Lawrence Whalley z Aberdeenskej univerzity nemá pre aktívnych ani pasívnych fajčiarov dobrú správu. Dym z cigarety ničí nielen pľúca a cievy, ale aj mozog. K tomuto záveru škótsky vedec a jeho tím dospeli po zhodnotení dlhodobého výskumu poznávacích schopností 465 ľudí.
Prvý raz ich vedci testovali v roku 1947 v rámci výskumu mentálnych schopností. Pochopiteľne, fajčenia sa netýkal, veď vtedy všetci dobrovoľníci mali jedenásť rokov. Druhý raz sa na ich mozog bližšie pozreli v rokoch 2000-2002. Pretože polovica z nich fajčila, bola to vítaná šanca odhaliť vplyv tohto zlozvyku na inteligenciu.
Fajčiari dopadli v piatich rôznych testoch oveľa horšie ako tí, ktorí nikdy nefajčili, alebo časom prestali. Po vylúčení iných vplyvov (vzdelanie, zamestnanie, alkohol) vedci odhadli, že fajčenie sa podieľa na poklese mentálnych schopností jedným percentom.
Je to zaujímavý výsledok najmä preto, že podľa iných výskumov samotný nikotín by mohol mať na neuróny skôr ochranný účinok. Napodobňuje totiž účinky prenášača nervových vzruchov acetylcholínu, ktorý hrá dôležitú úlohu pri komunikácii mozgových buniek. Napríklad pri Alzheimerovej chorobe nastáva práve veľký úbytok acetylcholínu.
Škótski vedci však majú iný názor. Nazdávajú sa, že pravdepodobnejší je takýto variant: fajčenie škodí telu aj mozgu obmedzovaním prísunu kyslíka. Kyslíkový stres môže mať s postupujúcim vekom čoraz horšie následky. (ač)