SME
Nedeľa, 6. december, 2020 | Meniny má MikulášKrížovkyKrížovky

Operátori: Väčšinu vianočných SMS doručíme

BRATISLAVA - Mobilní operátori Orange a EuroTel tvrdia, že sú pripravení zvládnuť nápor hovorov a SMS správ počas vianočných sviatkov. Práve v týchto dňoch dosahuje využitie mobilov najvyššie čísla v roku. V minulých rokoch to spôsobovalo preťaženie ...

Mobilní operátori na Štedrý deň neočakávajú vážnejšie problémy s doručovaním vianočných SMS.

FOTO - TASR/AFP

BRATISLAVA - Mobilní operátori Orange a EuroTel tvrdia, že sú pripravení zvládnuť nápor hovorov a SMS správ počas vianočných sviatkov. Práve v týchto dňoch dosahuje využitie mobilov najvyššie čísla v roku. V minulých rokoch to spôsobovalo preťaženie siete, nemožnosť dovolať sa, alebo poslať správu.

"Počas vianočného obdobia jednoznačne dominuje Štedrý deň, pričom špička je rozložená prakticky počas celého dňa," povedal hovorca Orangeu Peter Tóth. Podľa štatistík firmy zákazníci odoslali minulý rok na Štedrý deň 11,5 milióna SMS, teda päťkrát viac ako normálne. V EuroTeli to bolo 5,9 milióna textových správ a podľa informácií operátora zákazníci najviac volali a posielali SMS medzi piatou a šiestou hodinou popoludní.

Ďalším ťažkým dňom pre mobilné siete býva Silvester. "Silvestrovská špička začína podľa našich skúseností každoročne približne hodinu pred polnocou. Nápor novoročných pozdravov trvá približne hodinu," povedal Tóth. Silvester sa však využitím siete úplne nevyrovná Vianociam. Napríklad vlani zákazníci Orangeu poslali počas silvestrovskej noci 10,1 milióna SMS a klienti EuroTelu 5,3 milióna textových správ.

Obaja operátori pripravili niekoľko opatrení, aby predišli kolapsu. "Viac ako trojnásobne sme posilnili kapacitu SMS centra a rozšírili kapacitu siete. Opatrenia sme prijali s cieľom znížiť riziko toho, aby zákazník vo väčšej miere pocítil akékoľvek problémy v sieti počas špičky," priblížil Tóth.

Problémy nepredpokladá ani EuroTel, aj keď určité ťažkosti nevylučuje. "V nedávnej minulosti došlo k niekoľkým modernizáciám a zlepšeniam kvality SMS centra. Takisto počas osláv Nového roka posilníme miesta s najvyššou koncentráciou ľudí prenosovými základňovými stanicami," povedal riaditeľ divízie vonkajších vzťahov EuroTelu Juraj Droba. Pôjde napríklad o hlavné námestie v Bratislave, v Banskej Bystrici a v Košiciach.

Problémy sa i tak nedajú vylúčiť. "Počas Štedrého dňa a na Silvestra môže dôjsť napríklad ku krátkemu oneskoreniu doručenia správy," povedal Milan Hric z divízie vonkajších vzťahov EuroTelu. Takisto podľa neho nie je možné celkom vylúčiť, že v niektorých silne koncentrovaných lokalitách budú počas novoročných osláv vyťažené všetky základňové stanice. Potom sa zákazníci v určitom momente nikam nedovolajú. "Ak sa tak náhodou stane, pôjde vždy o veľmi krátkodobé záležitosti," povedal Hric, podľa ktorého sa s rovnakou situáciou stretávajú operátori aj na najvyspelejších trhoch. (dc, tasr)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Judit Polgárová patrila medzi desať najlepších šachistov sveta. Dosiaľ ju neprekonala žiadna žena.
AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Vybrané postavy slovenského covidového betlehema (píše Michal Havran)

Všetci vieme, že situácia je náročná.

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Zoja a súmrak sovietskeho mýtu o Veľkej vlasteneckej

Pohodlné pravdy o druhej svetovej vojne sa začínajú rozpadávať aj v Rusku.

Vstup do múzea Zoji Kosmodemianskej v Petriščeve.

Zápas roka? Vémola ho ukončil už v prvom kole

Baba Jaga vydržal iba dve minúty.

Karlos Vémola - Václav Mikulášek. MMA Terminátor vs. Baba Jaga LIVE dnes v Oktagon 19.

Neprehliadnite tiež

Britské letectvo odfotilo najväčšiu ľadovú kryhu na svete

Kryha sa v roku 2017 odtrhla od antarktického ľadovca Larsen-C.

Na Zem sa vrátil vzácny materiál z asteroidu

Kapsula pristála na púšti v južnej Austrálii.

Kapsula so vzorkami sa vrátila na Zem.
Vizualizácia - ClearSpace zachytáva odpadok.

Číňania tvrdia, že dosiahli kvantovú nadvládu

Míľnik dosiahol už druhý stroj na svete.

Ilustračné foto.