SME
Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

V Číne pili už pred deväťtisíc rokmi

Vedci našli stopy kvaseného nápoja na črepoch keramických nádob z neolitickej dediny v severnej Číne. Datovali ich do doby pred 9000 rokmi, čo sa zhoduje s najstaršími známymi dôkazmi pitia alkoholu na Blízkom východe.

Šanská bronzová nádoba, v ktorej sa zachoval alkohol. FOTO - PNAS

Tento objav uskutočnil v dedine Žia-chu v provincii Che-nan trinásťčlenný tím vedcov z USA, Číny, Veľkej Británie a Nemecka. Viedol ho Patrick McGovern z Archeologického a antropologického múzea pri Pennsylvánskej univerzite. Výsledky oznámili v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences USA Early Edition.

Popri rekordne starých nálezoch zo Žia-chu analyzovali aj alkoholické nápoje vo vyše tritisícročných bronzových nádobách z obdobia dynastií Šang a Západná Žu (1250-1000 p. n. l.). Našli sa v hrobkách príslušníkov dobovej elity z rodu Liu v starom cisárskom hlavnom meste An-jang a z rodu Čang v okrese Lu-ji v panve rieky Chuang-che (Žltá rieka). Veká skorodovali a splynuli s hlavnou nádobou. Obsah sa tak hermeticky izoloval a nevyparil. V prípade Žia-chu to bola vykvasená zmes ryže, medu, hlohu a hrozna. V hrobkách sa našli ryžové a prosové "vína", korenené bylinkami, kvetmi a živicami. Recepty na ich výrobu obsahujú najstaršie známe dosiaľ rozlúštené veštecké nápisy starej Číny - práve z doby dynastie Šang.

McGovern pracoval s čínskymi kolegami na miestach nálezov v rokoch 2000-2002. Vzorky chemicky analyzoval pomocou najmodernejších prístrojov v USA. Od nápojov, ktorých stopy sa našli v Žia-chu, podľa neho vedie priama cesta k šanským. Tie už, pravdaže, boli sofistikovanejšie, najmä čo sa týka príchutí.

Šanské nádoby s kvasenými nápojmi boli zrejme záhrobné dary. No mohli z nich piť aj účastníci pohrebu, aby sa rozlúčili s predkami v stave povznesenej mysle. Práve tieto myseľ obmieňajúce účinky alkoholu stáli podľa odborníkov na začiatku využívania alkoholu pri rituáloch a v ťažkých či veselých životných chvíľach. Popri jeho analgetickej a dezinfekčnej funkcii.

McGovern je známym bádateľom dejín využívania alkoholu ľuďmi. V prvej polovici 90. rokov sa preslávil objavom vtedy najstarších, vyše sedemtisícročných, dôkazov pitia hroznového vína a jačmenného piva v západoiránskom pohorí Zagros.

(zu)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vedátorský podcast

Vďaka akému princípu lietajú lietadlá?

Ako vyzerá fyzika lietania.

Na Mesiaci má byť 4G sieť. Vybuduje ju Nokia

Zariadenie vynesú koncom roka 2022.

Vizualizácia práce astronautov na Mesiaci. NASA a telekomunikačný výrobca Nokia sa spojili, aby na našej družici poskytli prvú bezdrôtovú sieť 4G.
Koľko známych vesmírnych objektov na fotke nájdete? Fotka Tomáša Slovinského sa už tretíkrát za posledný rok stala Astronomickou snímkou dňa NASA.