Spočíva mravnosť v tom, že dodržiavame nejaké pravidlá, o ktorých nám hovoria, že sú tie pravé, alebo v tom, že dôkladne premýšľame o dôsledkoch toho, na čo myslíme, čo hovoríme, čo robíme?
To sú niektoré z otázok, na ktoré hľadá odpovede kniha Davea Robinsona a Chrisa Garrata: Zoznámte sa... Etika (Portál, Praha 2004).
Samotná etika hľadá odpovede na podobné otázky od nepamäti. Napokon, šesť z prikázaní desatora sa bezprostredne týka etiky. A to už ani nehovorím o tom, že náboženstiev je mnoho a nevyznávajú rovnaké morálne princípy. A na tejto jednej planéte žijú okrem kresťanov, moslimov, židov, budhistov, hinduistov... aj agnostici a ateisti.
A čo si počať s ľudským "predprogramovaním"? Má DNA a sociálne prostredie fatálny vplyv na to, akí sme? Alebo sme úplne nezávislí a formujeme sa v priebehu života učením, myslením a skúsenosťou? Máme vôbec možnosť voľby? Môže človek zmeniť sám seba k lepšiemu? A nie je morálny relativizmus iba dôsledkom poznania, že to, čo nám v našej kultúre pripadá ako absolútne neprípustné, je v inej kultúre dokonca nevyhnutné, respektíve minimálne tolerované, a naopak?
Na knihe Zoznámte sa... Etika je fascinujúce toto: Po prvé, aj vážnu tému možno spracovať "pokleslou", komiksovou formou. A po druhé, ak odborník dokáže prehovoriť o svojej téme jazykom bežného života, vstupuje do verejného diskurzu podstatne masívnejšie, ako početní akademickí "prešpekulovanci". Veď na závažných otázkach, ktoré sa dotýkajú ľudského života, nie je podstatné, či existujú autoritatívne odpovede, ale že existuje možnosť slobodnej diskusie, polemiky, pochybností, ergo hľadania.
Autor: FEDOR GÁL