SME

Víťazstvo Hollywoodu: SuprNova skončila

Jedna z najpopulárnejších internetových stránok pre vyhľadávanie (nelegálnych) filmov a hudby na internete SuprNova.org minulý týždeň dobrovoľne ukončila svoju činnosť z obavy pred postihom zo strany veľkých filmových spoločností.

Bram Cohen, autor programu BitTorrent. Internetistov vyzval, aby jeho sieť nepoužívali na nelegálne účely. Pirátske filmy, hudba a softvér však i tak tvoria veľkú väčšinu súborov sťahovaných cez jeho systém. FOTO - ČTK/AP

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Webová stránka umiestnená v Slovinsku ponúkala odkazy na množstvo filmov, hudobných skladieb, softvéru i počítačových hier. Tieto zväčša nelegálne šírené materiály sa však nenachádzali priamo na serveroch SuprNova, tie slúžili len ako rozhranie pre vyhľadanie v systéme BitTorrent.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň so SuprNovou ukončilo pod tlakom Americkej filmovej asociácie (MPAA) činnosť aj niekoľko ďalších populárnych BitTorrent serverov, keď asociácia podala žaloby na viac než stovku z nich. Vo Fínsku tamojšie servery zhabali úrady, vo Francúzsku jej prevádzkovateľ v súčasnosti uniká pred políciou.

Na rozdiel od predchádzajúcich súdnych sporov sa v boji proti pirátom neangažujú vydavatelia hudby, ale filmov - BitTorrent je totiž vhodný práve na prenos väčších súborov a pirátske siete tak po jeho nástupe prvýkrát začali výrazne znepokojovať aj filmové spoločnosti. Súbory sťahované cez BitTorrent tvorili v posledných mesiacoch podľa odhadov až neuveriteľnú jednu tretinu všetkých dát prenášaných cez internet.

Zlikvidovanie vyhľadávacích serverov neznamená koniec siete BitTorrent, jej používanie však bude zložitejšie, aspoň kým nevzniknú nové servery, ktoré budú tlaku právnikov odolávať.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem sťahovania materiálov chránených autorským právom sa BitTorrent využíva aj na legálne účely, niektoré firmy ho napríklad používajú na distribúciu svojich nových programov alebo hier. Umožňuje im totiž ušetriť náklady za prenos dát na internet, keďže zákazníci si softvér sťahujú navzájom zo svojich počítačov, nielen z počítača výrobcu. (tb, reuters, bbc)

Tri generácie

pirátskych sietí

1. Prvou sieťou bol Napster. Na centrálnom serveri uchovával záznamy o súboroch na počítačoch používateľov, takže sa stal pre nahrávacie spoločnosti ľahkou korisťou. Súd mu zakázal činnosť v roku 2001.

2. Siete Kazaa a eDonkey sú viac decentralizované, nemajú taký prehľad o súboroch, ktoré si ľudia vymieňajú, a tak presvedčili súdy, že za pirátske nahrávky nezodpovedajú. Nahrávacie spoločnosti preto začali žalovať tisícky ich používateľov, mnohí už boli odsúdení k vysokým pokutám.

SkryťVypnúť reklamu

3. BitTorrent už nemá centrálny bod, súbory sa vyhľadávajú priamo v počítačoch ľudí, ktorí sú práve pripojení. BitTorrent však potrebuje webové servery, ktoré umožňujú vyhľadávanie súborov v počítačoch. Práve na tieto servery najnovšie zaútočili veľké filmové spoločnosti a donútili ich ukončiť činnosť. Sieť BitTorrent funguje naďalej aj bez nich, nájsť konkrétne hudobné či filmové nahrávky je však pre bežných internetistov oveľa ťažšie. (tb)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu