Mobilné telefóny spôsobujú v našich telách zmeny, zatiaľ však nevieme naisto, či nám tým škodia.
ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK/AP
Podľa európskych vedcov by sme radšej nemali používať mobilné telefóny, ak je k dispozícii aj pevná linkaRádiové vlny z mobilných telefónov v laboratórnych podmienkach poškodzujú ľudské bunky aj ľudské DNA. To je výsledok novej európskej štúdie, ktorá bola zverejnená minulý týždeň.
Výsledky priamo nedokazujú, že mobilný telefón je hrozbou pre zdravie človeka. Vedci upozorňujú, že sú potrebné ďalšie štúdie, aby sa ukázalo, či má mobilné žiarenie rovnako zhubný efekt aj v bežných podmienkach, nielen v laboratóriu.
Žiarenie ničí DNA
Na štvorročnom výskume sledujúcom pôsobenie rádiových vĺn na izolované ľudské a zvieracie bunky sa zúčastnilo 12 vedeckých pracovísk zo siedmich európskych krajín. Riadil ho nemecký výskumný inštitút Verum a z veľkej časti zaplatila priamo Európska únia.
Po vystavení elektromagnetickému poľu typickému pre mobilné telefóny sa v bunkách výrazne zvýšil počet poškodení ich DNA, kde sú zakódované genetické informácie o celom organizme a jeho bunkách. Bunky poškodenia nedokázali vždy opraviť. "Zostalo v nich poškodenie aj pre ďalšie generácie buniek," uviedol šéf projektu Franz Adlkofer. To znamená, že poškodenie DNA by sa mohlo ďalej replikovať. Zmutované bunky sa považujú za jeden z možných dôvodov vzniku rakoviny.
Úroveň žiarenia použitá pri štúdii bola na úrovni 0,3 až 2 SAR (wattov na kilogram), bežná úroveň vyžarovania mobilov je 0,5 až 1 SAR. Maximálna úroveň vyžarovania mobilov odporúčaná Medzinárodnou komisiou pre ochranu pred neionizačným žiarením je takisto 2 SAR.
Keďže výskum neprebiehal na živých ľuďoch, ale len v laboratóriu, vedci zatiaľ nemôžu preukázať, že žiarenie z mobilov skutočne predstavuje pre ľudí zdravotné riziko. Vravia však, že je nevyhnutne nutný ďalší výskum i na zvieratách či priamo na ľuďoch.
Buďte opatrní
Franc Adlkofer zatiaľ ľuďom odporúča, aby netelefonovali z mobilov, pokiaľ majú k dispozícii aj pevnú linku, a aby čo najčastejšie využívali hands-free sadu k mobilu. "Nechceme vyvolávať paniku, ale je dobré byť obozretný," dodal. Ďalší potrebný výskum bude podľa neho trvať štyri až päť rokov.
Predchádzajúce štúdie preukázali, že žiarenie z mobilov môže mať vplyv na ľudský organizmus, napríklad zohrievať bunky v mozgu, ktoré sa nachádzajú v blízkosti ucha, alebo vyvolávať bolesti hlavy a nevoľnosť. Žiadna štúdia, ktorej výsledky by mohli byť overené opakovaným výskumom, však zatiaľ nepreukázala, že žiarenie z mobilov môže spôsobiť trvalé následky na ľudskom zdraví.
Na celom svete používa v súčasnosti mobilné telefóny 1,5 miliardy ľudí, len tento rok sa predalo 650 miliónov nových mobilov. (reuters)