Komisia vyčítala úradu, že Slovensku chýbajú vykonávacie predpisy k zákonu o elektronických komunikáciách.
Chýbajúce predpisy, bez ktorých nemohli konkurenti Telecomu skutočne fungovať, úrad včera vydal. Upravujú službu výber operátora a prenositeľnosť čísla medzi sieťami a do platnosti vstúpia od januára.
Prenositeľnosť čísla pre zákazníkov znamená, že si pri prechode k inej telekomunikačnej firme budú môcť ponechať pôvodné telefónne číslo. Zatiaľ sa čísla budú dať prenášať len v rovnakom trhu sietí - buď pri prechode od EuroTelu k Orangeu alebo od Slovak Telecomu k inému pevnému operátorovi. Medzi pevnou a mobilnou sieťou to bude možné až neskôr. To ocenia najmä firmy. Budú môcť pružne vymieňať operátorov bez toho, aby zakaždým informovali svojich partnerov o nových kontaktoch.
Konkurencia v pevných linkách bude pre domácnosti spočiatku dostupná len vo forme výberu alebo predvoľby operátora. Alternatívni operátori totiž nemajú vlastné telefónne linky, ktoré sa od Slovak Telecomu zatiaľ prenajať nedajú. Navyše poskytovať na prenajatej sieti hlasové služby pre domácnosti je neefektívne. Firemní zákazníci môžu využívať voľbu operátora v pevných sieťach už teraz.
Podľa hovorcu Telekomunikačného úradu Romana Vavra Slovensko po vydaní týchto predpisov vypadne zo skupiny krajín, ktoré Európska komisia kritizuje za telekomunikačný sektor. "V prípade Slovenska to už v januári nebude platiť," povedal Vavro.
Na efektívnu konkurenciu musí Telecom sprístupniť svoje siete alternatívnym operátorom. Tí sa však obávajú, že to nebude v dohľadnom čase. Slovak Telecom totiž nerešpektuje rozhodnutie úradu o podmienkach prepojenia a odvolal sa proti nemu na Najvyšší súd. Vynesenie verdiktu však nie je časovo limitované. "Môže to trvať deň, ale aj niekoľko rokov," osvetlil právny zástupca eTelu Branislav Máčaj.