SME

Máme veľa počítačov a málo internetu

Na Slovensku v porovnaní s okolitými krajinami veľa ľudí používa počítače, ale len veľmi málo je pripojených na internet. To je jeden zo záverov hodnotiacej správy programu eEurope+, ktorý zverejnila Európska únia.

Slováči často pracujú s počítačmi, ale väčšinou len v práci. ILUSTRAČNÉ FOTO - REUTERS

Na Slovensku v porovnaní s okolitými krajinami veľa ľudí používa počítače, ale len veľmi málo je pripojených na internet. To je jeden zo záverov hodnotiacej správy programu eEurope+, ktorý zverejnila Európska únia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Medzi naše silné stránky patrí aj veľký počet firiem, ktoré využívajú internet a majú vlastné webové stránky, napriek tomu však celkovo zaostávame aj v elektronickom obchode.

Internet je vraj drahý

Slováci s počítačmi pracujú oveľa viac, než je priemer strednej a východnej Európy - len tesne zaostávame za Českom a výrazne za Slovinskom, vo zvyšných siedmich krajinách sa počítače využívajú menej. Štúdia konštatuje najmä "enormný nárast" počtu využívaných počítačov v priebehu roku 2003.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Európskej komisie však má len polovica všetkých počítačov pripojenie na internet, hoci v celej východoeurópskej desiatke sú to dve tretiny a v západnej Európe ešte oveľa viac.

V porovnaní s ostatnými novými členmi EÚ je takisto u nás internet obľúbenejší u mladších ľudí (16-20 rokov) a menej u starších, kým napríklad v Českej republike je takéto rozdelenie podľa veku oveľa menej viditeľné. Medzi internetistami je takisto oveľa viac mužov než žien, keď v Maďarsku, Rumunsku či Bulharsku takýto rozdiel už vôbec neexistuje.

Ďalším rozdielom je oveľa menšie využitie internetu v domácnostiach: ak Slováci surfujú po internete, oveľa častejšie než susedia to robia v práci alebo v internetových kaviarňach. Na prístup z práce sú v takej veľkej miere okrem Slovákov odkázaní už len Bulhari, Rumuni, Litovci a Lotyši.

SkryťVypnúť reklamu

"Iba 36 percent slovenských internetistov sa pripája z domu, kým priemer východnej Európy je 50 percent," píše sa v správe. "Môže to súvisieť s faktom, že cena vytáčaného pripojenia na internet je (na Slovensku) dosť vysoká, najmä pre domácnosti," uvádza štúdia, ktorá vychádzala z údajov z decembra 2003. Autori preto konštatujú, že využitie internetu by mohlo byť "oveľa vyššie", keby boli ceny dostupnejšie.

Ovládame len jednoduché programy

"Digitálna gramotnosť" Slovákov je v porovnaní s okolitými krajinami mierne nadpriemerná, hoci za štandardom celej rozšírenej únie stále výrazne zaostávame. Napríklad počet zamestnaných Slovákov, ktorí vedia používať textový editor, je vysoko nadpriemerný - 63 percent, rovnako ako v Česku. Ľudí, ktorí zvládajú náročnejšie programy alebo prácu s internetom, je však už oveľa menej. Ako príčinu správa uvádza najmä nedostatok učiteľov informačných technológií, ktorí sú v školstve platení oveľa horšie, ako kdekoľvek v súkromnom sektore.

SkryťVypnúť reklamu

Vo vzdelávaní svojich zamestnancov však zaostávajú aj naše firmy - Slovensko je jediná krajina, v ktorej sa v priebehu minulého roka vôbec nezvýšil počet zamestnancov, ktorí absolvovali aspoň základné školenie v práci s informačnými technológiami (je ich 44 %, horší výsledok má už len Maďarsko).

Firmy sú na internete, ale neobchodujú

Slovensko je jednou z piatich krajín, v ktorých má pripojenie na internet viac než 80 percent firiem. Vysoký je najmä počet našich firiem, ktoré majú vlastnú webovú stránku (viac než polovica). Väčšina z nich však už zaostáva v pokročilých formách internetového obchodu - obmedzujú sa zväčša len na prijímanie objednávok e-mailom, alebo internet využívajú len pasívne, na získavanie informácií pre svoje podnikanie.

Veľmi málo firiem dokáže priamo elektronicky odoslať alebo prijať objednávku alebo dokončiť nákup elektronicky bez toho, aby vystavovali papierovú faktúru alebo ju uhrádzali tradičným spôsobom.

SkryťVypnúť reklamu

Jednou z príčin je podľa správy neskoré zavedenie elektronického obchodu a slabá podpora jeho využívania zo strany vlády.

 

V čom patríme medzi najlepších

Najvyššia penetrácia káblovej televízie v domácnostiach. Len veľmi málo káblových prípojok však umožňuje aj pripojenie na internet.Veľa študentov v odboroch týkajúcich sa informačných technológií.Relatívne veľa ľudí používajúcich počítače.Veľmi vysoké investície firiem aj domácností do komunikačných služieb (najmä mobily).Veľký počet firiem, ktoré majú vlastnú webovú stránku (51 %).Relatívne vysoký počet firiem schopných prijímať objednávky cez internet (15 %, viac len v Česku a Poľsku).Veľký počet firiem, ktoré majú intranet (23 %).Veľa firiem, ktoré v priebehu posledného roka vykonali opatrenia na zvýšenie svojej počítačovej bezpečnosti (85 %).V čom patríme medzi najhorších

SkryťVypnúť reklamu

Slabá aktivita vlády v oblasti informatizácie a pomalá realizácia jej zámerov.Málo ľudí používajúcich internet, najmä v domácnostiach.Stále klesajúci počet pevných telefónnych liniek.Najmenej verejných prístupových miest na internet - internetových kioskov (spolu s Bulharskom).Málo ľudí, ktorí vo svojom zamestnaní už niekedy použili internet (29 %).Málo firiem s rýchlym broadbandovým pripojením na internet (16 %).Málo firiem, ktoré majú počítačovú sieť (8 %).Málo firiem, ktoré majú informačné systémy automaticky prepojené so systémami dodávateľov alebo zákazníkov (5,7 %).Zaujímavosti zo správy eEurope+

Až 87 percent slovenských lekárov má v ordinácii počítač (výrazný nadpriemer), no len 18 percent má počítač aj s internetom, čo je oveľa menej, ako v okolitých krajinách.Slovensko je po Slovinsku a Estónsku treťou krajinou čo do počtu ľudí, ktorí vďaka moderným technológiám nemusia chodiť do práce a pracujú z domu (teleworking). Podľa správy je to 7 percent zamestnancov, napríklad v Česku je to 5 percent.Slovensko je štátom, kde zďaleka najmenej ľudí (len 12 %) s pripojením na internet uvádza, že za posledný rok zaznamenali bezpečnostný incident, napríklad napadnutie počítača vírusom alebo hackerský útok.Jednoznačnými lídrami regiónu v rozvoji informačnej spoločnosti sú Česko, Slovinsko a Estónsko, ktoré sú vo väčšine kritérií nad priemerom pôvodnej európskej pätnástky.Moderné technológie najviac ľudí a firiem využíva v Slovinsku, tu je najviac rozvinuté aj e-vzdelávanie.Rýchly internet aj internet vôbec je najrozšírenejší v Estónsku, krajina je i lídrom aj v elektronickom bankovníctve a dostupnosti zdravotníckych a vládnych služieb cez internet.V Česku najviac ľudí pracuje s počítačom v domácnostiach a najviac sa tu obchoduje cez internet.Školy a nemocnice sú najlepšie vybavené počítačmi v Maďarsku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu