Cambridge 22. decembra (TASR) - Jazyk, ktorým k svojim novorodencom prihovárajú všetky matky na svete, vznikol už pred 1,6 miliónmi rokov, keď človek začal chodiť vzpriamene. Túto tézu predstavila americká antropologička Dean Falková z Florida State University v Tallahassee v odbornom časopise Behavioural and Brain Sciences.
Falková sa domnieva, že keď naši predkovia stratili ochlpenie a ich postava sa začala vzpriamovať, malé deti sa nemohli nepretržite držať svojich matiek a tie ich museli pri hľadaní potravy odkladať. Matky však deti upokojovali rečou, ktorá mala podobu rôznych zvukov.
Šimpanzie i ľudské matky sa správajú k svojim deťom v mnohých situáciách - najmä čo sa týka posunkov a mimiky - veľmi podobne. No jedine ľudia sa snažia potomkov upokojovať. Podľa Falkovej toto správanie vzniklo preto, lebo matky potrebovali mať obidve ruky voľné na iné činnosti.
Keď matky napríklad zháňali potravu a ich deti boli pokojné, mali väčšiu šancu, že nepadnú za obeť dravcom, myslí si Falková. Pretože toto prihováranie sa vo forme opakovania vysokých tónov a tiahlych vokálov bolo podmienkou na prežitie, zrejme sa pomaly menilo na skutočnú reč.
Spôsob, akým matky hovoria s vlastnými deťmi, aj v súčasnosti ovplyvňuje to, ako sa naučia hovoriť. Ak človek naozaj začal hovoriť súčasne so vzpriamovaním postavy, detská reč existuje podľa Falkovej už 1,6 milióna rokov. Väčšina vedcov predpokladá, že schopnosť reči sa u človeka vyvinula asi pred 100.000 rokmi.