the Rings: The Battle for Middle-Earth
2. The Sims 2
3. Rome: Total War

So strategickými hrami sa v tento rok roztrhlo vrece, o čom svedčí i dlhý zoznam nominácií, ale najlepšou sa, bez väčších problémov, stala real-time stratégia z prostredia fantasy sveta Pána Prsteňov: Lord of the Rings: Battle for Middle-Earth. Grafická príťažlivosť (úchvatné scenérie, prepracovaná animácia veľkých armád), výborná hrateľnosť a prepracovaný príbeh nenechali nikoho z nás na pochybách, že práve ona si zaslúži titul najlepšia stratégia. Na druhej priečke skončili úspešný The Sims 2 od Maximu a kúpou tejto hry nič nepokazíte, ale to už istotne sami dobre viete. O tretie miesto bojovali dva odlišné typy RTS, napokon sa víťazom stal Rome: Total War pred akčnejšie ladeným Warhammerom 40.000: Dawn of War. Ani ďalšie nominované tituly nepatria medzi slabšie hry a záleží len na vašom vkuse, čo si vyberiete. Pelotón stratégií úspešne dopĺňajú náročnejšie tituly z prostredia druhej svetovej vojny (Codename: Panzers a Desert Rats vs. Afrika Korps) a určite sa nestratia ani klasiky (Ground Control 2, RollerCoaster Tycoon 3, Armies of Exigo). Výborným štartom je prítomnosť originálneho Perimetra, ktorý sa dokázal presadiť v najväčšej konkurencii za posledné roky.

Skryť Vypnúť reklamu

Nominované stratégie roku 2004:
Codename: Panzers
Ground Control 2: Operation Exodus
Kohan II: Kings of War
Lord of the Rings: The Battle for Middle-Earth
Rome: Total War
Warhammer 40.000: Dawn of War
The Sims 2
Singles
RollerCoaster Tycoon 3
Sid Meier´s Pirates!
Perimeter
Armies of Exigo
Desert Rats vs. Afrika Korps
Castle Strike

Najlepšia RPG hra roku 2004:
1. Sacred
2. Vampire - The Masquerade: Bloodlines
3. Kult: Heretic Kingdoms

RPG sucho sa konalo aj v tento rok a hoci sme sa napokon dočkali až dvojice kvalitných hier, nebolo príliš z čoho vyberať. Sacred ako nástupca Diabla 2 nám padol najviac do noty, no príliš nezaostával ani upírsky Vampire - The Masquerade: Bloodlines, ktorý mal možno tú smolu, že sa objavil až na sklonku tohto roku. Mikrosúboj 2D vs. 3D z pohľadu grafiky tak vyhrala nemecká hra od Ascaronu. Na treťom mieste sa prekvapujúco umiestnila slovenská hra Kult: Heretic Kingdoms a v poslednej chvíli tak odsunula na zemiakovú pozíciu Beyond Divinity. RPG rubrika sa nám začína po(s)tupne zmenšovať a hoci víťazná dvojica patrí medzi najlepšie hry tohto roku, zbytok patrí len do mierneho nadpriemeru.

Skryť Vypnúť reklamu


Nominované RPG roku 2004:

Vampire - The Masquerade: Bloodlines
Sacred
Beyond Divinity
Kult: Heretic Kingdoms
Blade & Sword

Najlepšia adventúra roku 2004:
1. Syberia 2
2. Moment of Silence
3. Atlantis Evolution

Hoci sme sa v tento rok dočkali viacerých adventúr, kvalitatívne to nebolo to pravé orechové, nič to však nemení na kvalitách hier umiestnených v prvej trojke našeho rebríčku. Syberia 2 s prehľadom získala najvyššie ocenenie a každý, kto to s hraním adventúr myslí vážne, už ma prvý i druhý diel dávno za sebou. Spomienky na putovanie slečny Walkerovej nám zostane navždy zaryté v srdci. Druhé miesto obsadila neznáma, ale kvalitná hra Moment of Silence a musíme House of Tales pochváliť za prededený výkon a príjemne mrazivú atmosféru a lá Blade Runner. Herná séria Atlantis sa po fiasku s tretím dielom prebudila a Evolution dokazuje, že nepovedala ešte posledné slovo.

Skryť Vypnúť reklamu

Nominované adventúry roku 2004:
Syberia 2
Moment of Silence
Atlantis Evolution
Westerner
Myst IV: Revelation
Jack the Ripper
Return to Mysterious Island

 

Najlepšia športová hra roku 2004:
1. Pro Evolution Soccer 4
2. NHL 2005
3. NHL Eastside Hockey Manager

Športovým hrám donedávna kraľovali produkty firmy EA Sports, ale všetko sa mení v roku 2004 sa v prvej trojke uchytila len hokejová simulácia NHL 2005 (možno preto, že hokej nemá žiadnu konkurenciu) a na prvé miesto museli pustiť futbalového kráľa Pro Evolution Soccer 4, ktorého útok na čelné pozície sa dá porovnávať s rýchlosťou a technikou Ronaldinha. Tretie miesto patrí prekvapujúco, ale právom, hokejovému manažéru NHL Eastside Hockey Manager a autor článku pri ňom trávi ešte stále niekoľko hodín týždenne. Futbalová Fifa v tento rok nepresvedčila a futbalové manažéry prišli až na sklonku roka a na ich potrebné preštudovanie sme nemali čas.

Skryť Vypnúť reklamu

Nominované športové hry roku 2004:
Pro Evolution Soccer 4
NHL 2005
Total Club Manager 2005
NHL Eastside Hockey Manager
Football Manager 2005
Fifa Football 2005

Najlepšia závodná hra roku 2004:
1. Need for Speed: Underground 2
2. Colin McRae Rally 2005
3. Richard Burns Rally

Závodné hry si dlhší čas udržiavajú vysoký štandart, ale tento ročník dopadol nad všetky na všetky naše očakávania a objavil sa dostatok titulov z každého rožku. Prvé miesto získali akčné závody s príchuťou tuningu - Need for Speed: Underground 2, na druhom skončilo pre širšiu verejnosť prístupnejšie rally - Colin McRae Rally 2005 a bronzovú priečku získala hardcore simulácia rally - Richard Burns Rally. Svoje miesto si medzi pretekmi nájdú i autíčka v podobe Trackmanii, ale tá už na stupeň víťazov nedosiahla.

Skryť Vypnúť reklamu


Nominované závodné hry roku 2004:

Colin McRae Rally 2005
Need for Speed: Underground 2
Richard Burns Rally
Trackmania
Xpand Rally
TOCA Race Driver 2: The Ultimate Racing Simulation

Najlepší datadisk roku 2004:
1. Call of Duty: United Offensive
2. Neverwinter Nights: Hordes of Underdark
3. Vietcong: Fist Alpha

Datadisky slúžia na predĺženie herného zážitku získaného pri hraní úspešného titulu a v tento rok sme našli na hernom nebíčku dosť herných prídavkov, avšak ich kvalita nebola až tak vysoká ako sme zvyknutí z predchádzajúcich rokov. Call of Duty: United Offensive získal ocenenie vďaka svojej chytľavosti. Ďalšie datadisky boli kvalitné, ale okrem úvodnej trojice sme nenatrafili na nič podstatne zaujímavé.


Nominované datadisky roku 2004:
 
NeverWinter Nights: Hordes of Underdark
Painkiller: Battle out of Hell
Call of Duty: United Offensive
Hidden & Dangerous: Sabre Squadron
Tom Clancy´s Rainbow Six 3: Athena Sword
Vietcong: Fist Alpha

Skryť Vypnúť reklamu

Najhoršia hra roku 2004:
1. Universal Combat
2. Athens 2004
3. Knight Rider 2

Tienistou stránkou vyhlásení najlepších hier je u nás i titul najhoršia hra. Už len hry v nominácií nestroja ani za okatý pohľad, "víťazná trojica" nás stále straší v pokľudných snoch. Universal Combat od Dereka Smarta prekročil všetky normálne medze a jeho vesmírny simulátor si nezaslúži pomenovanie hra. Olympijské hry v Aténach boli v tento rok športovým sviatkom, ale ich prevedenie na PC dopadlo viac než otrasne. Knight Rider 2 od Davilexu sa síce trochu zlepšil, ale stále sa dostal do našej nominácie.

Nominované najhoršie hry roku 2004:  
Conter Strike: Condition Zero
Dragon´s Lair 3
Universal Combat
Athens 2004
Spiderman 2
Catwoman
Knight Rider 2

Skryť Vypnúť reklamu


Veríme, že ste s našimi víťazmi aspoň čiastočne zhodli a ak máte na niektorú nomináciu iný názor ako naša redakcia, nie je nič ľahšie ako prispieť slušným spôsobom do diskusie. Čakáme na vaše rebríčky a teraz sa už s kľudom môžeme optimisticky pozerať na rok 2005. Určite sa bude čo hrať.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zoroslav Kollár prichádza na výsluch.
Minister školstva Branislav Gröhling a minister hospodárstva, prvý podpredseda vlády pre ekonomiku Richard Sulík (obaja SaS).
Ilustračné foto.

Koronavírus na Slovensku: Vakcína od Moderny fungovala pri ťažkom Covide na sto percent (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili celkovo viac ako 105-tisíc nakazených. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 839 obetí.

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.
Podcast Klik

Klik: Vianoce 2020, toto sú naše tipy na technologické darčeky

Sprievodca nakupovaním technologických darčekov.

Podcast Klik.
Tieň sondy Hajabusa 2 na povrchu asteroidu Ryugu.
Podcast Tech_FM

Výpredaje majú problém, všetko skupujú roboty

Čo spôsobujú nové technológie.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 2. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 3. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 4. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 5. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 6. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 7. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 8. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 9. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 10. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 1. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 2. 3D virtuálne prechádzky pozdĺž maďarsko-slovenských hraníc
 3. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 4. The future of M&A in Europe
 5. Prvé zamestnanie: 3 veci, na ktoré by ste nemali zabudnúť
 6. ADLO sa presťahovalo bližšie k zákazníkom
 7. Changes to the System of Remedies under the Amendment to the PPL
 8. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 9. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 10. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 33 423
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 299
 3. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 14 134
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 10 342
 5. Aká je chémia vôní 9 925
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 9 448
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 789
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 720
 9. Bývanie v meste predlžuje život 8 133
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 701