O opiciach malpách sa vedelo, že v zajatí obstojne narábajú s nástrojmi. Nebolo však jasné, či a ako to robia v prírode. Podľa internetového spravodajstva BBC antropológovia z britskej Univerzity v Cambridgei Antonio Moura a Phyllis Lee teraz získali prvý rukolapný dôkaz, že malpy používajú nástroje aj vo svojom prirodzenom prostredí. Nahrali ich na video v lese Caatinga, v suchých porastoch v severovýchodnej Brazílii.
Opice používali na získavanie každodennej obživy kamene. Konkrétne na kopanie, roztĺkanie semien, vyhrabávanie rôznych hľúz a dokonca aj na testovanie stromových a skalných dutín.
Vedci najčastejšie pozorovali malpy pri kopaní. Tie zväčša držali v jednej ruke kameň a rýchlo niekoľkokrát po sebe udreli do zeme; zároveň druhou rukou odhrabávali zeminu.
Antonio Moura a Phyllis Lee v časopise Science napísali, že podľa ich pozorovaní sú malpy oveľa ďalej v chápaní príčiny a následku, ako sa doteraz predpokladalo. "Domnievame sa, že tieto výsledky sú veľmi dôležité pre pochopenie úlohy nástrojov v kognitívnej evolúcii," cituje BBC Mouru. "Plánujem sa vrátiť na miesto a upresniť charakter nástrojov."
Antonio Moura pozoroval opice používajúce nástroje od októbra 2000 do marca 2002 celkovo 154-krát. Podľa cambridgeských antropológov ich však malpy zrejme používajú iba v určitých ekologických podmienkach. Napríklad v obdobiach sucha v Caatinge, pri nedostatku potravy, im nástroje umožnia získať inak nedostupné zdroje jedla. (aa)