SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky
VEĽKÁ PODROBNÁ RECENZIA A MNOHO FOTIEK!

Orange SPV C500: malý, šikovný a ešte k tomu aj inteligentný...

Orange chystá v najbližších týždňoch uvedenie svojho prvého inteligentného telefónu s operačným systémom Windows. Telefón sme mali dva dni v redakcii a pripravili sme pre vás rýchly, no obsiahly test.

V najbližšom čase však budeme telefón testovať podrobnejšie a doplníme tie pasáže, ktoré sme pre nedostatok času vypustili.

Dizajn a klávesnica
Nový SPV-C500 sa dodáva v dvoch farebných variantoch – so strieborným a čiernym krytom. Orange ešte nemá jasno, ktorú verziu uvedie na slovenský trh, k nám sa dostalo SPV v slušivej čiernej farbe.
Telefón skutočne patrí k najmenším inteligentným telefónom na trhu – nie je ani veľký, ani malý a práve táto vlastnosť osloví aj takých používateľov, ktorí mali doposiaľ k veľkým a ťažkým inteligentným telefónom nedôveru.
V dizajne telefónu dominujú obliny, kryt sa v oblasti klávesnice mierne zužuje. Na vrchnej hrane telefónu je infraport a tlačidlo na zapnutie/vypnutie. Na pravom boku je tlačidlo na aktiváciu fotoaparátu, na ľavom boku zas dvojtlačidlo na reguláciu hlasitosti.
V spodnej časti je konektor na slúchadlá a miniUSB, cez ktoré sa telefón nielenže pripája k počítaču, ale aj nabíja (buď samostatnou nabíjačkou s USB koncovkou, alebo pri dátovom pripojení).
Zadná strana je riešená striedmo, vo vrchnej časti sa nachádza objektív fotoaparátu s malým zrkadielkom vedľa a logo Windows vylisované v plastovom kryte.
Orámovanie displeja a klávesnica je zo strieborného plastu, ktorý výborne dopĺňa čierny kryt. Nad displejom je dióda signalizujúca režim telefónu, tenká „čiarka“ otvoru na reproduktor a výrazné logo Orange.
Klávesnica, predovšetkým však funkčné klávesy sú riešené nezvyklo a originálne.
Priamo pod displejom sú dve nenápadné funkčné klávesy z čierneho plastu. Pod nimi je blok štyroch ďalších funkčných kláves usporiadaných do obdĺžnika. Vo vrchnej časti sú dve funkčné klávesy (home, späť) spojené do jedného bloku, pod nimi je joystick. Z boku ich ohraničujú dve klávesy na prijatie a ukončenie hovoru.
Klávesnicu tvoria tri riadky kláves, ktoré sú od seba oddelené štrbinou. Klávesy sú mierne vypuklé a dobre sa ovládajú.

Skryť Vypnúť reklamu

Displej
Telefón má displej s rozlíšením 176 x 220 bodov, ktoré sa v prípade OS Windows v mobiloch stáva štandardom (má ho aj konkurenčné SDA od EuroTelu, ale aj Motorola MPX220).
Displej zobrazuje 65000 farieb, je jasný a dostatočne ostrý. Zároveň je dobre viditeľný na dennom svetle a vďaka rovnomernému podsvieteniu aj v tmavom prostredí.

Ovládanie
Telefóny pracujúce s operačným systémom Windows majú špecifické ovládanie, rovnako ako telefóny, ktoré bežia na systéme Symbian. Charakterizujú ho špeciálne klávesy – dva funkčné na ovládanie položiek menu a dva ďalšie – home (na návrat na tzv. homescreen – základnú obrazovku) a späť (1 krok späť). Doplnené sú buď joystickom alebo päťsmerovým tlačidlom. V prípade SPV C500 to je akýsi kríženec medzi joystickom a tlačidlom. Joystick je tvarovaný na pohodlný pohyb smerom hore a dole, do strán sa pohybuje stlačením ľavého alebo pravého konca tlačidla. Hrany joysticku sú trocha ostré a nie každému môže vyhovovať na dotyk. Rozdiel je badateľný aj preto, že všetky ostatné klávesy telefónu sú hladké, vypuklé a oblé, t.j. podstatne príjemnejšie na dotyk.
Ovládanie telefónu je však v poriadku – je ergonomické a intuitívne. Tlačidlá sa dajú dobre nahmatať a rozoznať aj potme.

Skryť Vypnúť reklamu

Menu telefónu
Windows v mobile sa vyznačuje nielen dôverne známym grafickým prostredím, ale aj špecialitkou – tzv. homescreen. Ide o aktívnu úvodnú obrazovku, na ktorej môžete naklikať priamo aplikácie, alebo sledovať počet prijatých SMS, či čítať odkazy pripomienkovača. Homescreen sa dá upravovať, dokonca by si ho mali vedieť v XML naprogramovať ah zručnejší programátori. Každý operátor preto pravdepodobne využije možnosť naprogramovať si vlastné menu.
Orange tak urobil a úvodnú obrazovku nájdete v mierne oranžovej úprave. Zatiaľ čo pôvodný systém Microsoftu využíva horizontálne usporiadanie aktívnych prvkov, Orange zvolil vertikálne menu, ktoré sa horizontálne vysúva zľava doprava. Kritiku si zaslúži grafické spracovanie, ktoré výrazne zaostáva za štandardmi Microsoftu.
Na úvodnej obrazovke je 6 ikoniek – kontakty, správa hovorov, správy, kalendár, fotoaparát a Orange World (internet).

Skryť Vypnúť reklamu

Do menu sa vchádza rovnako ako v operačnom systéme PC Windows- stlačením tlačidla START (spustiť). Na obrazovke sú jeho položky rozdelené po deviatich riadkov. V každom očíslovanom riadku je malá ikona s názvom položky, v menu sa možno pohybovať cez oba okraje (zrýchľuje to listovanie). Problém je len v tom, že Microsoft nezdružuje položky do submenu a každá má svoju samostatnú pozíciu, takže je užívateľ nútený listovať až v 22 položkách! Funguje to vždy cez poslednú položku obrazovky „More...“.
Submenu každej položky menu je riešené úplne rovnako – v očíslovaných riadkoch sa nachádzajú položky, tentoraz bez sprievodnej ikonky.
K položkám sa ani netreba preklikávať, stačí stlačiť ich číslo.
Trochu skrytá je funkcia Quick List – dostanete sa k nej krátkym stlačením tlačidla na zapnutie/vypnutie telefónu. V systéme, ktorý bude dodávaný s SPV C500 sú tam schované často používané funkcie, ako je zamykanie kláves, Flight mód telefónu, softvérové vypnutie a pod. V Motorole MPX220 je táto funkcia ukrytá pod dlhým stlačením klávesy HOME. V systéme určenom pre Orange sú v tomto menu len dve položky: Prerušte GPRS a nastavenie Bluetoothu. Možno sa to však ešte pri uvedení telefónu na trh zmení.

Skryť Vypnúť reklamu

Funkcie
Funkcie SPV C500 sú takmer zhodné s už testovanou Motorolou MPX220. Keďže je zbytočné opisovať už raz detailne opísané, časti textu budú zhodné s recenziou MPX220 a v samostatných blokoch budeme dopĺňať len odlišnosti SPV C500.

Telefónny zoznam
Vďaka veľkej internej pamäti telefón nemá obmedzenú veľkosť telefónneho adresára. Kontakty sú viacpoložkové – k jednému môžete uložiť až neuveriteľných 42 údajov. Spisovať ich výpočet ani nemá zmysel – je tam úplne všetko. Ku každému kontaktu je možné pripísať poznámku, nastaviť si dátum narodenia a výročia, alebo zadať meno partnera, detí či asistenta. Kontakty môžete zoradiť podľa krstného mena alebo priezviska a roztriediť ich do troch skupín: osobné, pracovné a rôzne. Ku kontaktom môžete priradiť vlastné vyzváňanie a fotografiu volajúceho.
Kontakty môžete ďalej odosielať prostredníctvom Bluetooth a infraportu.
Keďže do MPX220 môžete dostať až niekoľko tisíc kontaktov, dôležité je, ako si výrobca poradil s ich správou. V telefóne je použité mimoriadne zaujímavé riešenie, ktoré sa trochu podobá na systém slovníka T9.
Umožňuje hľadať kontakty na viac zadaných znakov, no s minimálnym počtom kliknutí. V praxi nie je príliš praktická, ak hľadáte na jeden znak, vypíše totiž kontakty, ktoré obsahujú aj znaky susediace so zvoleným na klávesnici. Zaujímavé výsledky však dostanete, ak hľadáte aspoň na dva znaky. Príklad: hľadáte kontakt „Veronika“. Na klávesnici stačí stlačiť klávesu 8 a 3 a systém vypíše všetky kontakty, kde sa nachádzajú písmená VE, resp. iná kombinácia písmen zo zvolených kláves. Na prvý pohľad to vyzerá zložité, no v praxi získate výborného pomocníka (ak hľadáte kontakt „Veronika“ v bežnom telefóne, musíte tlačidlo 8 stlačiť 3 krát a tlačidlo 3 dvakrát, t.j. dohromady 5 krát, kým sa ku kontaktu dostanete).
Musíme tiež podotknúť, že telefón bez akýchkoľvek obmedzení pracuje s kontaktmi v internej pamäti, ale aj na SIM karte.

Skryť Vypnúť reklamu

Komunikácia
Centrum správ je riešené štandardne – na jeho úvodnej obrazovke si môžete vybrať buď SMS, MMS alebo e-mail. Pribudla nová položka Orangemail.
Pre všetky tri základné tipy správ ponúka systém bohaté možnosti nastavenia – môžete si vybrať kritériá, podľa akých bude správy nielen zobrazovať, ale aj zoraďovať v zozname, nastaviť sa dá spôsob posielania (napr. pri odpovedi môže systém automaticky vkladať text pôvodnej správy a pod.), dajú na nastaviť vlastné predvolené odpovede, ale aj automatický podpis do každej správy vrátane SMS a MMS (!!!).
SMS správy sú zoradené v prehľadnej grafickej úprave pod sebou, oddelené čiarou, v dvoch riadkoch je uvedený odosielateľ a prvé znaky správy (resp. iné údaje, podľa vlastného nastavenia). Text SMS sa zobrazuje aktívne – sú v ňom vysvietené všetky čísla, takže sa priamo zo správy dá volať poslané číslo.
Práca so správami je štandardná, dajú sa aj premiestňovať do vytvorených adresárov.
S MMS správami sa pracuje štandardne, pochváliť musíme veľmi prehľadné a graficky pekne zvládnuté prostredie správ.
E-mailový klient zodpovedá štandardu Microsoftu, jeho presný názov je Outlook E-mail a kto používa Microsoft Office určite vie, čo to znamená. Mobilný Outlook je veľmi podobný na ten v počítači, nastaviť v ňom môžete 5 účtov. Účty majú opäť veľmi prehľadnú organizáciu e-mailov.
Možnosti nastavenia sú nadštandardné: môžete overovať server SMTP (odchádzajúce e-maily), dá sa nastaviť, či sa majú stiahnuť aktuálne e-maily, alebo správy za posledné 3, 6, 7 a 30 dní.
Samozrejmosťou je aj nastavenie, či sa majú sťahovať celé maily, alebo len hlavičky. Zaujímavá je aj možnosť automaticky kontrolovať nové e-maily v nastavených časových intervaloch (najmenší je 15 minút, najväčší 24 hodín).
Adresárová štruktúra v e-mailovom kliente je rovnaká ako v bežnom Outlooku, správy sa ukladajú do adresárov Inbox, Outbox, Sent Items, Drafts a Deleted Items.
Platí to však aj pre SMS a MMS, preto pozor, všetky správy ktoré zmažete sa najprv ukladajú do adresára Deleted Items. Definitívne ich zmažete až v ňom.
Komunikovať môžete aj cez predinštalovaný program Windows Messeger. Kto ho má v počítači vie, aké je to jednoduché. Zostáva tiež otázne, koľko užívateľov mobilu má záujem ostatným oznamovať, kedy sú online a kedy nie.

Skryť Vypnúť reklamu

Manažérske funkcie
V telefóne je celý rad bežne používaných manažérskych aplikácií. Najlepšie je vyriešený kalendár, ktorý opäť akoby z oka vypadol tomu v MS Outlooku. Vďaka veľkému displeju s vysokým rozlíšením si mohol Microsoft dovoliť použiť prehľadnú grafiku plnú okienok a predeľovacích čiar. V kalendári môžete použiť denné, týždenné a mesačné zobrazenie. Pri vkladaní položiek vypisujete rovnaké políčka ako v Outlooku a s ním sa aj dá kalendár v telefóne bezchybne synchronizovať.
Nastaviť sa dá aj deň, ktorým týždeň začína a počet dní týždňa, ktoré chcete v kalendári používať (5 pracovných alebo 7 riadnych).
Prehľad o uskutočnených hovoroch ich zoraďuje spoločne, rozoznáte ich podľa ikony. Dá sa však nastaviť aj filter, a tak si zobrazíte prioritne len jednu skupinu (napríklad všetky nezodvihnuté).
Bohužiaľ, softvér nemyslel na ďalšiu prácu s číslami, okrem ich pridania do adresára sa s nimi nedá nič robiť (praktické je napríklad priame odoslanie SMS na nezdvihnutý hovor, ktoré šetrí množstvo času a úkonov).
V telefóne je aj záznamník hlasu. Má veľmi jednoduché ovládanie, vďaka ktorému o nahrávkach nedostanete žiadne ďalšie informácie (ani kapacitu pridelenej pamäte).
Kalkulátor je len veľmi jednoduchý – použijete v ňom iba základné funkcie. Rovnako jednoduchý je aj budík.
V telefóne sme nenašli automatické rozpoznávanie hlasu, funkciu, ktorú sme mali možnosť otestovať v Motorole MPX220.

Skryť Vypnúť reklamu

Multimédia
V telefóne je predinštalovaný videoprehrávač, v ktorom je integrovaný aj videorekordér – video môžete nahrávať v troch úrovniach kvality. Jeho dĺžka je závislá len na kapacite voľnej pamäte.
Zaujímavé je, že okrem tohto prehrávača je v telefóne aj klasický Windows Media Player, ktorého funkcie sa prekrývajú – prehráva video, ale aj MP3 a WMA hudobné súbory.
V telefóne je aj samostatná aplikácia Album médií, kde sú prehľadne usporiadané všetky obrázky aj malými náhľadmi.

Správa súborov
V telefóne je klasický súborový manažér (File Manager). V ňom vidíte klasickú stromovú štruktúru Windows a môžete sa v nej ľubovoľne „prehrabovať“. Sú súbormi môžete pracovať úplne rovnako ako v bežných Windows – vďaka tomu je tento súborový manažér zatiaľ najlepší, aký sme mali možnosť testovať.
Všetky súbory sa dajú kopírovať, presúvať, premenovať, vytvoriť nový adresár, vytvoriť zástupcu a to všetko zoradiť podľa šiestich kritérií (meno, veľkosť, typ, dátum poslednej zmeny, vzostupne, zostupne).
Ľubovoľný súbor môžete tiež poslať cez infraport, Bluetooth, MMS a e-mail.

Skryť Vypnúť reklamu

Synchronizácia
Zo stránky www.microsoft.com/smartphone si môžete stiahnuť slovenskú verziu softvéru ActiveSync 3.7.1, ktorý zabezpečuje komunikáciu s počítačom. Priamo k telefónu možno pripojiť USB kábel. Po pripojení počítač telefón okamžite rozpozná a v synchronizačnom softvéri sa dostanete priamo do súborového manažéra. Odozvy sú veľmi rýchle a priamo do telefónu môžete čokoľvek skopírovať (takže sa dá použiť aj ako improvizovaný USB kľúč na prenos dát). Softvér, bohužiaľ, dokáže rozpoznať iba telefón pripojený cez USB kábel a infraport, bluetooth sa nám nepodarilo sprevádzkovať. A to považujeme za neospravedlniteľnú chybu.

Zábava
V telefóne boli predinštalované iba dve „windows“ hry: Jawbreaker a nesmrteľný Solitaire. V Jawbreaker označujete guličky rovnakej farby (ďalšia hra, pri ktorej strávite hodiny) a Solitaire vari ani netreba predstavovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Zvonenia
SPV C500 podporuje len polyfonické zvonenia. Tie, ktoré sú predinštalované v telefóne ničím nevynikajú, sú priemerné až podpriemerné.

Jazyk
Microsoft konečne vydáva aj slovenskú verziu operačného systému Windows Mobile 2003 Second Edition. Prvý dojem je dobrý, aj keď si Microsoft neodpustil niektoré prekladateľské perličky.

Dáta a internet
V telefóne je integrovaný GPRS triedy 10. Už tradične je v telefóne predinštalovaný Microsoft Internet Explorer, ktorý umožňuje tri spôsoby zobrazenia stránky: prispôsobená veľkosti displeja, v režime Stĺpec (upravená stránka pre vertikálny posun) a Počítač (celá stránka s vertikálnym i horizontálnym posunom). V prehliadači môžete zobrazovať obrázky a prehrávať zvuky.

Pamäťová karta
Telefón podporuje pamäťovú kartu miniSD do kapacity 512 MB. Interná pamäť telefónu je 64 MB, z toho 32 MB je vyhradených pre užívateľa.

Skryť Vypnúť reklamu

Fotoaparát
V telefóne je integrovaný len VGA fotoaparát. Nastaviť môžete tri režimy fotografovania: foto, video, MMS video, foto ID a obrázková téma.
Fotíte v troch veľkostiach obrázkov: 640x480, 160x120 a 320x240 bodov. Nastaviť sa dá frekvencia snímania, miesto uloženie obrázkov, a štyri úrovne kvality JPEGu, nastavenie bielej (auto, denné svetlo, žiarivka, noc) a tri farebné efekty (stupnica sivej, sépia, cool).
Kvalita fotografií zodpovedá štandardu podobných fotoaparátov.
Videozábery môžete snímať vo veľkosti 176x144 a 128x96 bodov, uložiť sa dajú vo viacerých formátoch: MPEG-4, H.263 a Motion-JPEG AVI.

Batéria
Telefón sme mali k dispozícii na príliš krátky čas, aby sme mohli hodnotiť výdrž. V testovanom kuse bola batéria Samsung s kapacitou 1050 mAh.

Skryť Vypnúť reklamu

Táto recenzia je zatiaľ bez záveru
Prečo? Pretože už čoskoro dostaneme SPV C500 na dlhší test a budeme vám môcť popísať ďalšie vlastnosti tohto telefónu. Ide predovšetkým o nové služby, ktoré Orange spustí s uvedením tohto telefónu, ale aj výbornú kooperáciu telefónu s Exchange serverom od Microsoftu, ktorá výrazne rozširuje možnosti použitia.
Prvý dojem z SPV C500 je výborný – ak sa bude telefón skutočne predávať za 7000 Sk (neoverené informácie servera Mobilmania.sk), ponúkne výnimočne dobrý pomer ceny k úžitkovým vlastnostiam.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Gröhling by mohol na revanš blokovať Matovičov plán, ale neurobí to

Do Vianoc otvoria aj školu, kam chodia Matovičove dcéry.

Lídri strán po rokovaní u prezidentky.
Dobré ráno

Dobré ráno: Lučanský mal brať úplatky. Kedy sa skončí zatýkanie?

Čo to vypovedá o štáte v ktorom sme žili?

Prokurátor Maroš Žilinka.

Neprehliadnite tiež

Sackboy: A Big Adventure je hra pre celú rodinu

Rodinná hra s vlnenou bábikou v hlavnej úlohe.

Kuracie kúsky z pestovaného mäsa od firmy Eat Just. Predaj kultivovaného mäsa schválil ako prvý Singapur.

Najvýznamnejšia vedkyňa, o ktorej ste asi nikdy nepočuli

Spoluzaklada významnú oblasť matematiky.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 2. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 3. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 4. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 5. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 8. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 9. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 10. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 1. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 2. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 3. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 4. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 5. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 6. Prvá akumulátorová 2-stupňová snehová fréza na trhu
 7. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 8. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 9. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 10. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 17 838
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 763
 3. Aká je chémia vôní 13 384
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 803
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 680
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 227
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 749
 8. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 407
 9. Bývanie v meste predlžuje život 8 170
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 006