Košice 12. marca (TASR) - Slovensko je po Fínsku druhou európskou krajinou, ktorá začala využívať kompletnú technológiu web univerzít na najvyššej úrovni. Na pôde Prírodovedeckej fakulty košickej UPJŠ mohli dnes študenti absolvovať v priamom prenose, súčasne s fínskymi kolegami, prednášku o telekomunikáciách budúcnosti. Prenášali ju z Európskeho laboratória fyziky elementárnych častíc pri Ženeve, ktoré je súčasťou Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN).
CERN je medzivládna organizácia dvadsiatich európskych krajín, ktorá sa zameriava na výskum v oblasti fyziky elementárnych častíc. V súčasnosti predstavuje svetovú špičku vo výskume najjemnejšej štruktúry hmoty. SR je členom CERN od roku 1993 a našu aktivitu potvrdzuje aj fakt, že po Švajčiarsku druhý najvyšší podiel objednávok na výstavbu unikátnych experimentálnych zariadení majú slovenské podniky.
Ako na dnešnom brífingu spresnil dekan PF UPJŠ profesor Alexander Feher, vzdelávanie prostredníctvom internetu je bežné, ale virtuálna univerzita založená na tejto technológii vznikla po prvýkrát vo Fínsku. Fyzika v Európe bojuje o študentov a s novou technológiou ponúka nielen nové možnosti akademickým inštitúciám, ale aj celej spoločnosti.
Web univerzita patrí medzi progresívne formy dištančného vzdelávania, ktoré používa internetové web stránky na osvojovanie si nových vedomostí. Študenti z rôznych miest môžu komunikovať s učiteľmi prostredníctvom internetovej pošty, alebo dostupnými formami telespojenia učiteľ - žiak. Virtuálna univerzita technológiou CERN patrí medzi najlepšie metodicky prepracované a je založená na využití videozáznamu z prednášky a na živom videokonferenčnom kontakte medzi prednášateľom a študentmi. Technologicky je prenos zabezpečený tak, že okrem perfektného zvuku možno súčasne vidieť aj to, čo prednášateľ píše na tabuli, alebo premieta. Napojenie na CERN web univerzitu umožní študentom fyziky absolvovať štúdium u svetovo uznávaných odborníkov, ale poskytne aj know-how pre ostatné vedné odbory.
Ako pripomenul Pavol Murín, jeden z iniciátorov projektu, Slovensko vlani v novembri počas Európskeho týždňa vedy a technológií úspešne prezentovalo spôsobilosť zvládnuť nové informačné technológie. Preto je záujem "vtiahnuť" do ich rýchleho vývoja talentovanú mládež. Oslovili už takmer 50 slovenských gymnázií, ktoré prostredníctvom projektu Infovek môžu získať kontakt s akademickými inštitúciami a spolupracovať s nimi. Podľa Murína je to veľmi dôležité, pretože v takej špičkovej oblasti, akou je jadrová fyzika, sa poznatky menia tak rýchlo, že sami učitelia už nestačia držať krok s vývojom.