SME

Obloha v januári

Nad západným až severozápadným obzorom po zotmení vidíme Labuť a Lýru, nižšie asi zbadáme aj hlavu Orla. Za nimi zo zenitu klesne Cefeus, Kasiopeja, neskôr aj Perzeus. Večer vysoko vrcholí Pegas a Androméda. Zvyšok južnej časti oblohy vypĺňajú zvieratník

Západ Slnka nad Jenisejom v sibírskom meste Krasnojarsku 21. decembra, kedy nastal zimný slnovrat. Odvtedy sa dni predlžujú. Najprv síce nenápadne, no neskôr večerný súmrak prichádza s badateľným spozdením. Koncom januára to postrehne azda už každý. FOTO - REUTERS

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

ové súhvezdia - zaradom kulminujú Ryby, Baran, pred nimi Vodnár, večer nad obzorom upúta Južná ryba s jasnou hviezdou Fomalhaut.

Veľryba spoločne s Eridanom nízko nad juhom vítajú krásne zimné súhvezdia. Z juhovýchodu sa dvíha Býk za Povozníkom. Už večer na východe stúpa Orión, neskôr je v plnej kráse spolu s Blížencami a Malým psom pod nimi. Pred polnocou sa pozrite na juh: nápadné obrazce hviezd dopĺňa blýskavý Sírius bližšie k obzoru (súhvezdie Veľký pes). Pritom možno vašej pozornosti ujdú nenápadný Jednorožec či Rak. Lev už asi nie. Pod ním nájdeme hlavu dlhej a kľukatej Hydry, pri nej spoznáme málo známe súhvezdia Sextant, Pohár, Havran. Za Levom idú Panna a Váhy.

SkryťVypnúť reklamu

Bližšie k severu, vysoko, sú nevýrazné Vlasy Bereniky, charakteristický Pastier a malé Poľovnícke psy. Odtiaľ je len kúsok k Veľkému vozu, ktorý od večera opíše veľký oblúk nad severným obzorom. Po polnoci stúpa na severovýchode sledovaný Drakom s telom medzi ním a Malým vozom. Do rána Cefeus tiahlym oblúkom klesá k severu.

Na severovýchode sa s Veľkou medvedicou na "výslnie" dostane Žirafa a Rys. Pred brieždením sa k Pastierovi pridá Herkules, Hlava hada pod Severnou korunou, južne Hadonos. Čo večer zapadlo, nájdeme ráno na severovýchode: počas noci teda už druhýkrát vidíme Lýru i Labuť, ktoré sa prešmykli ponad severný obzor.

Prvé dva týždne januára ešte uvidíme Merkúr ráno pred východom Slnka nízko nad juhovýchodným obzorom. Ťažko by sa hľadal, pomôže však Venuša vedľa neho.

SkryťVypnúť reklamu

Ranným objektom je aj Mars vedľa Škorpióna. Nie je jasný a červenooranžovou farbou sa dá pomýliť s neďalekou hviezdou Antares. Ani Mars neuvidíme vysoko nad juhovýchodným obzorom.

Oveľa jasnejší a priaznivo postavený je Jupiter v Panne. Vychádza okolo polnoci a najlepšie sa pozoruje nadránom, keď je už vyššie na juhu. Zo všetkých planét má aj napriek veľkej vzdialenosti najväčší zdanlivý priemer a štyri veľké a ľahko pozorovateľné mesiace. Nápadný Saturn kúsok pod hlavným obrazcom Blížencov sa 14. januára dostane do opozície, keď bude na opačnej strane oblohy ako Slnko. Preto ho uvidíme prakticky celú noc.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu