Vyprázdnia sa o pár rokov kvôli Google knižnice? ILUSTRAČNÉ FOTO - www.usno.navy.mil/library/
h stránkach.
"Dnes sa zmenil svet," povedal novinárom John Wilkins z knižnice Michiganskej univerzity, jednej z tých, ktoré budú zdigitalizované. "Neverili sme, že by sme sa niečoho takého mohli dočkať ešte počas našich životov."
Čo na Google nájdete
Vďaka novému projektu získajú používatelia internetu napríklad prístup k plným textom mnohých kníh, ktoré vyšli len v malom náklade a iným spôsobom sa nedali získať. Staršie knihy, ktorým už vypršala ochrana autorskými právami, budú dostupné kompletné. Pri ostatných sa po vyhľadaní na Google zobrazí len úryvok obsahujúci žiadané vyhľadávané slovo alebo frázu. Doplnený bude informáciou o tom, kto knihu vydal, kde si ju možno kúpiť, prípadne v ktorej najbližšej knižnici sa dá požičať.
Google bude zatiaľ digitalizovať knihy štyroch knižníc prestížnych univerzít ako americký Harvard či britský Oxford a tiež newyorskej mestskej knižnice. Kým napríklad Stanfordská a Michiganská knižnica zdigitalizujú kompletný archív, iné len ich časti - napríklad Oxfordská všetky knihy vydané pred rokom 1900. Spolu bude zdigitalizovaných možno až pätnásť miliónov kníh.
Desať rokov skenovania
Realizácia gigantického projektu potrvá takmer desaťročie a kompletne ju zabezpečia zamestnanci Google. Tí vyvinuli dokonca aj špeciálne skenery, ktoré sa budú na digitalizáciu používať, a sú vraj ku knihám oveľa šetrnejšie, ako bežne používané prístroje.
Celkové investície do projektu Google nezverejnil, experti však náklady na prevod jednej knihy do elektronickej podoby odhadujú na 300 až 600 korún, takže celkové náklady dosiahnu prinajmenšom desiatky miliónov dolárov.
Digitalizácia knižníc je súčasťou projektu Google Print, v rámci ktorého sa Google snaží presvedčiť knižných vydavateľov, aby poskytli pre vyhľadávanie plné texty svojich kníh. Získavajú za to odkaz na svoje stránky, ktorý nabáda surfistov, aby si knihu kúpili, ak si chcú prečítať viac.
Čo na to knihovníci?
Odborníci sa zväčša zhodujú, že digitalizácia miliónov kníh tvoriacich základ kultúrneho dedičstva západnej civilizácie bude gigantickým dielom, o ktorom už mnohí snívali, ale len Google má dostatok odvahy a prostriedkov na to, aby ho zrealizoval.
Šéf knižnice Stanfordskej univerzity Michael Keller odhaduje, že väčšina záznamov o ľudských vedomostiach môže byť dostupná na internete do dvadsiatich rokov.
Väčšina knihovníkov sa však po oznámení Google poponáhľala s upozorneniami, že knižnice nezaniknú ani keď budú všetky knihy na webe. Počet ich návštevníkov sa vraj za posledné desaťročie neustále zvyšuje a slúžia aj ľuďom, ktorí potrebujú radu, ako sa vyznať v obrovskej záplave informácií ponúkaných na internete.
Všetky knižnice sa však musia internetu prispôsobovať - nakupujú napríklad menej encyklopédií a slovníkov, ktoré ľudia využívajú už takmer výhradne v elektronickej podobe. Knižnice v budúcnosti budú musieť takisto viac koordinovať svoje aktivity a viac sa špecializovať, aby nepracovali viaceré na digitalizácii toho istého obsahu.
TOMÁŠ BELLA
print.google.com