SME

V Číne pili už pred deväťtisíc rokmi

Vedci našli stopy kvaseného nápoja na črepoch keramických nádob z neolitickej dediny v severnej Číne. Datovali ich do doby pred 9000 rokmi, čo sa zhoduje s najstaršími známymi dôkazmi pitia alkoholu na Blízkom východe.

Šanská bronzová nádoba, v ktorej sa zachoval alkohol. FOTO - PNAS

Tento objav uskutočnil v dedine Žia-chu v provincii Che-nan trinásťčlenný tím vedcov z USA, Číny, Veľkej Británie a Nemecka. Viedol ho Patrick McGovern z Archeologického a antropologického múzea pri Pennsylvánskej univerzite. Výsledky oznámili v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences USA Early Edition.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Popri rekordne starých nálezoch zo Žia-chu analyzovali aj alkoholické nápoje vo vyše tritisícročných bronzových nádobách z obdobia dynastií Šang a Západná Žu (1250-1000 p. n. l.). Našli sa v hrobkách príslušníkov dobovej elity z rodu Liu v starom cisárskom hlavnom meste An-jang a z rodu Čang v okrese Lu-ji v panve rieky Chuang-che (Žltá rieka). Veká skorodovali a splynuli s hlavnou nádobou. Obsah sa tak hermeticky izoloval a nevyparil. V prípade Žia-chu to bola vykvasená zmes ryže, medu, hlohu a hrozna. V hrobkách sa našli ryžové a prosové "vína", korenené bylinkami, kvetmi a živicami. Recepty na ich výrobu obsahujú najstaršie známe dosiaľ rozlúštené veštecké nápisy starej Číny - práve z doby dynastie Šang.

SkryťVypnúť reklamu

McGovern pracoval s čínskymi kolegami na miestach nálezov v rokoch 2000-2002. Vzorky chemicky analyzoval pomocou najmodernejších prístrojov v USA. Od nápojov, ktorých stopy sa našli v Žia-chu, podľa neho vedie priama cesta k šanským. Tie už, pravdaže, boli sofistikovanejšie, najmä čo sa týka príchutí.

Šanské nádoby s kvasenými nápojmi boli zrejme záhrobné dary. No mohli z nich piť aj účastníci pohrebu, aby sa rozlúčili s predkami v stave povznesenej mysle. Práve tieto myseľ obmieňajúce účinky alkoholu stáli podľa odborníkov na začiatku využívania alkoholu pri rituáloch a v ťažkých či veselých životných chvíľach. Popri jeho analgetickej a dezinfekčnej funkcii.

McGovern je známym bádateľom dejín využívania alkoholu ľuďmi. V prvej polovici 90. rokov sa preslávil objavom vtedy najstarších, vyše sedemtisícročných, dôkazov pitia hroznového vína a jačmenného piva v západoiránskom pohorí Zagros.

SkryťVypnúť reklamu

(zu)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu